Kolik lidí pracuje na Nově? Jaké podmínky jim největší česká televize dává? A co dělat, když se chcete přihlásit na stáž do zpravodajství? To jsou otázky připravené pro dalšího hosta rozhovorové série Expres Star, kterým je ředitel lidských zdrojů televize Nova Matej Šemšej.
Pro televizi Nova Matej pracuje od září 2022. Předtím působil v HR odděleních technologických společností Fleetcor, Oracle nebo Teradata. Ve volném čase je vášnivým běžcem, o svém běhu po světě dokonce napsal knihu.
Kolik lidí pracuje v TV Nova?
Asi si to nechám pro sebe, ale je to někde mezi pěti sty a tisícem.
Jaký je poměr mezi zaměstnanci a externisty?
Externích přispěvatelů v různých formách, ať už se jedná o externí produkci, herce nebo lidi nasazované speciálně na některé projekty, je několik tisíc. Mediální byznys je obecně známý tím, že si najímá lidi na dočasnou spolupráci a práci na projektech.
Jaké výhody mohou zaměstnanci televize čerpat?
V dnešní době jde o flexibilitu, jak zaměstnanci chodí do práce, kdy chodí do práce, kdy mohou pracovat, odkud mohou pracovat. Hodně také rezonují benefity rodinného charakteru, školku na Nově nemáme, ale snažíme se to alespoň trochu kompenzovat v létě příměstským táborem, což je vlastně dětská skupina, v současné době jsme spustili dětský koutek, kde může rodič pracovat a dohlížet na dítě. Dalším zpestřením jsou výhody z oblasti wellbeingu, ať už fyzického, nebo duševního. Většina lidí má čím dál větší problémy s tím, jak je dnešní doba uspěchaná, takže je důležité poskytnout nějaké záchranné mechanismy, kam se mohou obrátit, když se jim v osobním životě nedaří. Když se člověk dostane do opravdu těžké životní situace, společnost ho v ní nenechá a snaží se mu pomoci.
A jak zpříjemňujete pracovníkům pobyt na pracovišti?
Prací samozřejmě! Snažíme se, aby prostředí bylo pro lidi atraktivní, příjemné, takže se snažíme instalovat moderní vybavení. Snažíme se to prostředí dělat příjemným samotnými lidmi, myslím, že Nova je specifická tím, jací lidé tam pracují. Můžete udělat nejkrásnější prostředí na světě, mít bazén, posilovnu a kdo ví co, ale pokud nemáte kolem sebe ty nejlepší lidi, s kterými jste v pohodě, protože v práci jste každý den pěknou řádku hodin, je to zbytečné. Takže moje odpověď je, že lidé jsou tím, co dělá to přátelské prostředí.
Zaujalo mne, že jste si poměrně nedávno vzal roční neplacené volno a doslova běhal po světě. Co vás k tomu vedlo?
Byl jsem v situaci, kdy jsem prostě potřeboval něco udělat. Nešlo o to, že bych byl profesně vyhořelý nebo že by se mi něco stalo v osobním životě. Byla to spíš taková směsice různých pocitů a já jsem prostě potřeboval někam na chvíli utéct. Nedávalo mi úplně smysl někde rok chodit jen tak s batohem na zádech, tak jsem vymyslel nějaký charitativní podtext a každým kilometrem, který jsem uběhl, jsem podporoval nějakou charitu. Nebyly to miliony, nebyly to statisíce, vybral jsem postupně 100 tisíc korun. Běžel jsem pro sirotčinec v Myanmaru, pro katolickou misii v Manile na Filipínách a několik dalších projektů. Viděl jsem trochu jiný svět a znovu si uvědomil, že to, s čím se denně potýkáme tady u nás, vlastně není úplně to nejpalčivější.
Takže jste běhal po jihovýchodní Asii?
Po jihovýchodní Asii, pak jsem se přesunul do Austrálie a na Nový Zéland, trošku do Pacifiku, tam jsem se dostal nejdál na Guam, což je nejzápadnější území Spojených států, pro mě to byl nejvýchodnější bod, kam jsem se dostal. Pak jsem se po sedmi měsících vrátil, cestoval tady po Evropě a pak jsem ještě na měsíc jel do Spojených států.
Láká vás to někdy v budoucnu znovu, nebo to máte jako uzavřenou kapitolu?
Stále běhám, doma kombinujeme příjemné s užitečným, takže kdykoli někam jedeme na prodloužený víkend, spojím to s nějakým závodem, půlmaratonem nebo maratonem, který se tam běží. Samozřejmě už se často objevuje otázka, zda bychom se bez tohoto běhu nemohli někdy obejít, ale říkám, že nemohli, protože to jsou dvě mouchy jednou ranou. Myslím, že už nejsem ve fázi, kdy bych na rok někam zmizel, i když mě láká přejít, ne přeběhnout, ale přejít Pacifickou hřebenovku v Americe, která je módní posledních 10 let od filmu Wild.
Televize Nova loni oslavila třicáté výročí. Víte, kolik lidí oslavilo 30 let v jejím týmu?
Přibližně vím, že to bylo asi 45 lidí.
A máte představu, kolik let u vás zaměstnanci v průměru stráví, než odejdou jinam?
To složení zaměstnanecké věrnosti je smíšené, protože máte lidi, kteří jsou opravdu stabilní a milují značku Nova, těch je u nás většina, máme hromadu lidí, kteří pamatují vznik Novy, jsou tam 30 let, 20 let, to je asi každý čtvrtý. Ale začíná se to míchat s lidmi, kteří přicházejí teď, to už je možná jiná generace, začínají se nám ty generace míchat, v dnešní době k sobě často musí hledat cestu. V poslední době se hodně mluví o nastupující generaci, která má úplně jiné priority a představy o životě.
Když se díváme na nějaké trendy motivace nebo angažovanosti, vidíme, že je tam takový jako skok do těch prvních dvou let, kdy jsou lidé opravdu velmi motivovaní, všechno je pro ně nové, dalo by se říct, že některé věci vidí přes růžové brýle. Po druhém roce má motivace klesající tendenci, kolem pátého roku se ustálí, trochu stoupne, zase klesne, pak kolem desátého roku se zase dostane na nějakou úroveň a víceméně tam zůstane, to jsou většinou lidé, kteří jsou nejvíc spjati s tou značkou a nedokážou si představit, jaké by to bylo, kdyby odešli. Možná právě to je to úžasné, že se vám mísí různé generace, různé typy lidí a vy se snažíte najít cestu, aby společnost fungovala a abychom byli jeden tým.
Trochu jste mi nahrál na další otázku: Říká se, že dnešní mladí lidé chtějí co nejméně práce za co nejvíce peněz. V médiích se pohybuje spousta mladých lidí, jaká je praxe?
Je to jeden z těch nejznámějších stereotypů, za co nejméně práce co nejvíce peněz a nejlépe ještě někde z pláže. Takhle bych to rozhodně neřekl. Přichází řada talentovaných a šikovných lidí z nové generace. Je pravda, že jak je doba extrémně rychlá a dynamická, tak se mění i hodnoty a možná se mění i odolnost vůči některým věcem, které nás i naše rodiče učili, že strávíme celý život v jedné firmě a nedokážeme si představit nic jiného. Neřekl bych, že přicházejí mladí lidé, kteří nechtějí pracovat, v každé generaci jsou nadmíru talentovaní a skvělí lidé.
Kolik stážistů a stážistek na Nově pracuje? Jak se na stáž dostat? Hledají se noví šéfové uvnitř televize, nebo přicházejí zvenčí? A kolik lidí se dobrovolně účastní dobrovolnických dnů?
To se dozvíte, když si poslechnete celý rozhovor v přehrávači na začátku článku!