Sunday Night Cream /
Celý playlist
VIP

Přišli o kila, vlasy i život: Co vše museli herci obětovat kvůli roli

Kristýna Ševčíková
18. 07. 2022

Herectví bylo už od pradávna fascinující a těžké řemeslo. Kromě naučených textů, musejí herci studovat i svou postavu. A to někdy i do takové míry, že se mění nejen fyzicky drastickým přibíráním, nebo naopak šokujícím hubnutím, ale také psychicky, aby svou roli zahráli, co nejautentičtěji.

V následujících řádcích vzdáme hold těm slavným celebritám, které dovedly své tělesné proměny do extrému, těm, kteří vynaložili obrovské fyzické a duševní úsilí, aby vykreslili své postavy co nejpřesněji, nejskutečněji nebo aby vypadali jako opravdový akční hrdinové. Ať už je důvod jakýkoli, tyto intenzivní změny skutečně ukazují, jak daleko jsou herci ochotni ve své profesi zajít.


Robert De Niro – Zuřící býk (1980)

Když mluvíme o neuvěřitelných fyzických proměnách herců, je těžké hned nevzpomenout ikonický výkon Roberta De Nira v Zuřícím býkovi. Ve filmu hraje DeNiro skutečného italsko-amerického boxera střední váhy Jakea LaMottu a ukazuje nám příběh o jeho vzestupu a pádu v boxerském světě. Pro rané boxerské scény, které se pro filmy natáčely, se De Niro dostal do bojové formy. Největší pozornost ale přitáhla jeho proměna mimo ring. V posledních scénách totiž musel zobrazit staršího a obézního LaMottu. Film si tedy vzal krátkou přestávku, aby De Niro mohl přibrat zhruba 27 kilo.
De Nirovo zaujetí pro tuto roli mu vyneslo vážný respekt ve filmovém průmyslu. A nádavkem sošku Oscara. Nastavil také laťku všem hercům, kteří od té doby začali na svých rolích pracovat takovýmto transformačním způsobem.

Robert DeNiro v boxerské formě (při natáčení řízený režisérem Martinem Scorsesem) a o 27 kilo těžší. Foto: Courtesy Everett Collection / Profimedia

Natalie Portman – Černá labuť (2010)

Intenzivní psychologický thriller Černá labuť má v sobě tolik spoustu ohromujících momentů, takže fanoušci možná hned nepoznali šokující proměnu, kterou Natalie Portman musel kvůli své roli podstoupit. Herečka představuje posedlou a odhodlanou baletku, která postupně ztrácí kontrolu nad realitou. Na důkaz toho, jak neuvěřitelně náročný může být svět baletu, zhubla přes 9 kilo. To jí pomohlo vykreslit typ člověka, který je ochotný obětovat i svoje tělo této profesi. Podstoupila drastickou dietu, jedla hlavně mrkev a mandle a osm hodin denně trávila na zkouškách. Za ztvárnění zoufale ambiciózní, perfekcionistické tanečnice získala Oscara. Při vzpomínce na natáčení Portman řekla: „Některé noci jsem si myslela, že doslova umřu.”

Chris Pratt – Strážci Galaxie (2014)

Mnoho herců hrajících hrdiny v komiksech Marvelu muselo vykonat spoustu tvrdé práce, aby přeměnili svá těla na ikonické postavy. V případě Chrise Pratta však byla změna ještě více šokující než u jeho kolegů. Vzhledem k tomu, že je nyní jednou z největších hvězd akčních filmů na světě, je snadné zapomenout, že byl kdysi známý jako obtloustlý vtipálek. Poté, co byl obsazen do role Petera Quilla ve Strážcích Galaxie, shodil přes 27 kilo za 6 měsíců a dosáhl tak mnohem svalnatější postavy. V posilovně trávil tři až čtyři hodiny denně. Když se přitom objevil na konkurzu pro tuto roli, měl neuvěřitelných 136 kilo.

Cvičení a strava udělaly z Chrise Pratta s vizáží pupkatého taťky Star-Lorda do Strážců galaxie. Foto: Profimedia

Anne Hathaway – Bídníci (2014)

Dnes 39letá herečka byla této roli tak oddaná, že si pro film Bídníci ostříhala své charakteristické dlouhé vlasy a shodila přes 10 kilo. Jedla jen dva tenké čtverečky sušené ovesné pasty denně. Pro Hathaway bylo hubnutí kvůli této roli vyčerpávajícím zážitkem a sama dodává „Když se na celý zážitek podívám zpětně, byl to rozhodně trochu oříšek. Rozhodně to byl rozchod s realitou, ale myslím, že taková Fantine každopádně je,“ vysvětlila. „Trvalo mi týdny, než jsem se znovu cítila sama sebou.”

Heath Ledger – Temný rytíř (2008)

Nakonec tu máme herce, který se sice výrazně fyzicky neproměnil, zato pro svou roli obětoval všechno včetně vlastního života, protože si pohrával hlavně se svým psychickým stavem. Heath Ledger ztvárnil svou dokonalou verzi Jokera ve filmu Temný rytíř. Byli tu herci před ním a herci po jeho nešťastném skonu. Ledger šel roli naproti a učinil několik významných kroků, díky kterým si za svůj výkon vysloužil Oscara in memoriam i uznání kritiky. 

Například se na šest týdnů se izoloval od světa a byl zavřený sám na svém hotelovém pokoji. Během této doby také vytvořil slavný Jokerův deník, kde popisoval, co se dělo uvnitř jeho mysli. Naučil se také mluvit nepřirozeným hlasem. Měl totiž velmi hluboký hlas a při hraní role Jokera mluvil tak, že mu na konci vždy vyschlo v ústech. Proto zavedl olizování rtů při dokončování svých vět, což se stalo významnou součástí jeho postavy. 

Přestože Ledger roky trpěl nespavostí, jeho problémy se spánkem se zhoršily, když točil právě ikonickou roli. Druh tohoto fyzického a psychického vyčerpání, kterým pro tuto roli prošel, si na jeho těle vybral obrovskou daň. Nakonec to byla jeho spánková deprivace, která vedla k jeho předčasné smrti ještě před uvedením filmu. Zemřel v důsledku náhodného předávkování předepsanými léky na spaní. Bylo mu 28 let.

Úvodní foto: ©Warner Bros / Courtesy Everett Collection / Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM