Expres Drive /
Celý playlist
Hudba

Hvězdy 80. let: Dva krasavci zpívající na playback, kterým showbyznys neodpustil, to byli Milli Vanilli

Avatar photo Pavel Kučera
21. 08. 2023

O tom, že showbusiness je svého druhu iluze a klam, dneska málokdo pochybuje. A je to naprosto v pořádku, protože se v první řadě jedná o zábavu a nejde o život. V osmdesátých letech se to však bralo naprosto vážně. A když se ukázalo, že někdo v hudbě podváděl, měl po kariéře. Jako Milli Vanilli.

Hudební hvězdy 80. let: Sabrina uměla prodat vnady, Nenu vytáhly ke hvězdám balónky, Kim Wilde mezi koncerty zahradničí

Pavel Kučera / 30. 03. 2023

Mezinárodní hity 

Pod tímto jménem vystupovala německá popová dvojice, která vznikla v roce 1988. Jejími původními členy byli Fab Morvan a Rob Pilatus, které objevil producent Frank Farian, mimo jiné duchovní otec skupiny Boney M. Kombinace pohledného vzhledu obou, dobře napsaných písní a moderního tanečního soundu na hudební scéně způsobila pozdvižení a Milli Vanilli se stali jedněmi z největších světových hudebních hvězd konce osmé dekády. Mezi jejich největší hity patřily písně jako Girl You Know It’s True, Blame It on the Rain a Baby Don’t Forget My Number, které se staly mezinárodními hity a dosáhly předních příček hitparád. Brzy však vyšlo najevo, že to celé bylo trochu jinak. 

Skandál na Grammy

Fab a Rob pouze předstírali zpěv naživo během svých vystoupení, zatímco jejich vokály byly nahrány jinými zpěváky.
To že nezpívají doopravdy, se provalil během vystoupení skupiny na 21. ročníku ceremoniálu cen Grammy v únoru 1990. Během jejich vystoupení se zasekl playback a všem došlo, že zpěváci na pódiu nezpívají doopravdy. Po této nepříjemnosti se producent Frank Farian rozhodl odhalit pravdu. A sice, že Rob a Fab jsou tváře hlasů, které patřily jiným. Po tomto odhalení se Milli Vanilli stali terčem celosvětové kritiky a jejich hudební kredibilita byla zpochybňována. Byla jim dokonce odebrána cena Grammy pro nejlepší nové umělce. Což ale vlastně nedává smysl, protože ty nahrávky, které byly úspěšné a skutečně dobré, si ocenění zasloužily bez ohledu na to, kdo v klipech či na pódiu tančil.

Pokus o restart

Duo se pokusilo svou kariéru obnovit, ale pochopitelně bez úspěchu. Fab Morvan a Rob Pilatus se pokusili pracovat na vlastní hudbě, ale o tu nikdo nestál. V roce 1998 Rob zemřel po předávkování drogami. Fab pokračoval v hudební kariéře jako sólový umělec a vydal několik alb, ovšem dobré to bylo leda tak k objíždění lokálních diskoték. Je to přitom celkem škoda, protože Fab (na rozdíl od Roba) opravdu umí zpívat a taky celkem slušně rapuje. Kdyby od začátku doopravdy zpíval on, možná všechno mohlo dopadnout jinak. Podvod ale odpuštěn nebyl. Milli Vanilli byli přesto všechno významnou popovou skupinou 80. let. I přes svůj skandál zanechali ve světě hudby docela výraznou stopu a jejich příběh je připomínán jako příklad důsledků podvodu v hudebním průmyslu.

Hvězdy 80. let: Z řidiče kamionu se Rick Astley stal Králem tanečního popu, který v 28 odešel do hudebního důchodu

Pavel Kučera / 14. 08. 2023

Hvězdy 80. let: Paula Abdul se protančila na vrchol, její hudební kariéra nebyla dlouhá, hity ale žijí dodnes

Pavel Kučera / 17. 07. 2023
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM