Nejlepší hudba v metropoli
Celý playlist
Poslouchat online
Nejlepší hudba v metropoli /
Celý playlist
Rozhovory

Vojtěch Vodochodský: Doba i tvorba Petra Sepešiho a Ivety Bartošové mě minula

Petr Novák
Streamovací portál Voyo dnes odvysílá finále třídílné série Iveta, která nahlíží do začátků kariéry zpěvačky Ivety Bartošové v polovině 80. let. Na startu své kariéry tvořila pěvecký pár s Petrem Sepešim. Ovšem pouze jeden jediný rok, protože jeho život předčasně utnul vlak na železničním přejezdu. Do vysílání Expres FM dorazil jeho představitel Vojtěch Vodochodský. Řeč byla nejen o nové minisérii, ale i o natáčení Krále Šumavy, divadle a vaření. Rozhovor lehce narušil telefonát Vojtova otce, kuchaře a moderátora Ivana Vodochodského.
23. 05. 2022

Vojtěch vyrostl v Hradci Králové, Vystudoval herectví na DAMU, je na volné noze, vidět ho můžete v několika inscenacích Divadla na Fidlovačce nebo v prostoru NoD v inscenaci Tři Heteráni. V kinech se brzy objeví v pokračování extrémně vulgární komedie Párty Hard a v televizi pak ve dvou očekávaných seriálech – Králi Šumavy Davida Ondříčka a Pozadí událostí Jana Hřebejka.

Tvorba Ivety Bartošové a Petra Sepešiho mě minula

Vojto, sice si s vaším otcem Ivanem Vodochodským nejste fyzicky podobní, ale zdědil jste po něm zřejmě lásku k vaření. Cituji tuto vaši větu: "Uvařím cokoli i na tom nejpomalejším elektrickým sporáku"
Je to tak. To jsem psal v období, kdy jsem bydlel na koleji AMU a tam byly sporáky opravdu strašné a hodně pomalé. Třeba carbonara se daly, ale nic složitějšího.

A vyvařoval jste tam jenom pro sebe nebo i pro další studenty? Protože herec má hluboko do kapsy, moc nejí…
Většinou jenom pro sebe, protože tam byli i lidi z jiných kateder jako HAMU a FAMU, se kterými jsem se tolik neznal. Takže jsem vařil pro sebe a spolužačku Magdalenu Kuntovou.

Vyrostl jste v Hradci Králové, tam jste jako pětiletý stál poprvé na jevišti a hrál Ježíška. Co si z toho pamatujete?
Pamatuji si, že jsem neuměl písničky a jenom jsem do textu špatně otevíral pusu. A došlo k tomu tak, že jsem údajně na stole u baru v divadelním klubu křičel "panáka", tam si mě všiml Vladimír Morávek a říkal "Toho musím obsadit".

Režisér minisérie Iveta Michal Samir řekl, že si vás vybral podle fotky. Ale to už asi také zřejmě věděl, že umíte zpívat. Vy zpíváte třeba i v Šakalích letech v Divadle Na Fidlovačce…
Nevím, jestli to věděl on, ale myslím si, že to musela vědět minimálně castingová šéfka Maja Hamplová. Musela to aspoň tušit, než mě pozvala na casting. Ona mě už měla samozřejmě odzkoušeného, takže věděla, co jsem a nejsem schopný uhrát a zároveň se mě ptala, jestli umím zpívat. Nejsem na tom tak dobře jako Anička Fialová, ale něco tam je.

Když vám zavolali a řekli vám, že to bude seriál o Ivetě Bartošové a padlo jméno Petr Sepeši, věděl jste, kam ho zařadit? Narodil jste se v roce 1994, devět let po jeho smrti.
Přiznám se, že jsem to hned na první dobrou nevěděl, což je možná trochu ostuda, ale mě ta doba i jejich tvorba minula. To jméno jsem samozřejmě znal, ale hned poté, co jsem zavěsil telefon, jsem si ho musel vyhledat a udělat si nějakou rešerši, než jsem šel na casting.

A na tom castingu jste musel už zazpívat?
Ano, na castingu jsem zpíval a byly to zrovna Knoflíky lásky s Aničkou Fialovou. Vlastně to bylo celé vtipné, ale právě tam se zjišťovalo, jestli to uzpívám nebo ne.

Rozhovor ve videu:

Denisa Barešová: Mluvme se starými lidmi, dokud můžeme

Řídil jsem se intuicí

Režisér zakázal Anně Fialové dívat se na videa s Ivetou Bartošovou, musela počkat, až jí něco pustí. Měl jste také podobný zákaz?
Neměl. A myslím si, že ani Anička neměla takový zákaz. Tam šlo spíš o to, aby se nekoukala na videa od roku 1985 dál. Nebylo by ku prospěchu věci.

Měl Petr Sepeši ve svém pohybu nebo výrazu něco charakteristického?
On byl vždycky takový prkenný, což bylo vidět jak v duetech, tak i potom v nějakých civilnějších polohách jako v pořadech Sejdeme se Na výsluní nebo Šest ran do klobouku. On neměl sebevědomí v těle, ale zároveň s tím bojoval, jak jsem vypozoroval. Chtěl jako působit trochu jako macho a jistě, ale o to víc byl prkenný. A to jsme se tam snažili dostat, myslím, že se to docela povedlo.

Kde jste hledal tu jeho civilní polohu v době, kdy neběžely kamery nebo když s Ivetou nenatáčeli písničky?
Řídil jsem se převážně intuicí, ale z těch videí není zase tak těžké odhadnout, jak by se asi mohl chovat v civilu. A zároveň jsme měli jako zdroj i jeho rodinu, něco nám říkala také Ivana Bartošová. Měli jsme prostě spoustu zdrojů od lidí, kteří ho znali, a to je důležité.

Lidé z branže tvrdí, že byl velmi ambiciózní a toužil po úspěchu. To byl asi jeho dost silný rys, ne?
Neznal jsem ho, ale z toho, co jsme slyšeli od lidí, kteří ho potkali, to tak prý bylo. Já jsem si teď zavařil, protože jsem v nějakém rozhovoru řekl, že Petr Sepeši šel přes mrtvoly a jeho cílem bylo hlavně uspět. Lidé, kteří ho znali, ho takhle nevnímali, a já jsem ho nepoznal, takže teď bych nerad řekl něco, co nevím jistě.

Líbí se vám móda z té doby?
Záleží, co si člověk vezme. Měl jsem repliky těch Sepešiho kostýmů, on do toho měl velká ramena, což já tedy nemám, takže na mně to viselo. Do toho ten mullet, bylo to úplně úchylné.

Vodouch + Ver cropp.jpg

Sepešiho účes mi hodinu lepili

A mullet vám ještě přilepovali a navazovali, protože vám nestihly dorůst vlasy?
Vlasy byly převážně moje, ale vzadu mi ten mullet nedorostl, takže mi ho lepili každý den hodinu před natáčením a pak i slepovali. Každý den dokola.

Teď je tenhle účes hodně in, líbil jste se sám sobě?
Ne! (smích) Já jsem se zděsil a zvykal jsem si. Ale zvykl jsem si a pak mi to bylo i líto. Ale pozor, já měl tvrdé devadesátky, když mi bylo asi 3 až 5 let, tak jsem vzadu nosil příšerně dlouhý ocásek. A mamka mě chtěla ostříhat, protože to bylo samozřejmě odporné, a já jsem vždycky brečel. Nakonec byl tak dlouhý, že šel omotat i kolem krku. Hrozné.

Další očekávaná věc je série Davida Ondříčka, Král Šumavy, která také poběží na Voyo na podzim. Hrajete nejbližšího kamaráda převaděče Josefa Hasila, kterého hraje Oskar Hes…
Hraju Zdeňka Vyletu, je to nejbližší Hasilův přítel. A shodou okolností Oskar je můj dobrý kamarád i v reálu, takže je vlastně vtipný, že jsme se takhle potkali… Točili jsme převážně exteriéry, já jsem měl asi dohromady patnáct dní a z toho jsem měl dva, tři interiér, Nebylo to náročné, směny byly dlouhé, k tomu dojíždění, ale bylo to krásné. A na Šumavě jsme točili paradoxně míň než kdekoliv jinde, Šumava je daleko, tak jsme točili, nevím, jestli to mohu říkat…

To už proběhlo, že v Brdech…
No tak v tom případě ano, točili jsme převážně v Brdech.


Co měl na srdci Vojtův otec, který se do rozhovoru připojil? Je na syna pyšný? A jak se mladý herec dostal k pokeru?

To se dozvíte v našem podcastu.

Vodouch cropp.jpg

Kam dál? Štěpán Kozub: Člověk se při humoru nesmí bátÚvodní foto: TV Nova
Foto v textu: Expres FM / Vašek Mašinda

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM