Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Hudba

Dárek pro hudebního fanouška last minute: České i zahraniční festivaly vytáhly trumfy v podobě nejzářivějších hvězd

Avatar photo Petr Novák
21. 12. 2022

Nejenom pro domácí hudební fanoušky byl rok 2022 hudebně a kulturně poměrně nabitý – především festivalová nabídka byla poměrně pestrá a na své si přišli příznivci nejrůznějších žánrů. Promotéři si na slabou účast rozhodně stěžovat nemohou, a proto již nyní spřádají plány pro rok následující a potenciální návštěvníky lákají na čerstvě oznámená jména.

Rozhodli jsme se vám přinést přehled těch nejzajímavějších hudebních festivalů, které pro příští ročník potvrdily alespoň některé z účinkujících a které dle našeho názoru stojí za vaší pozornost. V našem výčtu najdete i pár tipů na výlet do několika evropských destinací. Festivaly nabízející v podstatě stejné umělce, a tudíž snadno zaměnitelné, v našem výčtu nenajdete. Náš výběr obsahuje umělce a kapely potvrzené ke dni publikace. 

Jak tráví Vánoce zvířata v pražské zoo: Proč byste se za nimi měli zastavit a co jim můžete přinést

Karin Šnýdrová / 19. 12. 2022

Jam Rock (Letohrad, 1.–3. června 2023)

Účinkující: Tata Bojs, Vypsaná Fixa, Smack One, Vladimír 518 & Mike Trafik, Paulie Garand, Nazareth
Multižánrový festival, který patří k největším v ČR a koná se v přírodě na úpatí Orlických hor, tentokrát vsadil na méně okoukané hvězdy tuzemské scény, k nimž přidal populární skotské rockové bardy Nazareth.

Metal Open Air (Plzeň, 2.–4. června) 

Účinkující: Arch Enemy, Behemoth, Powerwolf, Testament, Stratovarius, Korpiklaani 
Fanoušci si tento festival našli a oblíbili nejen pro jeho skvělou hudební dramaturgii mnoha žánrů metalu, ale i pro přírodní prostředí amfiteátru v Lochotíně, ve kterém se koná.

Rock For People (Hradec Králové, 8.–11. června)

Účinkující: Slipknot, Muse, The 1975, Machine Gun Kelly, Nothging But Thieves, Billy Talent, Architects, Simple Plan
Jeden z největších domácích festivalů se vrátil k rockovému zvuku. Organizátoři již letos v září odtajnili velmi ambiciózní line-up pro nadcházející ročník. Ten letošní byl vyprodaný a velký zájem o vstupenky se dá přepokládat i v roce 2023.

Metronome (Praha, 22.–24. června)

Účinkující: Jamiroquai, M83, Editors, White Lies, Moderat, Aurora

Metronome Prague je hudební a umělecká událost, která poskytuje návštěvníkům unikátní zážitky přímo v centru Prahy. Organizátoři dramaturgií každoročně oslovují všechny věkové i žánrové posluchačské vrstvy. Sází na aktuální dění v moderní hudbě, ale neopomíjí ani stále živou klasiku různých žánrů.

Mighty Sounds (Tábor, 23.–25. června 2023)

Účinkující: Rancid, Dog Eat Dog, Dub FX, Enter Shikari, The Interrupters, Ignite, Lionheart

Mighty Sounds je unikátní třídenní hudební festival, který se koná každoročně v Táboře. Soustředí především na punk a punkrock, rock’n’roll, hardcore, reggae, ska, rockabilly, indie rock a hudební styly a scény, které se od nich odvíjejí anebo s nimi úzce souvisejí.

Coolin (Kolín, 1. července 2023)

Účinkující: Calin, Smack, Yzomandias, Nik Tendo, Ben Christovao, Viktor Sheen
V rámci festivalu Coolin, se na každé ze tří scén představí špičky české scény. Návštěvníci se mohou také těšit na tematickou výzdobu a jedinečnou atmosféru, kterou Kolín ještě nezažil.

Beats For Love (Ostrava, 5.–8. července 2023)

Účinkující: Apashe, Grafix, Netsky, Mark Knight, Koven, Ragga Twins
Beats for Love je festival elektronické taneční hudby pořádaný v jádru industriální národní kulturní památky. Prostředí Dolních Vítkovic plné železných kulis se na čtyři dny zaplní spoustou taneční hudby i doprovodného programu. Vzniká tak jedinečná atmosféra plná zábavy a zážitků.

Brutal Assault (Jaroměř, 9.–12. července)

Účinkující: Agnostic Front, Anthrax, Biohazard, Napalm Death, Sepultura, Sodom, Trivium
Festival si za více jak 25 let existence vybudoval dostatečně silnou pozici, kdy do vojenské pevnosti Josefov míří fanoušci nejen z Evropy, ale i z celého světa. Návštěvníky ale neláká pouze pečlivě vybraný program, svou roli v tom sehrává i úžasný a členitý areál historické pevnosti, která se i díky práci samotných fanoušků v projektu Brutal Assault sobě každoročně rozšiřuje o nové prostory.

Colours Of Ostrava (Ostrava, 19.–22. července)

Účinkující:  Macklemore, OneRepublic, Gilberto Gil, Sleaford Mods, The Comet Is Coming
Colours Of Ostrava je multižánrový mezinárodní hudební festival. Od roku 2012 se koná v prostředí Dolních Vítkovic, areálu hutí, dolů a železáren. Letos nabídl přes 350 programových bodů na 19 otevřených i krytých scénách. Na jubilejní 20. ročník organizátoři zatím lákají popovějšími interprety, rapperem Macklemorem a skupinou OneRepublic.   

Pop Messe (Brno, 28.–29. července)

Účinkující: Young Fathers, Panda Bear & Sonic Boom, Max Cooper, Annet X, Snapped Ankles
Program Pop Messe cílí primárně (ale nejen) na mladou multižánrovou hudbu přesahující obecně vžitý pojem pop. Nový brněnský festival vytváří v jihomoravské metropoli kulturní platformu s vysokým uměleckým potenciálem.

Kam za hudbou za hranicemi?

Primavera Sound (Barcelona, Španělsko, 31. května – 3. června)

Účinkující: Pet Shop Boys, Depeche Mode, Blur, Halsey, Fred Again, The Mars Volta, Turnstile
Festival se odehrává uvnitř volnočasového komplexu Parc del Fòrum vzdáleného přibližně šest kilometrů na severovýchod od centra Barcelony. S návštěvností přesahující od roku 2010 sto tisíc návštěvníků patří událost mezi největší španělské hudební festivaly. Úspěch festivalu vedl k rozšíření do španělské metropole Madridu a portugalského Porta.

Isle Of Wight Festival (Newport, Velká Británie, 15.–18. června) 

Účinkující: Pulp, Robbie Williams, The Chemical Brothers, Blondie, Manic Street Preachers, Courteeners 
Isle of Wight Festival je hudební festival, konaný na anglickém ostrově. První ročník se konal v roce 1968, příští rok své půlkulatiny slaví se znovuobnovenými Pulp a dalšími předními jmény nejen domácí hudební scény.

Hurricane Festival (Scheeßel, Německo, 16.–18. června) 

Účinkující: Queens Of The Stone Age, Placebo, Frank Turner & The Sleeping Souls, Die Ärzte, The Lumineers
Festival Hurricane se koná každý rok v německém Scheeßelu. Vystupují na něm alternativní i mainstreamové rockové kapely, podstatnou část programu tvoří též domácí kapely.

Roskilde (Roskilde, Dánsko, 24. června – 1. července)

Účinkující: Blur, Burna Boy, Christine and The Queens, Alice Glass, Denzel Curry, Tove Lo
Festival se koná každoročně v dánském Roskilde. Založili ho dva středoškoláci Mogens Sandfær a Jesper Switzer Møller, první ročník se konal v roce 1971. Roskilde je po Glastonbury druhý nejstarší hudební festival na světě, čemuž odpovídá i jeho popularita. 

Open’er Festival (Gdaňsk, Polsko (28. června – 1. července)

Účinkující: Arctic Monkeys, Lizzo, Lil Nas X, Kendrick Lamar, Nothing But Thieves, OneRepublic
Open’er Festival je nejvýznamnějším polským festivalem. Za hudbou sem ročně jezdí fanoušci až z 30 zemí světa. Příští rok tam můžete začátek prázdnin oslavit společně s Arctic Monkeys nebo americkou rapperkou, zpěvačkou a flétnistkou Lizzo. 

Pohoda Festival (Trenčín, Slovensko, 6.–8. července)

Účinkující: Wet Leg, Viagra Boys,  Hazey, Shame, Yard Act, Genesis Owusu, Mezerg, Liniker
Pohoda je umělecký festival na kterém se alternativa, indie, elektronika, world music a punk potkává s klasikou, ale i literaturou, tancem, vizuálním uměním, filmem a divadlem.

Grape (Trenčín, Slovensko, 11.–12. července)

Účinkující: Foals, Yungblud, M83, Moderat, Yung Lean, Bru-C
Multižánrový Grape Festival se zaměřuje na indie rock či indie pop, electro pop, techno a taneční scénu. Koná se od roku 2010, příští rok jej opět najdete na tomtéž místě jako slavnější Pohodu, tedy na trenčínském letišti. 

Sziget Festival (Budapešť, Maďarsko, 10.–15. srpna 2023)

Účinkující: Billie Eilish, David Guetta, Florence + The Machine, Imagine Dragons, Jamie XX, Amyl And the Sniffers, Sam Fender
Jeden z největších hudebních festivalů v Evropě, který rok co rok usiluje o to, aby Szigeťanům přivezl ta největší hudební jména, a oni si tak mohli vychutnat během 7 dnů na 60 podiích více než 1.000 koncertů. Ročník 2023 sází na jednu z největších globálních hvězd, držitelku Grammy i Oscara, Billie Eilish. 

Největší festivalové průšvihy

Redakce / 05. 08. 2021

Zlatá Niké, Stanley Cup i ananas z Wimbledonu: Jaká je historie nejslavnějších sportovních trofejí a oč se hraje v Kataru?

Radek Honc / 18. 12. 2022

Úvodní foto: Colours Of Ostrava / Zdeno Hanout 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM