Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Hudba

Hudební experiment, který zplodil hit: Píseň Funkytown se vzpírá tradičním postupům

Avatar photo Pavel Kučera
11. 06. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

Nejen konec sedmdesátek byl zlatou érou disko hudby, také na začátku následující dekády vzniklo několik zcela zásadních písní tohoto žánru. Jednu z nich měla na svědomí i newyorská formace Lipps Inc. (čtěte lip sync – tedy pohyb ústy do puštěné písně). Napsal ji skladatel a producent Steven Greenberg, pro kterého se jednalo o jakýsi hudební experiment.

Expres Top: Billie Eilish nechá fanoušky čekat, australské duo k nám zamíří hned dvakrát, lesbická kometa plní své cíle

Václav Mašinda / 09. 06. 2024

Cílem onoho experimentu bylo vytvořit píseň, která bude skutečně rytmická a taneční, ovšem bez použití klasických písňových postupů. Ostatně všimněte si, že tato skladba vlastně nemá žádný refrén, pouze za sebou několik jdoucích pasáží s výraznými melodickými motivy. Chtěl prostě vytvořit něco, na co se bude dobře tančit a co bude snadno zapamatovatelné. A to se mu povedlo.

Skupina píseň natočila ještě v roce 1979 ve studiích Minneapolis Sound 80 a bylo při ní použito tehdy nejmodernější vybavení, zahrnující syntezátory a programovatelné bicí, tehdejší žhavá novinka. Současně vokály byly upraveny řadou efektů, například vokodérem,  který je rovněž charakteristickým zvukem té doby.

Tahle skladba se po svém vydání v roce 1980 stala prakticky okamžitě hitem. Jedná se o jednu z nejikoničtějších disko písní vůbec. O její nesmrtelnosti svědčí i to, jakým způsobem ji v minulé dekádě zpracovala legendární belgická taneční skupina Soulwax do svojí skladby NY Excuse. 

Největší hit Bee Gees vznikl rychle: Refrén napadl jednoho z autorů při běhání na pláži

Pavel Kučera / 10. 05. 2024

Hymna všech odhodlaných původně měla být tklivou baladou: Disco hit Glorie Gaynor se dočkal řady předělávek

Pavel Kučera / 23. 05. 2024

Indián, policista, dělník, motorkář, kovboj a voják: Óda na gay seznamku v křesťanském středisku vás donutí tančit

Pavel Kučera / 04. 06. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM