Sunday Night Cream /
Celý playlist
Trendy

Nabitý podzim: Technologické firmy představí novinky, vládnout bude umělá inteligence

Avatar photo Pierre Beneš
08. 09. 2023

V následujících třiceti dnech nás čeká smršť technologických novinek. Firmy Apple, Amazon, Microsoft, Google, Samsung nebo Meta během svých prezentací ukážou, na čem poslední rok pracovaly a s čím chtějí změnit svět tentokrát. Zda to letos bude hlavně o AI, se ptáme vědeckého redaktora Seznam Zpráv Pavla Kasíka.

Nás technologické fanoušky čeká dost perný podzim, protože 12. září má svůj event Apple, den poté startuje největší americký autoveletrh v Detroitu, 20. září bude svoje novinky ukazovat Amazon, ve čtvrtek 21. září má konferenci Microsoft, týden na to bude Facbook představovat co je nového v metaverse, a sezónu zakončí čtvrtého a pátého října Google, respektive Samsung. U kolika z těchto firem podle tebe bude jedním z hlavních témat AI?

Myslím si, že tak u 80 až 90 procent. To znamená skoro u všech. A to jen proto, že Apple se termínu AI úzkostlivě vyhýbá. U funkcí, kterým všichni ostatní říkají honosně umělá inteligence, si Apple najde jiný pojem, aby ho nešlo jednoduše srovnávat s konkurencí. A drží se toho i u AI.

Zrovna dneska jsem četl report, což u zpráv z Apple vždy musíme brát s jistou rezervou, že tahle firma investuje do AI každý den miliony dolarů. Myslíš, že někdo z technologických gigantů přijde letos na podzim s něčím převratným, z čeho nám všem spadne brada? 

Nevím jestli už nejsme úplně znecitlivělí. Je čím dál tím těžší, aby nám ta brada spadla. Sbírali bychom jí ze země každou chvilku. “Podívejte se, počítač nám rozumí. Podívejte se, počítač nám odpovídá. Podívejte se, počítač udělal něco co vypadá jako skutečná fotka.” Pokud vývoj AI sledujeme, je těžké, aby nám z něčeho brada ještě padala. Na druhou stranu mě v téhle fázi baví, že si všichni postupně projdeme nějakým momentem, kdy nám ta brada z něčeho spadne. Hodně se to odvíjí například od profese. Mě jako novináře fascinovalo, když jsem poprvé viděl s jakou lehkostí za sebe stroj skládá slova, vytváří infografiky. Ale pro někoho dalšího to zase může být programování, napodobování hlasu, a podobně. Tyhle momenty prožíváme každý trochu jindy.

Zajímá vás, kam se v příštím roce posunou schopnosti AI? K čemu jí teď můžete v běžném životě používat jako nástroj? Nebo jak s AI začít? Poslechněte si celý rozhovor v úvodu článku, v aplikaci Seznamu, na naší platformě Podcasty.cz a nebo ve vašem oblíbeném podcastovém přehrávači. 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM