Aktuálně

Expres Report: Schodek rozpočtu bobtná, NASA zkouší obranu Země před asteroidem a Skálův pes jede do Drážďan

Redakce
27. 09. 2022

Vláda schválila schodek rozpočtu na rok 2023, bude 295 miliard. Na hranice mezi Českem a Slovenskem se vrátí kontroly. NASA vyzkoušela obranu naší planety před vesmírným tělesem.  

V Rusy okupovaných částech Ukrajiny skončila pseudoreferenda, civilizovaný svět je neuzná. A František Skála vyplul se svou sedmimetrovou sochou směr Drážďany. 

Očekávaný film o Marilyn Monroe je tady: Blondýnka bude plná emocí, vášně a excelentních hereckých výkonů

Kristýna Ševčíková / 27. 09. 2022

295 miliard korun: Tak vysoký bude vládou schválený schodek státního rozpočtu na příští rok. Je to o 25 miliard víc, než kabinet původně plánoval. A to nejen kvůli nákladům na zastropování cen energií. Podle premiéra Petra Fialy vzrostou i výdaje na armádu nebo stavby silnic, dálnic a železnic.

Na česko-slovenskou hranici se vrátí kontroly. Vláda o nich rozhodla kvůli častému převádění nelegálních migrantů. Kontroly na přechodech a hlídky na takzvané zelené hranici začnou ve čtvrtek a potrvají 10 dní. Podle policejního prezidenta Martina Vondráška opatření ovlivní práci policie po celém Česku, zapojení policisté budou chybět jinde. 

Americká NASA má za sebou první test obrany Země před vesmírným tělesem. Sonda DART plánovaně zasáhla asteroid planetky Didymos, vzdálené 11 milionů kilometrů. Zda a jak se podařilo změnit trajektorii tělesa, zjistí NASA za několik dní. S analýzou dat pomůžou i čeští vědci.

V Moskvou okupovaných částech Ukrajiny skončila pseudoreferenda o připojení k Rusku. Tamní okupační úřady už na základě částečných výsledků uvedly, že se drtivá většina obyvatel vyslovila pro odtržení od Ukrajiny. Uvedla to ruská agentura RIA Novosti. Ukrajina a západní země včetně Česka předem avizovaly, že výsledek referenda neuznají.

Výtvarné dílo umělce Františka Skály v podobě sedmimetrového psa odplulo do Drážďan. Tam bude součástí výstavy pořádané v rámci takzvané České sezony. Samotný autor do Saska pluje na stejné lodi. 

Za co upálili Husa a jak dokazoval svatý Václav svou zbožnost? Ukažte své znalosti českých svátků

Martina Hoblová / 27. 09. 2022

Bestie v čele protektorátu: Před 81 lety se vlády ujal Kat českého národa, jeho řádění zastavili hrdinní parašutisté

Václav Šilpoch / 27. 09. 2022

Úvodní foto: Petr Horník / Právo / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM