Šokující vraždy babičky Velmy Barfield

Žena, která vyrůstala v silně patriarchální rodině, nikdy nedokončila střední vzdělání. Během svého vražedného období, které trvalo téměř deset let, zabila minimálně pět obětí. Nakonec byla roku 1984 za své činy popravena.


Dětství v patriarchátu

Margie Velma Barfieldová se narodila 29. října roku 1932 v Severní Karolíně v USA. Její otec byl mlynář a silný alkoholik, její matka byla žena v domácnosti. V rodině měl hlavní slovo přísný otec, kterého musela celá rodina poslouchat. Velma měla osm sourozenců, o které se poctivě starala, zatímco její matka věnovala veškerou péči její postižené sestře, která trpěla kvadruparetickou obrnou. Jelikož její rodiče neměli příliš peněz, nosila obnošené a levné oblečení, díky čemuž se potýkala ve škole se šikanou. Od svých třinácti let pak údajně otci, který k ní choval zvláštní náklonnost, poskytovala sexuální služby za peníze. Celé své dětství aktivně sportovala a na střední škole byla dokonce relativně úspěšnou basketbalistkou. V šestnácti letech si pak našla přítele, se kterým ve svých sedmnácti letech otěhotněla a rozhodla se odejít z domu, přestože ji otec na kolenou přemlouval a citově vydíral, aby zůstala.

Čtěte také: Jak žije vězeň, kterého díky policejní fotografii ze zatčení po propuštění čekala kariéra modela. Dnes je z něj milionář

Harmonická rodina vražedkyně

Barfieldová kvůli těhotenství nedokončila střední školu, ale místo toho založila harmonickou rodinu. Manžel pracoval jako řidič a vydělával poměrně slušné peníze, měli spolu dvě děti a žili spolu zdánlivě poklidný maloměstský život. Jenže Velma po druhém těhotenství prodělala operaci děložních vředů a přišla o možnost mít další dítě. Tento fakt spolu s úbytkem sexuálního apetitu zapříčinil, že se od sebe s manželem vzdálili a on následně propadl alkoholu. Velma nedokázala kvůli silné katolické výchově manželovu slabinu tolerovat a často se dostávala do silně depresivních stavů, které řešila pomocí antidepresiv. Když měl její manžel vážnou dopravní nehodu, přinutila jej k odvykací léčbě. Kvůli tomu se však začali hádat každý den a jednoho dne její manžel uhořel v posteli. Ačkoliv vyšetřovatelé tento případ uzavřeli jako nešťastnou náhodu, nejspíš se jednalo o první vraždu, kterou Barfieldová spáchala.

Psali jsme: Markýz de Sade a další zvrhlíci, kteří ovlivnili svět

Další manželé, další vraždy

Dva roky po smrti svého prvního manžela se Barfieldová provdala znovu za dobře situovaného muže, který jí hradil veškeré její výlohy. Po šesti měsících jejich manželství byl však nalezen mrtvý. Jako příčina smrti byla stanovena akutní gastroenteritida, ve skutečnosti jej Barfieldová otrávila arzenikem, což mělo velice podobné příznaky. V následujících letech pak její dvě děti úspěšně dokončily střední školu, zatímco ona sama byla čtyřikrát hospitalizována pro předávkování barbituráty. I přesto byla aktivní učitelkou v místní nedělní škole.

V roce 1977 navázala další vztah s tabákovým průmyslníkem, který byl vdovcem. Vyjadřovala mu soustrast nad ztrátou manželky a muž tak přehlížel podvody, které dělala s jeho šeky. Když však nakonec přeci jen vyjádřil nad jejím konáním mírnou nevoli, dočkal se čaje se smrtícím arzenikem. Vražda byla opět uzavřena jako akutní gastroenteritida jako u jejího předchozího manžela. V tomto období však Barfieldová byla již zkušenou vražedkyní, kdy od banky získala podvodem tisíc dolarů poté, co se vydávala za svou matku. Jelikož se pak bála, že by mohla její matka tento výběr odhalit, otrávila ji prostředkem na hmyz. Poté nastoupila jako služebná v domě postarších movitých manželů, které následně postupnými dávkami jedu otrávila. V roce 1978 byla Barfieldová zatčena, shledána vinnou z pěti prokázaných vražd a odsouzena k trestu smrti. Před svou smrtí dostala svoji oblíbenou kolu a měla oblečené své nejoblíbenější růžové pyžamo. Zemřela smrtící injekcí.

Kam dál? Josef Klíma: Se zločinci jsem se nekamarádil, ale znal jsem všechny

Úvodní foto: Profimedia
Zdroje:
Crime museum, Andrej Drbohlav - Psychologie sériových vrahů

Podcast