Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Hudba

Razantní změnou stylu překvapila fanoušky a stala se ikonou žánru: Alanis Morissette slaví životní jubileum

Mikuláš Valdman
31. 05. 2024
Nechce se vám číst? Článek si můžete i poslechnout

První dvě alba vydala na začátku devadesátých let a na písně z nich si dnes těžko vzpomenete. Po neúspěchu druhého alba se přestěhovala do Los Angeles a začala žánrově experimentovat. Výsledkem bylo její nejslavnější album Jagged Little Pill, které ji vystřelilo na vrcholy hitparád a zapsalo se do historie jako jedno z nejlepších alb všech dob. Rodačka z Ottawy Alanis Morissette zítra sfoukne z dortu 50 svíček! 

Prokopat se z bahna ven: Uměleckou reinkarnaci prožili Nicolas Cage, Zac Efron i Ben Affleck

Carlito Brigante / 30. 05. 2024

Too Hot (1991)

Ačkoli se do hudební historie zapsala hlavně jako ikona alternativního rocku, jejím prvním hitem byla dancepopová skladba Too Hot z desky Alanis. Singl se v kanadské hitparádě vyšplhal na čtrnáctou pozici a vynesl jí nominaci na singl roku. I v písni stylově odpovídající tehdejším trendům vyniká specifický hlas sedmnáctileté zpěvačky, který později perfektně sedl k její žánrové proměně a vytvoří tak nezaměnitelný umělecký projev.

You Oughta Know (1995)

Pilotním singlem z třetího alba Jagged Little Pill překvapila Alanis své dosavadní fanoušky, nadchla kritiky a otevřela si dveře k titulu královny alternativního rocku, který jí koncem devadesátých let hudební novináři dali. Skladba obsahuje explicitní text plný naštvání na bývalého přítele. O hudbu se postarali Dave Navaro a Flea, tehdejší parťáci z Red Hot Chili Peppers a vznikl tak hit, který se vyšplhal na vrchní příčky v několika zemích a vyhrál ceny Grammy za nejlepší rockovou píseň a nejlepší ženský rockový počin.

Ironic (1996)

Skladba Ironic vyšla jako čtvrtý singl z alba Jagged Little Pill na začátku roku 1996 a vezl se na vlně nadšeného přijetí desky vydané v létě předchozího roku. Text písně byl podroben kritice zpochybňující správnost některých uvedených situací ve spojení se slovem ironie. Navzdory tomu se píseň stala zpěvaččiným největším hitem, který zůstal na první pozici kanadské hitparády šest týdnů (v USA vystoupal na čtvrtou pozici, v britském žebříčku na jedenáctou), získal dvě nominace na ceny Grammy za nahrávku roku a nejlepší hudební video. V něm spolu čtyři zpívající Alanis jedou autem, které se na konci písně porouchá. Na to už ale zůstane Alanis jen jedna. No není to ironie?

Uninvited (1998)

Po úspěchu alba Jagged Little Pill se z Alanis Morissette stala jedna z největších hudebních hvězd světa. V roce 1997 byla pozvána k práci na soundtracku k filmovému zpracování muzikálu Wuthering Heights od Emily Bronte, který inspiroval i Kate Bush. Zpěvačka chtěla pokračovat v hledání alternativních introspektivních a temnějších poloh, což se však nelíbilo producentům filmu. Nespokojenost se spoluprací dala vzniknout působivé baladě gradující z intimní atmosféry, kterou doprovází jemné tóny piana, přes sloky doprovázené smyčcovou sekcí až k intenzivnímu rockovému vyvrcholení. Skladba zabodovala u kritiků a vyhrála Grammy za nejlepší rockovou skladbu a nejlepší ženský rockový výkon.

Thank U (1998)

Po úspěchu průlomové desky a následujícího turné vyjela Alanis na spirituální cestu do Indie, která následně ovlivnila celé následující album Supposed Former Infatuation Junkie. V písni Thank U projevuje vděk za inspiraci, okolnosti a rány osudu, které jí pomohly v osobním růstu. Ve slavném videu doprovázejícím píseň potkává nahá zpěvačka po městě náhodné kolemjdoucí, kteří jí různými způsoby dávají najevo svou náklonnost.

Hands Clean (2002)

Páté zpěvaččino album Under Rug Swept z roku 2002 staví na tématech jako jsou láska, sex a krutost, se kterými měla tou dobou už bohatou zkušenost. V písni Hands Clean se vyrovnává s pocitem viny vůči sobě za mlčení o nevhodném vztahu, který ve čtrnácti letech navázala s nejmenovaným významným představitelem hudebního byznysu a který chtěl její partner „zamést pod koberec“ (odtud název alba Under Rug Swept, tedy Zametený pod koberec). Její otevřenost se vyplatila. Skladba je dodnes ceněná za svou upřímnost a popovou chytlavost. Je považována za vrchol alba a v rodné Kanadě s ní Alanis zaznamenala šesté číslo jedna v hitparádě.

Everything (2004)

Po letech, kdy se vyzpívávala z příkoří a naštvání, přišlo po zásnubách s hercem Ryanem Reynoldsem šťastné období, které se propsalo do mnoha písní na desce So-Called Chaos. Píseň Everything album uzavírá. Pojednává o lásce k druhému navzdory jeho nedostatkům, v dobrém i ve zlém. Romantická popová skladba byla kvůli slovu asshole (kretén) v první sloce ve Spojených státech výrazně upravena a většího úspěchu se tak na největším hudebním trhu nedočkala. V domovské Kanadě byla ovšem píseň nasazena bez úprav, což zpěvačka ocenila při předávání kanadských hudebních cen Juno komentářem, že je skvělé být doma v zemi bez cenzury.

Crazy (2005)

Deset let od vydání alba, které změnilo její kariéru, si nadělila kompilaci svých největších hitů nazvanou prostě The Collection, Obohatila ji o předělávku Sealova hitu Crazy, v jehož refrénu se zpívá „Nikdy nepřežijeme, pokud nebudeme trochu šílení“. Písní si podle svých slov dělá legraci ze způsobu, jakým byla mnohými dlouhou dobu vnímána.

Písním svých přátel dal nový život a udělal z nich hity: Majitel hrubého hlasu s něžným srdcem by oslavil osmdesátiny

Mikuláš Valdman / 20. 05. 2024

Od tří let bubnoval do hrnců, do svých hitů často propisuje své zlomené srdce: Lenny Kravitz slaví šedesátiny

Soňa Pokorná / 24. 05. 2024
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM