Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Rozhovory

Karin Ann: Kvůli duhové vlajce v polské televizi jsem se bála, že už si v Polsku nezazpívám

Avatar photo Petr Novák
01. 09. 2023

Má československý původ, je jí 21 let, skládá, píše texty, zpívá, kreslí. Je advokátkou práv lidí, kterým se úplné rovnoprávnosti nedostává, a také zvířat. V přímém přenosu polské televize před dvěma lety vytáhla duhovou vlajku, aby podpořila sexuální menšiny. Přeskakovala Imagine Dragons, LP nebo Yungbludovi a do Prahy přijela natáčet dvoudílný klip, který má být špionážním minifilmem s queer tématikou.

Další díly (104)

Na úvod se zastavím u těch tvých krátkých vlasů. Co se stalo, že máš nový účes?
Natočila jsem v Bratislavě seriál s tématikou holokaustu a kvůli roli jsem si musela oholit hlavu.

Co to je za film? Co jsi tam hrála? Kdy ho uvidíme?
Je to seriál, ale nevím, kolik toho můžu prozradit. Je podle knihy Tatér z Osvětimi. Natáčelo se hlavně na Slovensku a také ve Vídni, je to skutečný příběh jednoho Slováka. 

Jaké bylo to stříhání? Na tvém Instagramu máš video a nevypadalo to, že by ses toho moc bála, spíš jsi z toho byla nadšená. Nebo možná udivená. Ale nějak špatně jsi to nenesla, že přicházíš o vlasy?
Ne, já to vůbec tragicky neberu, jsou to jen vlasy a následně byly použity na charitu. 

Skladbu Bittersweet Heartbreak, jednu z tvých novějších věcí, jsi dělala se švédským producentem, držitelem Grammy Martinem Terefem. O čem ta skladba pojednává? 
O rozchodu a o tom, že když se ohlédnete nazpět, tak některé věci jsou možná jinak, než jste si mysleli. V mém případě, když jsem říkala, že jsem nebyla zamilovaná a zpětně se na ten vztah podívala, tak jsem si připustila, že jsem možná byla. Pokud jste ještě nebyli zamilovaní, tak je těžké říci, co je láska. Ta skladba je tedy o rozchodu a o tom, že i když ten rozchod byl dobrý pro obě strany, tak vám ten člověk může chybět.

Na svém vystoupení v polské televizi před dvěma nebo třemi lety jsi v přímém přenosu roztáhla duhovou vlajku LGBTQ+ komunity a řekla, že tuhle písničku jim chceš věnovat a taky minoritám v Polsku a že si přeješ, aby se cítili v bezpečí. Bylo to docela odvážné gesto, které stálo místo editora polské televize. Konzultovala jsi to, že tu vlajku vytáhneš, třeba se svým managementem, věděl o tom někdo vůbec, nebo to byla síla okamžiku, že ses tak rozhodla?
Rozhodla jsem se asi den předtím, protože já jsem tehdy byla asi měsíc na turné v Polsku a viděla, jaká je tam situace. 

Kapela The 1975 už asi nikdy nebude vystupovat v Malajsii, protože se tam chlapci políbili na pódiu, jak to máš ty s Polskem, pozvali tě tam od té doby?
Ano, hrála jsem od té doby s My Chemical Romance a v září tam vystoupím jako host na koncertě zpěvačky Paris Paloma. 

Takže vše v pohodě?
Ano, ale báli jsme se toho. 

Sama říkáš, že jsi součást queer komunity. Nechci být nějak neslušná, ale jaké jsou vlastně tvé důvody?
Identifikuji se jako queer. Nedávám nějakou konkrétní nálepku, asi nejbližší je mi pansexuál, což znamená, že mi nezáleží na pohlaví, ale na osobnosti člověka.  

Prý se chceš brzy stěhovat do Los Angeles, kde se pokusíš žít a prorazit. Co tě tam vlastně čeká?
Sama nevím, uvidím, je tam velká kreativní scéna, tak doufám, že to bude více věcí.

Chci se zeptat na Yungbluda, kterému si předskakovala jak u nás, tak i na jeho australském turné. Jak k tomu vlastně došlo? Bylo to díky tomu, že spolupracuješ s jeho producentem Mattem Schwarzem?
Víceméně ano, ale na to turné jsme nakonec nejela, protože jsem měla zdravotní problémy a musela přerušit veškeré koncertní aktivity.

Měla jsi možnost s ním pohovořit, přeci jen asi máte docela hodně společných témat?
Trochu jsem tam. Jeden z mých nejoblíbenějších koncertů byl ten náš společný pražský a ho uložený v srdci.

Také jsi předskakovala Imagine Dragons a dopoledne v den koncertu v Rize dělala maturitu, to bylo asi náročné, dvě takové vypjaté akce v jeden den?
Já si vůbec nic pamatuji, black out celý den. Nemůžu nad tím přemýšlet a vždycky musím dělat to, co v danou chvíli dělám. Kdybych přemýšlela nad vším, co mám v rozvrhu, asi bych zešílela. 

Vedle hudby se zajímáš také o film. Dokonce jsi strávila první měsíce roku v Hollywoodu, je to tak?
Odjakživa jsem chtěla hrát i zpívat, takže teď se k tomu konečně dostávám.

If I Fall For You je takový song o počáteční fázi vztahů, kdy je člověk sice nadšený, oťukává se, je to dost romantické, ale zároveň má takové strachy, jestli do toho vztahu vůbec jít. Klip k této skladbě je hodně filmový a scénář a námět k němu je tvoje práce…   
Ano, jen jsem ho dolaďovala s režisérkami.

V pátek 1. září tě čeká velká věc, premiéra nového singlu Stranger With My Face. A právě tenhle singl má něco společného s tím, co jsi dělala v Praze…
Natáčíme tu tři dny klip k této skladbě. Je to dvoudílné video, skoro až krátký film a je to velmi příběhové.

Můžeme prozradit, že bude zasazené do Hollywoodu padesátých let a bude mít queer tématiku. Bude to tvůj nejodvážnější klip?
Tak to neberu, ale nevím, jak to berou ostatní. 

Jak velký štáb to bude natáčet, půjde o velkou filmovou produkci?
Nevím, co se považuje za velkou produkci, není to, že bychom to natáčeli jen s režisérkami, ale není to zase celofilmová produkce. 

Můžeš prozradit nějaká místa, kde se natáčelo?
Většinu jsme natočili na Slapech, ve starém klášteře.  

Ještě jsme neřekly, že to budou dva songy, dva singly spojené v jeden a k nim vlastně takový krátký film na pokračování, ty písničky jsou si nějakým způsobem příbuzné a ty klipy budou na sebe navazovat. Kdy bude premiéra?
První klip má premiéru 1. září, u druhého zatím ještě nevím.

Karin Ann

Od svého debutu v roce 2020 se postupně stává pěveckou ikonou Generace Z ve více zemích světa. Pravidelně o ní píšou média a její hudba rotuje v rádiích v Německu, Itálii, Polsku, Velké Británii, Česku, Maďarsku, či dokonce v Austrálii a v USA. Po sérii výrazných úspěchů v zahraničí v uplynulých měsících, začala trávit kvůli svým pracovním povinnostem stále více času v Londýně a v Los Angeles, kde si vybudovala své dvě nové umělecko-kreativní základny. Vedle hudby se také začíná stále aktivněji věnovat herectví.  První měsíce tohoto roku strávila v srdci kinematografie, v Hollywoodu, kde zároveň natočila videoklip ke své aktuální novince If I Fall For You.

Kromě hudby se Karin Ann dlouhodobě angažuje i jako zastánce LGBTQ+ a práv menšin. Za svou práci získala řadu ocenění, včetně nejlepšího videoklipu na Mnichovských hudebních cenách a objevu roku na udílení cen Žebřík v České republice. V srpnu 2021 se zapsala do historie jako první slovenský umělec, který byl uveden na billboardu na Times Square v rámci Spotify’s EQUAL Music Program.  

Tea Sofia: Dělám spíš odlehčující hudbu, ale neříkám, že zas nespadnu do nějakých úzkostí

Vladimír Pavlík / 05. 04. 2023

Selah Sue exkluzivně: Díky depresi vím, co je v životě důležité, koncert je důvod vstát ráno z postele

Veronika Koloušková / 25. 10. 2022
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM