Hudba na prvním místě / Music First /
Celý playlist
Rozhovory

„Děti“ mají šanci změnit budoucnost planety: Vyhrály v USA zlomový soud o ochranu klimatu

Avatar photo Pierre Beneš
18. 08. 2023

Ve Spojených státech tento týden padnul rozsudek v případu, kde skupina šesnácti lidí v rozmezí pěti a dvadvaceti let věku žalovala stát Montana, protože se nechová podle tamní ústavy. Svým chováním a zákony totiž nedostatečně ochraňuje místní životní prostředí. Příběh, průběh a možné dopady rozsudku, který dal žalující straně za pravdu, v rozhovoru podcastu Stopáž komentuje zahraniční zpravodajka Deníku N Jana Ciglerová.

V Montaně tenhle týden padnul rozsudek nad fascinujícím případem, kdy skupina mladých, většinou neplnoletých lidí zažalovala svůj vlastní stát. Kdo jsou zač a co se jim nelíbí? 
Jde o případ 16 mladistvých od věku od pěti do 22 let, kteří zažalovali svůj stát Montana, za to že je nedostatečně ochránil před dopadem klimatické změny. V žalobě mu vytýkají, že porušuje tamní ústavu, která jasně říká, že jim dává právo mít zdravé a čisté životní prostředí. A toho se podle nich ten stát nedrží, protože podporuje vypouštění uhlíkových emisí do ovzduší, a ty mají za následek další poškozování přírody. Jak to o nich všichni dobře víme.

Všichni si z dálky asi umíme představit, jak vypadá New York, Florida, Kalifornie. Možná Texas a Pensylvánie, ale jaký stát je Montana? 
Montana je strašně krásný stát. Jeden z těch států, o kterých vidíte dokumentární filmy. Je to čtvrtý největší stát v USA, má rozlohu asi pětinásobku České republiky, ale má jenom milion obyvatel. A to znamená, že tam najdete tu nejkrásnější, nejryzejší a často ještě stále divokou přírodu. Je to opravdu ten stát, ve kterém můžete narazit na stádo divokých koní. Docela zajímavé je, že většina populace je bělošská a největší menšina jsou původní Američané, zhruba šest procent. A to je velmi vysoké číslo, které ukazuje i na to, že je to stát, který je velmi blízko přírodě. Lidé, kteří tam žijí, jsou zvyklí s ní žít v souladu. Je pro ně opravdu strašně důležitá. 

A čím je Montana významná ekonomicky? Jak může takový stát znečišťovat svoje ovzduší a přispívat ke klimatické krizi? 
Je to tím, že Montana hodně čerpá ze svých nerostných surovin, na které je hodně bohatá. Kromě zemědělství tam převládá těžba dřeva, uhlí a výroba energie z fosilních paliv. A to je zdrojem znečišťování, se kterým operuje i tato žaloba.

Všechny predikce a modely očekávají, že až budou tito lidé, kteří dnes svůj stát žalují, dospělí, tak se teplota v Montaně zvýší v průměru o 4–6 °C, což je hrozně moc. Když se na to podíváme cynicky, tak asi musíme souhlasit s kritiky této žaloby, že milionový stát s krásnou přírodou přece nemůže změnit následky globální klimatické krize.
Nemůže, ale může být tím první, kde se to povede. Tohle je snaha legislativní, ale i sociální, kterou vedou mnohé aktivistické skupiny bojující za ochranu životního prostředí ve všech koutech světa. Jak jistě víte, Amerika má precedenční právo, a to znamená, že pokud se to povede v jednom státě, podobné žaloby by mohly uspět i v dalších státech. A to by mohlo změnit přístup producentů skleníkových plynů, kteří by si museli dávat větší pozor, co do životního prostředí vypouštějí. Může to být ten osudný tipping point – bod zlomu – kdy se ke slovu dostanou mladí lidé, kteří na této planetě budou žít déle, než ti, kteří jsou dnes u moci. Člověk, kterému je dnes pět, tu může žít dalších 90 let a měl by rozhodně mít vliv na to, jak planeta bude vypadat. Protože ty změny, které probíhají, jsou z velké části nevratné. 

Pokud vás zajímá, jak tento klimatický spor probíhal, jaké může mít důsledky pro celou Ameriku, poslechněte si celý rozhovor v úvodu tohoto článku.
Poslouchat můžete i na naší platformě Podcasty.cz, v mobilní aplikaci Seznam.cz a ve všech myslitelných podcastových aplikacích.

Česko se v průměru otepluje dvakrát rychleji než zbytek světa: Klima je třeba řešit hned, záchrana je v elektrárnách

Pierre Beneš / 24. 03. 2023

Leonardo DiCaprio hasí klima, Pamela Anderson brání zvířata aneb Slavní dobrodinci

Karin Šnýdrová / 21. 09. 2022
Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM