Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Hudba

Expres Top: Liam Gallagher po rozpadu Oasis válí dál

Redakce
Neděle je dnem, kdy na Expres FM pravidelně rekapitulujeme nejčerstvější muziku v českém éteru. Má podobu celkem 16 písní - deset nejhranějších, pět novinek a jeden bonusový kousek.
20. 05. 2022

Řečí hokejové terminologie, náš kouč sestavil mančaft interpretů v nejlepší formě, kdy na hrotu je opravdu zlatý top s bronzovým a stříbrným křídlem. Navíc jsou tu i posily, které dnes potrénují a od příštího zápasu už naskočí do zápasu.

Novinka: Måneskin – Supermodel

Ti, kteří si tréninkové dávky dávají naplno, jsou loňští vítězové Eurovize, italští Måneskin. Oni jsou důkazem toho, že ne všechno, co se odehraje v této hudební soutěži zmizí v propadlišti dějin. Måneskin vznikli v roce 2016, název je v dánštině a znamená měsíční svit. Bubeníka kapela našla na Facebooku a posléze hrála na ulici. Ale pak přišel velký eurovizní zlom a už za necelý rok, konkrétně 14. května 2023 navštíví v rámci svého odloženého turné i O2 Arenu. A není pochyb, že odehrají i nový singl s hitovým potenciálem: Supermodel.

Psali jsme: Největší hvězdy, které nám dala Eurovize

10. Jodie Harsh – Good Time

Tohle je James Allen Clarke, britský dj, producent a zpěvák jehož montérky mají podobu ženských šatů. Jako drag queen Jodie Harsh si klestí cestu i naším playlistem se songem Good Time.

Fenomén drag show: Od Shakespeara až po Netflix

Novinka: Nikita Kingston – Different Kind

Nikita Kingston, občanským jménem Nikita Machytková, je sedmnáctiletá zpěvačka s česko-jamajskými kořeny. Prošla Česko-slovenskou Superstar a byla i v Tváři, z které nakonec z rodinných důvodů odstoupila. Nikita napsala základ skladby Different Kind už před třemi roky, tedy ve 14 letech, ale až nyní ji společně s Reginaldem a kytaristou Davidem, kteří působí ve skupině Sofjana Medjmedje, doladila do finální podoby.

Mladí a nadějní: 9 zajímavých čerstvých jmen české hudby

9. Charli XCX – Used To Know Me

Bez jakýchkoli skurpulí lze říct, že album Charlie XCX je plné vykradených motivů a vypůjčených hostů. I taková může být cesta k úspěchu. Hudbu k songu Show Me Love z roku 1990, který nazpívala Robin S, napsal americký songwriter Fred McFarlane a jemu právě putují tantiémy z legendárního samplu v songu Used To Know Me.

Novinka: Kendrick Lamar & Blxst & Amanda Reifer – Die Hard

Kendrick Lamar je zástupcem takzvaného uvědomělého rapu. Za poslední album Damn získal Pulitzerovu cenu a pět cen Grammy. Nebál se pátku třináctého a vydal album Mr. Morale & The Big Stepper, které je poctou jeho dlouholeté partnerce Whitney Alford a duchovnímu učiteli Eckhartu Tollemu. Jedná se o dvojalbum, každý díl čítá devět nahrávek. A každý díl desky je jiný. První agresivnější, druhá velmi smířlivá. V songu Die Hard hostují rapper Blxst a zpěvačka Amanda Reifer.

8. Mitski – Love Me More

Původně se koncert zpěvačky Mitski měl konat v Rock Café, ale pro enormní zájem se přesunul do Divadla Archa. Odehrál se uplynulou středu. Mitski sama o sobě říká, že je napůl Japonkou, napůl Američankou, ale dohromady ani jedno. Vyrůstala v Kongu, Číně, Malajsii, střední školu vystudovala v Turecku, v New Yorku pak studovala film a hudbu. Ze šesté desky Lauren Hell pochází i aktuální singl Love You More.

Novinka: Sam Fender – Getting Started

Sam Fender je nejčerstvějším laureátem Brit Awards za nejlepší alternativní rock na Ostrovech. Z multiplatinového alba Seventeen Going Under, které mu k ocenění dopomohlo, vydal nový singl s názvem Getting Started. Tu mimochodem uslyšíte i jako návštěvníci festivalu Sziget 15. srpna v Budapešti.

7. Lizzo – About Damn Time

Příští měsíc vydá rapperka, zpěvačka, háčka na příčnou flétnu a úspěšná byznysmenka album Special. Na podzim ho pak ukáže živě na svém severoamerickém turné. Pilotním singlem s diskotékovým groove dává tušit, že by to mohla být slušná párty.

Novinka: LP Giobbi & Bklava – Sinner

LP Giobbi a Bklava se spojila pro nový společný singl s názvem Sinner. Je to první spolupráce mezi těmito umělkyněmi, které mísí produkci americké královny piano house LP Giobbi s vokály britské zpěvačky, djky a producentky Bklavy. Vydání přichází během turné LP Giobbi Femme House po USA, na kterém se k ní Bklava připojila na řadě vystoupení. Singl Sinner je o tom být nebojácný a žít svůj život naplno. A že člověk musí být hrdý na to, čeho dosáhl navzdory jakýmkoliv nedostatkům nebo překážkám.

6. The Weeknd – Out Of Time

Kanaďan The Weeknd se poslední roky opírá o osvědčeného (a můžeme říct i historicky nejúspěšnějšího) producenta Maxe Martina a jeho souputníka Oscara Holtera. Nyní vydal třetí singl z desky s názvem Out Of Time. V textu píseň podrobně popisuje, jak Weekndovo trauma z minulých vztahů negativně ovlivnilo jeho schopnost napravit romantický vztah, který měl se svou bývalou partnerkou. Proto má celá píseň uplakaný tón laděný do c moll.

Od H.O.B. k The Weekndovi: Jak slavní hudebníci přišli ke svým jménům

5. Jamie T – The Old Style Raiders

Jamie T jako rodák z Wimbledonu moc dobře ví, jak chutnají jahody se šlehačkou. Ale taky ví, jak chutná panická ataka, která dala název jeho první desce Panic Prevention. To už je ale 15 let. V červenci se chystá vydat nové album The Theory Of Whatever. Pilotní nahrávkou je The Old Style Raiders.

4. Latto – Big Energy

Zpěvačka vzešlá z pěvecké soutěže vyzkoušela několik uměleckým jmen, až dospěla k alias Latto. To jí už asi zůstane. Její singl Big Energy po několika měsících okupování sociálních sítí a verzi s Mariah Carey, se nakonec dočkal úspěchu v celosvětovém měřítku.

3. Red Hot Chilli Peppers – These Are The Ways

Red Hot Chilli Peppers se svojí deskou Unlimited Love u hudebních magazínů dosáhli průměru. Ale na druhou stranu je toho pořádná porce. Za své peníze dostanete více než sedmdesát minut hudby. Včetně 4 minut a dvou sekund písně These Are The Ways.

2. PinkPantheress & Willow – Where You Are

Hudbu si začala psát sama, ale díky tomu, že je její bratr zvukový inženýr, se naučila PinkPantheress nahrávat sama své songy nejdřív do programu Garage Band, posléze přešla do regulérního studia. První nahrávky umístila na Soundcloud, ale zdálo se jí, že jsou to stojaté vody. A tak si založila účet na TikToku a začalo se to hýbat. Přišla velmi úspěšná debutová deska To Hell With It. Nyní je tu nový song, ve kterém hostuje Willow Smith.

Top Tip: Mika – Yo Yo

Bonusový song v Expres Top reflektuje finálové kolo Eurovize. Jeden z moderátorů téhle show, britský zpěvák s libanonskými kořeny Mika, dal k dobrému medley ze svých nejlepších songů, ve kterém se objevila i novinka Yo Yo. A neznělo to vůbec špatně.

EXPRES TOP: Liam Gallagher – Better Days

Liam Gallagher je zpěvák, kterého žádná pěkná historie nepředcházela. Svoje "blbé jméno" podpořil nesnesitelným chováním během hraní i pří opouštění skupiny Oasis. Nicméně stále se s ním musí počítat. Aby ne, když jeho album C'mon You Know vyjde už příští pátek. Song Better Days má i charitativní rozměr. Do konce roku jde část peněz z každé prodané kopie na War Child, nadaci pro děti zasažené válkou.

Kam dál? Drogy, ženy, žárlivost, skok na palmu: Proč se rozpadly slavné kapely historie?


Foto: Liam Gallagher

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM