Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Rozhovory

Moderátor Tony Havlík: Dezinformátoři jsou před úřady o krok napřed, označení dezolát nepoužívám

Avatar photo Michal Plšek
03. 05. 2024

Zpravodajský server Novinky.cz se pustil do boje s dezinformacemi! V novém pořadu Řetězák se moderátor Tony Havlík, v minulosti novinář, v současné době tvůrce youtubového pořadu Segment, pravidelně věnuje tématům, která se objevují v řetězových mailech, a dezinformacím, které kolují na sociálních sítích. Nový díl vychází vždy před víkendem, během kterého nejčastěji dochází k vymírám názorů napříč generacemi, například u rodinných obědů. V rozhovoru se dozvíte, kdo je dezinformacemi nejvíce ohrožený, odkud k nám nejčastěji proudí a jak bychom s nimi měli bojovat.

Další díly (18)

Kolik dílů podcastu Řetězák zatím vyšlo a kolik plánujete natočit? Bude to nekonečný seriál?
Bude to klidně nekonečný seriál. Vzhledem k tomu, že nekonečný seriál je i samotná dezinformační scéna, určitě budeme mít pořád o čem dělat nové díly. Momentálně vyšly čtyři díly, od května plánujeme každý týden nový díl, vyjde vždy v pátek

Jakou nejbizarnější dezinformaci jsi zatím na internetu zaznamenal?
Těch je docela dost. Co mě nepřestává překvapovat, je taková rabbit hole o tom, že jsou na světě klony. Že existuje nějaká mezinárodní armádní jednotka, která všechny zrádce – a tím zrádcem je třeba i americký prezident Joe Biden – nějak likviduje a nahrazuje klony. I Joe Biden je podle téhle teorie klonem, což dokládají třeba srovnání fotek, kde na jedné straně je Joe Biden, jak vypadá teď, na druhé straně Joe Biden před 15 lety, ale to už tam není napsané, že je to Joe Biden před 15 lety, ale je to jasný důkaz toho, že jde o klon!

Já mám zase rád zelené žáby, což je logo Rainforest Alliance, tedy výrobců, vyrábět tak, aby neničili deštné pralesy. Ale u nás se ujalo, že máš v jídle červy…
Zrovna teď jsem dokončil díl o hmyzácích a červících. Je to teorie, podle které nás globální elity tráví tím, že vmíchávají do jídel tyhle hmyzáky, kteří způsobují rakovinu, různá onemocnění. Ale samozřejmě to není pravda, tohle se hodí nejvíc těm, kteří se snaží rozvracet demokracii a evropské hodnoty, důvěru v instituce. Šíří to hlavně pro ruské kanály.

Ty jsou asi nejčastějším původcem dezinformačních mailů, řetězáků a hoaxů…
Je to tak, ale ne vždycky to je na první pohled vidět. Jsou pro to i důkazy, že stránky, které se za covidu věnovaly nějakým covidovým dezinformacím, antivaxerským záležitostem, tak když covid už nebyl tak silné destabilizační téma, přešly na různá  jiná témata. 

Kdo je nejvíc ohrožený dezinformacemi a řetězovými maily?
Řetězové maily nejčastěji cílí na senior. My to ani často nevíme, ale našim dědečkům a babičkám chodí různé e-maily, které mají různé stupně nepravdivosti. Některé jsou opravdu nebezpečné, to jsou ty, co  tnou do takových témat, která nejvíc rozdělují, ale jsou nejvíc důležitá. Třeba válka na Ukrajině, jak už jsme si říkali, jsou velmi proruské. I na Facebooku je toho hodně, ten algoritmus funguje tak, že to, co v nich vzbuzuje emoce, to jim tam potom nabízí ve feedu.  Druhá rovina – poměrně nová a docela neprobádaná – to jsou různé tiktokové dezinformace, které naopak cílí na mladé lidi. TikTok proti tomu moc nedělá, hodně se to šíří a je to velký problém.

Dá se proti dezinformacím bránit jinak, než že budeme vysvětlovat právě seniorům nebo i mladším?
Myslím, že to trpělivé vysvětlování je jedna cesta, ale druhá cesta je dávat mnohem víc finančních prostředků do školství, budovat vzdělanou populaci a tím pádem zabránit tomu, že někdo bude z čistého nevzdělání šířit nějaké bludy.

Takže bys hlasoval pro mediální výchovu?
Rozhodně.

Stává se ti, že musíš třeba svým blízkým vyvracet nějaké dezinformace?
Moji rodiče jsou ze střední třídy, takže jsou hodně ohrožení dezinformacemi. Ale nemají Facebook a že by si nějak ulítávali na řetězových mailech, to ne. Sledují komerční televize. Ale rodiče mé přítelkyně to dělají opačně. Mají Facebook a nevěří vůbec ničemu, co je v televize. Je vidět, že Facebook má neuvěřitelný vliv na to, co si  člověk myslí, manipuluje mozek. Často tam dochází k výměnám názorů a k různým hádkám.

Je celkem nebezpečné, když takové lidi – a teď se nechci dotknout rodičů tvé přítelkyně – rovnou odsoudíme, že jsou dezoláti a vůbec se s nimi nebudeme bavit. Je důležité jim to vysvětlovat a snažit se jim dávat relevantní informace?
To byla premisa našeho pořadu, abychom neukazovali posměšně prstem, že jsou to dezoláti. Mně se to osobně nelíbí, nikdy to nepoužívám a myslím, že to není ta cesta. Polarizace společnost je největší, jaká kdy byla. Přispívají k tomu sociální sítě, které zesilují přesně výkřiky, ať už ze strany těch, kterým se říká  dezoláti, tak ze strany těch, který si myslí, že dezoláti nejsou, ale přitom ukazují prstem a jsou často agresivní. To není cesta, protože tím pádem se ti lidé neposlouchají a jenom se překřikují v prostoru internetu. 

S Tony Havlíkem si povídal moderátor Michal Plšek

Myslíš, že český stát dělá proti šíření dezinformací dost? 
Myslím, že nedělá dost. Celá debata kolem dezinformačního zákona, byla celá strašně emotivní, zpolitizovaná, hnaná přes hranu. To dává smysl, protože je to něco, co dezinformátory baví a na čem si můžou nahnat body u svých podporovatelů. Ale zároveň se to dostalo někam, kde to být nemělo. Myslím, že vláda od toho nakonec dala ruce pryč, takže nám tady dál budou kvést aktivisti, kteří budou obtěžovat lidi, manipulovat naše dědečky, babičky, maminky, tatínky a plevelit informační prostor. A pokud jedna rovina je, že by stát měl v této oblasti zabrat, druhá rovina je, že by měl zabrat i v tom vzdělání, o čemž jsme se bavili.

Není to navíc tak, že trollí farmy v Petrohradu jsou o napřed před zákonodárci? Než my na něco uděláme zákon, oni už zase vymyslí něco nového…
Ve světě internetu jde všechno strašně rychle, ty velké korporace, ať už je to Meta, potažmo Facebook a Instagram, TikTok a další podobné platformy, by taky měly v téhle oblasti víc zabrat a snažit se, aby nezvětšovaly dosah těmhle věcem, když se ví, že to není pravda a může to škodit společnosti. Aktéři, který pochází z Ruska anebo z Číny, častokrát těží právě z toho, že internet je strašně rychlý a že dneska se bojuje proti jedné oblasti, ale zítra už můžou vymyslet úplně novou oblast dezinformací a cílení. To jim umožňuje být o krok napřed. A tyto trollí farmy budou ještě v budoucnu posílenější tím, že budou poháněné umělou inteligencí. Troufám si říct, že už teď jsou na Facebooku miliony profilů, které jsou vygenerované umělou inteligencí a šíří různé zprávy.

A pak je tady ještě sociální síť X, dříve Twitter, jejíž majitel Elon Musk sám sdílí dezinformace…
Na X je to ještě vyhrocenější.  Mám svůj profil zamčený, nepřispívám, jenom koukám, ale musím z pozice nezávislého pozorovatele říct, že jako se to tam hodně extremizuje. Zvlášť v zahraničí, ale i v Česku. 

Archiv pořadu Řetězák najdete na webu Novinky.cz

Bohumil Kartous: Šíření kremelské propagandy není součástí svobody slova, je to akt války

Redakce / 11. 04. 2022

Hodně Velké nic: Klusákův dokument hraje na city, dává prostor i dezinformátorce

Iva Růžičková / 14. 04. 2023

Co mají společného lančmít, Monty Python a Ježíš aneb Stručná historie spamu

Petr Šilha / 01. 08. 2022
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM