Odpoledne na Expres FM /
Celý playlist
Rozhovory

Nový trend biohacking: Superschopnosti nezařídí, ale jinak prý dokáže zbavit tělo alergií i špatné nálady. Jak na to?

Karin Šnýdrová
18. 10. 2022

Zkoumá biologii svého těla a pomocí nejrůznějších technik se snaží upgradovat jeho fungování. Přestože superschopnostmi komiksových hrdinů neoplývá, dokáže potlačit alergie, astma i špatnou náladu. Biohacker cíleně vyhledává postupy, které mu zlepší kvalitu života. Jaké benefity vám dokáže přinést chladová terapie a celkově pozitivní stres? 

Biohacker Libor Mattuš se v dětství potýkal s celou řadou zdravotních potíží, které ho přiměly k rozhodnutí nenechat to jen tak. Změnil stravovací návyky, způsob dýchání a začal se aktivně otužovat. Dnes učí ostatní, jak dosáhnout zdravého těla i mysli. 

Biohacking představuje soubor změn v životním stylu člověka. Jeho cílem je maximalizovat lidský potenciál. Pakliže se rozhodnete vydat za lepším já, stanete se průzkumníkem vlastního těla. Abyste dosáhli duševní pohody a zlepšili své zdraví pomocí biohackingu, budete se muset zaměřit na změny v různých oblastech. A zatímco se někdo začne soustředit třeba jen na tři pilíře, jiný na osm. Těch základních je podle Libora Mattuše pět. Patří mezi ně spánek, kvalitní strava včetně vědomých půstů, fyzická aktivita, správné dýchaní a otužování, které je ovšem vhodné jen pro jedince v dobré zdravotní kondici. 

Odvrátit konec světa, utéct z vězení na měsíci Jupiteru a chránit Gotham po smrti Batmana: Nejočekávanější hry letošního podzimu

Barbara Hacsi / 14. 10. 2022

Kde se vzal vlastně nápad, že se budete zabývat biohackingem i profesně? 
Byl to spíš osud. Otázky funkčnosti organismu mě zajímaly od dětství. Protože jsem se navíc potýkal s různými zdravotními problémy jako například s astmatem, alergiemi, zažívacími potížemi i negativní náladou, měl jsem motivaci svůj stav zlepšit. Po letech bádání pro vlastní potřebu mi začalo dávat smysl, abych všechna má odhalení a postupy začal sdílet i s ostatními. Kariéře lektora cizích jazyků a tlumočníka jsem dal tedy sbohem. 

Co všechno jste ve svém životě změnil, abyste se uzdravil? 
Do svého života jsem zařadil víc pozitivního stresu. Tím může být například chladová terapie. Pokud se provádí dlouhodobě a systematicky, dokáže z mé osobní zkušenosti velmi pomoci. Stejný efekt má rovněž dýchání nosem a neméně důležitým bodem je samozřejmě strava. Čím blíže má jídlo k původnímu zdroji, tím lépe. Naučil jsem se ale také nejíst. Přerušovaný půst však musí být dopředu připravovaný a vědomý. Podobný stres je další zajímavou linkou, jak pročistit a posílit organismus. Přerušovaný půst je vhodný i pro člověka se zdravotními komplikacemi, ovšem pouze pod odborným vedením a se souhlasem lékařů. 

Jak se to všechno na vás projevilo, mohl byste uvést nějaký konkrétní příklad? 
U mě to byla změna opravdu o 180 stupňů. Zatímco v dětství jsem neměl takřka žádnou výdrž a uběhl sotva půl kilometru, dnes mám za sebou dva maratony, které mě nijak zvlášť energicky nezasáhly, a to ještě s minimem běžeckého tréninku, zhruba 3 týdny. Standardní doba přípravy na jeden maraton je 5 měsíců až rok. I v tomto hackingu maratonské přípravy mi hodně pomohl specifický přístup k dýchání.

Které potraviny bychom tedy měli zařadit do svého jídelníčku, aby nám byly co možná nejvíc prospěšné? 
Dneska je půda méně výživná, než tomu bylo před pěti sty nebo tisícem let, je to zcela logické. Naše planeta musí teď živit sedm miliard lidí, takže je potřeba dělat nějaké ústupky. Hledět na kvalitu ano, ale neplatil bych čtyřnásobnou cenu za bio zeleninu jen proto, že má o pár procent víc výživy. Určitě doporučuji i suplementaci, které v ideálním případě předchází alespoň občasné krevní testování, abyste zjistili, jak na tom jste. Nedostatek například vitaminu C s její pomocí hravě doplníte. Suplementace je zkrátka moderní cesta, jak organismu doplnit to, co nejvíce potřebuje. 

Zmiňoval jste chladovou terapii, což je poslední dobou velký trend na sociálních sítích. Protože se blíží zima, určitě se spousta nadšenců do otužování opět vrhne. Opravdu je to vhodné pro každého? 
Otužování je vhodné pro jedince v dobré zdravotní kondici. Podporuje kardiovaskulární systém, hormonální rovnováhu, energetický metabolismus i spalování tuku a zlepšuje soustředění i náladu. Pokud chcete docílit výsledků,  je zapotřebí mít dobře promyšlený systém. Hodně lidí se otužuje a vlastně ani neví proč. Dělají to třeba kvůli tomu, že to viděli na Instagramu nebo proto, že to dělá kamarád. Jasně si tedy definujte, co od chladové terapie očekáváte. Klidně to může být pouze to, že se chcete lépe cítit. Ale musí to být vědomé. V mé knize Chladová terapie je celý proces rozebrán tak, aby mohl kdokoliv bez předchozí zkušenosti s otužováním začít bez rizika a negativních následků. 

Jaké negativní následky máte na mysli? 
Mezi ty nejčastější patří třeba to, že se vám otužování zhnusí a necháte toho, což je velká škoda. Pak samozřejmě lidé s kardiovaskulárními či neuropsychickými problémy se mohou nevědomky vystavit riziku. Záleží na tom, jakou formu chladové terapie si zvolíte. Ne každý by měl skočit do ledové řeky a snažit se v ní plavat. 

Jak byste tedy s chladovou terapií doporučil začít? 
Mou oblíbenou metodou je vložit ruce do kyblíku s ledem na dvacet až třicet sekund. V takovém případě byste se měli zcela vyhnout zdravotním rizikům, pokud to provádíte s rozumem. 

Pokud bychom se biohackingu chtěli naplno věnovat, co musíme všechno změnit? O stravě, dýchání a otužování už jsme tedy mluvili, je ještě něco dalšího? 
Tady bych chtěl zdůraznit, že jakékoliv změny by měly být pomalé a postupné. Jen tak si na to zvykne váš organismus a vy nebudete mít tendence vzdát se hned na začátku. Když se podíváme na pět základních pilířů, vyberte si z nich třeba jen dva. Z jednoho udělejte hlavní prioritu a druhý mějte pouze jako vedlejší. Patří mezi ně tedy chladová terapie, dýchání, strava a přerušované půsty, spánková hygiena a pohyb. Ten by neměl být pouze jednorázový, že dvakrát týdně zajdete do tělocvičny. Pohybovat byste se měli hodně i přes den. Neseďte dlouho v kuse, každé dvě hodiny vstaňte, vyjděte schody nebo udělejte pár dřepů. 

Jaké výhody nám to do života přinese? 
Větší energii, akceschopnost, pozitivní přístup, soustředěnost i lepší náladu. A hlavně dlouhodobou udržitelnost zdraví v našem moderním zaneprázdněném prostředí.

Takže se můžeme zbavit i negativního stresu? Dnešní doba mu poměrně hodně nahrává… 
Psychohygiena úzce souvisí s těmi pěti pilíři, o kterých jsme se před chvílí bavili, ty mají skvělé psychohygienické účinky. Pokud se ponoříte do ledové vody, pravděpodobně nebudete myslet na milion různých věcí, budete se soustředit na přítomný okamžik. Do stejného okamžiku vás dovede i dýchání. Snažte se jej zjemnit a dýchejte nosem. Budete mít možná pocit kyslíkového deficitu, což nebude pravda. Kyslíku máte dostatek, ten pocit, že byste chtěli dýchat víc, je opět příkladem pozitivního stresu, který navyšuje výkonnost, zlepšuje zdraví a nutí vás se soustředit na teď a tady. 

Jsem velkým příznivcem ranních a večerních rituálů. Den začínejte aktivně, ať už otužováním nebo nějakým jednoduchým cvičením. Před spaním byste si zas měli najít chvilku pro sebe a svoje myšlenky formou meditace. Pište si deník nebo si udělejte dechové cvičení. Stejně jako nechodíte spát s nevyčištěnými zuby, měli byste se naučit čistit mysl. Odložte telefon, vypněte televizi a soustřeďte se na svůj dech. Nezapomínejte na to, že pokud inklinujete k špatným náladám, úzkostem či depresím v dobrých časech, v obdobích celospolečenské krize byste se duševnímu stavu měli věnovat o to víc. Stačí přitom pár minut denně. 

Ještě se vás zeptám, existují třeba nějaké technologie, které by nám mohly s biohackingem pomoci? 
Je jich celá řada. Zmínil bych asi pomůcky k měření biologických funkcí i kvality spánku. To samé už umějí chytré hodinky. Každý by měl ale na sobě umět pracovat bez nějakých zábavných pomůcek. Cílem meditace je vlastně nuda. A nuda je, pokud chcete být kreativní a mít dobré nápady, extrémně cenný stav. Poskytnout stimulaci ke kreativnímu myšlení dokážete i tím, že se budete nudit. Ostatně lidé to dělali většinu věků. Dnes už nevydržíme bez hudby ani pět minut, meditovat lze ovšem i bez ní. Učme se být sami se sebou. U dýchání, v ledové vodě nebo na půstu. Neznamená to, že si nikdy nesmíte nic pustit – já poslouchám u cvičení často různé meditační tony, znamená to však, že bychom na nich neměli být závislí.

Staňte se kyborgem a nechte se očipovat: S čipem pod kůží zaplatíte nebo odemknete telefon i dveře

Karin Šnýdrová / 25. 08. 2022

Když vám život přerůstá přes hlavu: Jak poznat, že musím vyhledat psychologa, a kdy je to na léčebnu

Marie Bezděková / 28. 09. 2022

Zdroj úvodní fotografie: Shutterstock

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM