Expres Drive /
Celý playlist
Hudba

Expres Top: The Killers dali sbohem kytarám a putují proti proudu času do 90. let

Avatar photo Václav Mašinda
24. 09. 2023

Ani jsme se nenadáli a je tady zase ta neděle, konec víkendu, konec týdne. Ale také Expres Top s tím nejlepším, co jste mohli u nás na Expres FM slyšet. Nejlepší hudba široko daleko je tu se svým pravidelným týdenním zúčtováním.

Neděle
17:00 – 18:00
Expres TOP
10 nejhranějších songů Expres FM + 5 novinek.
Václav Mašinda

Novinka: Olivia Rodrigo – Get Him Back!

Jako obvykle na začátku dostává prostor novinka. Ta se objevila na novém, v pořadí druhém albu zpěvačky, které svítí šťastná hvězda vysoko a mocně září. Olivia Rodrigo s albem Guts, potvrdila, že s ní budeme muset několik příštích let počítat. Nebo minimálně tak dlouho, dokud se bude opírat o spolupráci s Danielem Nigrem. Ten produkoval a z části i napsal její první album. Na druhém se opět vyřádil. A Olivia Rodrigo na záčátku září přišla s třetím songem z desky. Singl Get Him Back! představila v televizním pořadu Today a také ho vystřihla na udílení cen MTV Video Music Awards. Klip zároveň funguje jako reklama na iPhone 15, kterým byl natočen. 

Nová hudba: Mladičká americká superstar s novým albem sbírá hitparádové vavříny i skvělé kritiky

Radek Bureš / 20. 09. 2023

10. Vladimir 518 & Katarzia: Vidim to, jako by to bylo včera

„Vycházela jsem ze scénáře filmu a našeho dialogu s Vladimirem 518. Přemýšleli jsme nad tím, jaké by to bylo mít možnost vrátit se do života po smrti,“ řekla slovenská zpěvačka Katarzia k songu, který je soundtrackem ke sci-fi snímku Bod obnovy. Ten měl tento týden premiéru. Na nahrávce se produkčně vyřádil parťák Vladimira 518 z PSH i sólových projektů Mike Trafik. 

Novinka: Jungle – Back On 74

Už u singlu Dominoes jsme se rozplývali nad tanečním klipem. S novým singlem londýnská dvojice Jungle tenhle vizuální zážitek ještě vylepšila o interaktivní video, kde si můžete přes WeTransfer stahovat obrázky, které jsou dílem Joshe Lloyd-Watsona, a ty pak vidí i ostatní. Těch obrázků je údajně 10 tisíc, ale to asi nikdo nenakliká. Josh říká o skladbě Back On 74 toto: „ V mé hlavě nás vidím jako Daft Punk nebo Chemical Brothers – takové duo, které tvoří elektronickou hudbu. Ale vždycky jsme měli tuhle soulovou stránku a tuhle lásku k soulové hudbě, takže to vždy bylo trochu víc založené na písničkách.“

9. Romy – The Sea

Romy jako teenagerka chodila tak dlouho do klubů, až ji místní provozní oslovil, jestli by si nechtěla taky zahrát jako djka. Samozřejmě chtěla, ale nebylo to tak jednoduché, jak si myslela, tedy že stačí zmáčknout play a parket bude plný. Vypálená cédéčka posléze vystřídala za originály a následně za mp3, až se vypracovala. Dnes už dělá svoji hudbu, která je výtečná a samozřejmě i taneční. A je to ona, koho djs pouští v klubech. Z alba Mid Air jsme tu měli nahrávku The Sea.

Novinka: Oliver Tree & Super Computer – Essence

Hudebník a producent, který si umí udělat legraci z ostatních, ale především ze sebe, to je Oliver Tree. V srpnu nechal hlasovat své fanoušky, aby si vybrali jednu ze tří skladeb, která má být příštím oficiálním singlem a která bude tou, jež jim pomůže vydržet měsíc čekání na jeho třetí album. To vyjde v pátek a bude se jmenovat Alone In A Crowd. A fanoušci rozhodli, že to bude singl Essence ve spojení s dvojicí Super Computer. 

8. ANOTR & Abel Balder – Relax My Eyes

Jesse van der Heijden a Oguzhan Guney se spojili do projektu ANOTR. Během pandemie se zavřeli do studia, kde nahráli debutové album The Reset. Mezi vokalisty nechybí ani jejich dobrý kamarád Abel Balder v singlu Relax My Eyes. 

Novinka: Mitski – My Love Mine All Mine

Příští týden oslaví své 33. narozeniny zpěvačka, která se narodila v Japonsku svému americkému otci a tamní matce, a my ji známe jako Mitski. O tom, že je všude zdejší, svědčí to, že se hodně s rodiči stěhovala. Táta byl pracovníkem na ministerstvu zahraničí Spojených států, a tak zná Turecko, Čínu, Malajsii, Kongo a světe div se, taky Jičín na východě Čech. Až pak se usídlila v USA, kde zpívala ve sboru a hrála na klavír. Minulý týden jí vyšlo sedmé, velmi intimní album The Land Is Inhospitable And So We Are. My z alba hrajeme singl My Love Is Mine All Mine, kterou před pár dny stihla přezpívat i zpěvačka Clairo. 

7. Kenya Grace – Strangers

Kenya Grace je dvacetiletá zpěvačka, která se do světa pop music uvedla právě singlem Strangers. Pokud se mluví o renesanci britského drum’n’bassu, pak je důkazem, že právě Kenya se v ostrovní singlové chart zastavila na třetím místě za dvojicí Doja Cat a Olivia Rodrigo.

Novinka: Purple Disco Machine & Duke Dumont & Nothing But Thieves – Something On My Mind

Poslední novinkou je pak spojení dvou djs a jedné kapely. A všichni jsou u nás v playlistu jako doma. Tino Piontek alias Purple Disco Machine se během letních hraní hodně profesně sblížil s Adamem Dymentem aka Duke Dumontem, a tak se dohodli, že byl bylo fajn udělat společný track. Koho si nakonec vybrali jako vokalistu? Frontmana Nothing But Thieves Conora Masona. A jak jim to šlape? Posuďte sami. 

6. Måneskin – Honey (Are U Coming?)

Måneskin před hlavní částí arénové show ve Spojených státech přišli s novinkou Honey (Are U Coming?). Což je podle frontmana Damiana příběh někoho, kdo nemá žádné pohlaví a o tom, kdo to je, rozhodujete vy. Turné mimochodem tento týden začalo.

5. Kylie Minogue – Tension

Tři roky trvalo, než se fanoušci australské zpěvačky a herečky Kylie Minogue dočkali dalšího alba. Po Disco přišlo tento pátek šestnácté album Tension. Když seděla Kylie s producenty, na začátku byla myšlenka do hudby zakomponovat zvuk a postupy 80. let, kdy Kylie zahajovala svoji dlouholetou kariéru. Ale jak nad tím spekulovali, tenhle nápad se postupně vytrácel, až z toho vznikla deska plná elektropopu. 

4. Doja Cat – Paint The Town Red

Doja Cat s novým singlem Paint The Town Red boduje napříč celým světem. Pochází z úplně nové desky Scarlet, která je kompletně k dispozici od tohoto pátku. A všichni se zájmem čekají, který z 15 songů bude dalším oficiálním singlem.

3. Fred Again & Obongjayar – Adore U

Frederick John Philip Gibson aka Fred Again si za pár let vybudoval pověst výtečného producenta, na kterého se mohou ostatní bez obav obrátit. Jeho sólová kariéra začala s pandemickou skladbou Marea (We’ve Lost Dancing). Za své třetí album Actual Life 3 byl nominovám na Mercury Prize. 

2. Nicki Minaj – Last Time I Saw You

Nicki Minaj se v songu Last Time I Saw You vyrovnává se ztrátou otce. Ten odešel na onen svět krátce po narození její dcery. 

1. The Killers – Your Side Of Town

Před rokem Brandon Flowers s The Killers pustili do světa singl Boy, kde byl velmi patrný vliv Erasure a jejich singlu A Little Respect. Že prý devadesátky jsou to, co je nejvíc ovlivnilo. Pak slíbili desku, která (zatím) nepřišla. Ale nyní vydali nahrávku Your Side Of Town. Nový singl produkovali The Killers se Stuartem Pricem a Shawnem Everettem a ukazuje, jak experimentují s novými zvuky a využívají hudbu nabitou syntezátory, která je inspirovala.

K.Flay: Kromě sluchu jsem ztratila i pocit pevné půdy pod nohama, byla to náročná cesta

Veronika Koloušková / 21. 09. 2023

Mezinárodní den bez aut: Prince přirovnával ženu ke Corvettě, AC/DC a Kraftwerk opěvovali dálnice

Pavel Kučera / 22. 09. 2023
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM