Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Rozhovory

Jan Maxián: Ve svém životě dělám všechno, co mě baví a naplňuje

Avatar photo Miloš Pokorný
23. 02. 2023

Hostem Ranního klubu byl muzikant, herec a dabér Jan Maxián. S Milošem Pokorným probrali možný návrat kapely Nightwork, záměry s kapelou z pořadu Máme rádi Česko, dabing a také plány do budoucna. 

Další díly (1004)

Herec, dabér a hudebník Jan Maxián letos v červenci oslaví čtyřicetiny. Dabingu se věnuje od dětství, v roce 2004 absolvoval na Pražské konzervatoři hudebně-dramatický obor. Ve filmu se poprvé objevil v roce 1991, hrál osmiletého Mozarta ve filmu Variácie slávy. Spolupracoval s řadou kapel, nejvíce se proslavil jako klávesista a zpěvák skupiny Nightwork. 

Dají se ještě někdy dohromady Nightwork? 
Tu a tam nás lidé můžou vidět v uskupení Tros Discotequos, kde vystupujeme s Vojtou Dykem a Kubou Prachařem. To je ale totální improvizace, taková hudebně-herecká, takové setkání. Improvizujeme, jak chtějí diváci, není to žádný připravený program. Vojta má teď svoje D.Y.K. s repertoárem v angličtině. Teď spíš dělá pop a funk. Uvidíme, jestli bude zase prostor, že bychom vymysleli nové písničky a dali to v češtině v nějaké podobné sestavě. Ale jestli to bude Nightwork, nevíme. 

A proč jste se rozpadli?
Nechal bych to v takové obecně rovině. Úmysly některých jednotlivců začaly převyšovat společné záměry. Ať si z toho každý vyčte, co chce. 

A ty bys byl rád, kdyby se Nightwork ještě podařilo oživit?
My se pořád potkáváme, pro nás to uzavřená kapitola není. Ondru a Kubu, což jsou opravdoví muzikanti, jsem dostal do televize Prima, kde vystupují v pořadu Máme rádi Česko v mé kapele Maxiband. S Vojtou a Kubou se vídáme i v divadle, pro mě to nějakým způsobem neskončilo. Ale Nightwork jako takový byl vždycky obrovská radost, akorát jsme začali prožívat ne úplně ideální věci okolo koncertů. Koncert jako takový bych chtěl mít okamžitě, kdyby se narovnaly ty věci okolo. Ale to je právě to, že úmysly některých jednotlivců převyšovaly náš kapelní zájem. 

Bylo období, kdy jsem měl pocit, že v televizi nedabuje nikdo jiný, než Jitka Ježková a Jan Maxián. To pořád trvá, nebo si vybíráš jen věci, co tě zajímají?
Dabing mě velmi baví. Je to skvělá možnost dívat se na filmy, na které bych se normálně nepodíval. Je to úžasná škola i na postřeh, na herectví. Dabing je pro mě úžasná herecká disciplína, které se rád věnuji. Dabingu docela přibylo, protože je spousta různých Netflixů a podobně, takže dabování je hodně. Snažím se vybírat studia a filmy, které stojí za to, aby to byl fakt hezký dabing. 

Co tě z toho nejvíc baví? Teď jsou třeba nové filmy ze série Marvelovek…
V Marvelovkách mám svého Thora, který mluví velmi hluboko. Marvelovky mám rád, protože je to jiná disciplína než obvyklé filmy. Natáčení je ale neskutečně náročné, protože Disney, který vlastní Marvel, se bojí, aby něco neuniklo před premiérou. Filmy totiž  dabujeme před premiérou. Jak se finalizují filmy, tak v momentě, kdy oni dostříhávají, my už dabujeme, jsme on-line ve stejné postprodukci, jako hlavní tým. Nesmíme nic pustit do světa. Máme černý obraz, jenom se objeví hlavička, když začne mluvit, přes to jsou různé kódy. Je to velmi náročné pro herce i pro režiséra. 

A co je tvůj top dabing? Věc, která tě nejvíc bavila?
Je vždycky těžké najít něco ojedinělého. Samozřejmě jsem zbožňoval, když byla éra Pána prstenů, to jsem dělal Froda Pytlíka. Nebo teď před rokem jsme dělali Spidermana, se kterým jsem začínal. To jsou krásné postavy. Ale potom jsou takové drobnosti, které se sem tam mihnou. Teď jsem si ale užíval tureckou telenovelou. To je něco neuvěřitelného, protože oni hrají úplně jiným způsobem. Strašně přehrávají a já si to můžu užít a vyblbnout se tam. 

Už jsi zmínil Maxiband. Budete s tím někde vystupovat, nebo to bylo určeno jen pro televizi?
Na začátku to byla kapela, která byla určena právě pro pořad Máme rádi Česko. Ale moc děkuji za krásné ohlasy od lidí, že se jim ta hudba líbí tak, jak je, a zvou nás všude možné. Máme už připravený program. Připravujeme ho na červen, od září i samostatné koncerty.

Čeká tě bilanční koncert, kde by mělo být obsaženo víceméně všechno, co jsi hudebně dával dohromady…
Měl by to být koncert s velkou filharmonií, se sborem a mými kamarády. Mělo by to být takové zaobalení mé filmové hudby. Protože krom písniček dělám hodně rád filmovou muziku. Ale bude to multimediální koncert. Navíc k tomu budu slavit kulatiny, takže jsem si říkal, že bych to mohl skloubit. Takže na podzim tohoto roku, když se všechno povede, to bude. 

Když dostaneš nabídku na filmovou muziku, co je pro tebe nejpodstatnější? 
Většinou mě oslovují lidé, kteří mě znají. Mám rád dobrou muziku, nejsem vyhraněný jednomu žánru. Pro mě je důležitý scénář a záměr toho režiséra. Takže se potkám s režisérem, a když mě to zajímá a cítím, že má smysl, abych do toho něco vložil, tak do toho jdu. Když vidím ten film, rozjedou se kolečka a nechávám se unášet. 

Jakub Prachař: V Krkonošských pohádkách jsem fandil dědovi

Redakce / 11. 05. 2021

Libor Bouček: Rádio je silné médium, které vzbuzuje fantazii

Redakce / 08. 03. 2022

Foto: Expres FM / Vašek Mašinda

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM