Trendy Expres /
Celý playlist
Rozhovory

Jan Čechtický z Ohm Square k novému albu: Náš proces nahrávání je strašně zdlouhavý a nepraktický

Avatar photo Vladimír Pavlík
17. 05. 2023

Pro tuzemskou elektronickou scénu nepostradatelné duo Ohm Square vydává po devíti letech novou nahrávku /0, kterou ve středu večer pokřtí v pražském klubu Fuchs2. Vlado s Radkem u této příležitosti vyzpovídali jednu polovinu projektu, a sice Honzu Čechtického aka Jana 2.

Celý rozhovor si můžete poslechnout v přehrávači, v aplikaci Expres FM nebo prostřednictvím své oblíbené podcastové služby. 

Další díly (398)

Jsme hrozně pomalí 

Ahoj Honzo, děkujeme, že jsi dorazil. Co dělá Charlie?
Protože je těsně před koncertem, zkouší si a vybírá šaty na večer, chce se líbit. 

Má pro tuhle příležitost nějakou speciální švadlenu?
Ano, spolupracuje s různými módními návrhářkami, takže si volí druhy oblečení právě podle různých příležitostí.

Vydali jste novou desku s trochu záludným názvem /0. Proč to trvalo dlouhých devět let?
My jsme prostě hrozně pomalí. Obdivuji lidi, kteří to prostě nasypou rovnou, nám to trvá hodně dlouho a ten proces, kterým to děláme, je strašně zdlouhavý a nepraktický. Navíc máme rodiny i další aktivity.

V roce 2005, kdy vyšlo album Love Classics, jste byli mnohem aktivnější.
To jsem mě děti jenom já, teď už má děti i Charlotte. Je to prostě náročnější.

Jak dlouho probíhalo natáčení alba?
Práce na desce probíhaly asi čtyři roky, třeba písnička Happy je možná stará i sedm let a nejvíce intenzivní to pak bylo poslední rok. 

Současnou sestavu Ohm Square tvoří Jan2, vlastním jménem Jan Čechtický, a v Praze usazená Angličanka Charlotte Fairman aka Charlie One

Posloucháme celou škálu hudby

Ještě před čtvrt stoletím jste byli hodně ovlivnění britskou drumandbassovou scénou, ten posun je od té doby markantní. Čím to, že nastal takový zásadní žánrový přerod?
Každý, kdo dělá muziku delší dobu, se nějak vyvíjí a jsou, podle mého názoru, dva různé směry. Buď piluješ tu jednu věc, na kterou jsi přišel, a pořád ji zdokonaluješ, což většinou dělají silné osobnosti, které mají od začátku jasný názor a jdou si svojí cestou. A pak jsou lidé třeba s menším talentem i vizionářstvím, kteří se nechávají více ovlivňovat okolím, a to ve smyslu emocionálním. U nás to vyústilo v tento žánrový posun.

Koncertů moc nehrajete, ale dneska budete v klubu Fuchs2 křtít právě novou desku, jak to tam bude vypadat, co se tam bude dít?
Máme tam super speciálního hosta, projekt, který se jmenuje Tokio Drift a určitě stojí za poslech. Pak vystoupíme my a po nás bude hrát ještě Josef Sedloň a Lukas Hulan, představí se i Im Cyber. 

Co v Ohm Square posloucháte?
Posloucháme celou škálu hudby, většinou v době, kdy zrovna nic neděláme, protože pak jsme zahlcení a člověk si chce spíš odpočinout, takže toho po večerech už toho nenaposlouchá tolik. Když je volněji, posloucháme věci od experimentálních až po jazz, popu už moc neposloucháme, spíš třeba ambientní hudbu mám rád, i techno. 

Necháváš se hodně inspirovat lidmi, které sám máš přehrávači?
Určitě se zajímám o to, jaké prvky tam přinášejí a jak to na mě funguje. 

Jak se Ohm Square spolupracovalo s producentem Oliverem Torrem a jak vznikají nové tracky? Jaké jsou jejich plány do budoucna? A jaké skladby zazní na večerním koncertě?
Poslechněte si v rozhovoru v přehrávači na začátku článku, v aplikaci Expres FM nebo prostřednictvím své oblíbené podcastové služby. 

Ohm Square

Česká hudební skupina byla založená v roce 1996. Zpočátku pětičlenný projekt se v průběhu let změnil na dvoučlenný, tvoří jej hudebník Jan2 a zpěvačka Charlie One. I jejich hudba se posunula o organického drum’n’bassu, trip hopu či breakbeatu ke komplexnější elektronice. Ohm Square se vyznačují nejen svou hudební kvalitou, ale také svým originálním vizuálním stylem, který se promítá jak v jejich hudebních videích, tak v živých vystoupeních. Skupina má na kontě mnoho koncertů v České republice i v zahraničí, a to včetně vystoupení na prestižních hudebních festivalech. V roce 2023 Ohm Square přicházejí se svým šestým studiovým albem s názvem /0. Nové album se nese v duchu alternativní elektroniky s intimními vokály. Jak tvůrci sami uvádí, „jedná se spíše o hořkou čokoládu z klasických bobů, než o sladkou cukrovinku.“

Ondřej Sokol: Občas jsem arogantní, ale už to není jako dřív

Miloš Pokorný / 04. 05. 2023

Lukáš Pavlásek: K napsání divadelní hry mě inspiroval Putin, diktátorům se lidi smáli vždycky

Miloš Pokorný / 28. 04. 2023

Zdroj fotografií: archiv Ohm Square 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM