Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Soutěže

Zahrajte si na Expres FM o rodinné vstupné na Mezinárodní den archeologie!

Redakce
10. 10. 2022

Mezinárodní den archeologie s detektivní hrou vás zavede do archeologické expozice Archevita v Roztokách. Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy se každoročně připojuje k projektu Mezinárodního dne archeologie, který v Roztokách proběhne v sobotu 15. října 2022 od 13 do 18 hod. Letošní ročník je pro návštěvníky nejatraktivnější, protože se v dubnu podařilo otevřít novou archeologickou expozici Archevita – Stopami věků, na kterou bude program dne zaměřen. Vstupné do expozice bude celý den poloviční.

Mezinárodní den archeologie nabídne ideální program pro rodiny s dětmi – připravena je rodinná detektivní hra, ve které budou účastníci na základě indicií a úkolů pátrat po ztraceném exponátu. Hra je provede zámeckým parkem a archeologickou expozicí Archevita. Připraven bude další doprovodný program v podobě výtvarných dílen. Od 15 hod. se koná komentovaná prohlídka expozice speciálně pro děti. Archeologové muzea nabídnou možnost vyzkoušet si práci archeologa, v zámeckém příkopu bude probíhat archeologický průzkum. Do práce na výkopu se bude moci zapojit každý zájemce.

zdroj: Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Archevita poutavým způsobem návštěvníkům představuje regionální archeologii. Svěží pojetí se promítá již do vstupní části, kdy ven z objektu vystupuje rekonstrukce neolitického domu, který se prolíná přímo do interiéru a příchozí plynule uvede do pravěku. V přízemí je v měřítku 1:1 postaveno několik typů obydlí z různých období pravěku, výrobních a pohřebních celků, vše doplněno počítačovými perspektivami a holografickými projekcemi.

Na ochozové galerii jsou představeny sbírkové předměty, doplněné modelacemi hrobů včetně videomappingu u vybraných prezentací. Samotné archeologické sbírky muzea jsou tvořeny především nálezy z výzkumů pravěkých sídlišť a pohřebišť. Expozice je strukturována podle období a začíná v neolitu (mladší doba kamenná, 5 600–4 400 př. Kr.) a končí dobou okolo r. 1000 po Kr., tedy na sklonku raného středověku.

www.archevita.cz
www.facebook.com/archevitamuseum
www.instagram.com/archevita_roztoky/

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy
Zámek 1, 252 63 Roztoky
www.muzeum-roztoky.cz
Otevřeno: středa – neděle 10 – 18 hod.

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM