Saturday Night Fever
DJ Jayyare
Celý playlist
Poslouchat online
Saturday Night Fever /
Celý playlist
Rozhovory

Bojovník Jiří Procházka před životním zápasem: K soupeři chovám respekt

Redakce
Český bojovník v MMA neboli Smíšených bojových uměních stojí před velkou výzvou. Už 11. června ho v Singapuru čeká životní zápas, ve kterém může dosáhnout vrcholu kariéry. Jiří Procházka dorazil do Večerní show, aby prozradil, jak se na takový zápas připravuje. Rozpovídal se také o novém biografickém filmu a přidal i pár zajímavostí ze svého života.
25. 05. 2022

Dva roky k vrcholu

Přesně v srpnu to budou dva roky, co jsi byl naposledy u nás ve studiu, bylo to po tvém prvním zápase v UFC. Co se za tu dobu změnilo? Ten mediální humbuk se trošku zvětšil?
Ten se sakra zvětšil. Musím říct, že je to úplně něco jiného. Měl jsem tam jen tři zápasy, takže pro mě je to nezvyklé. Ale když se podívám na to, co máme za sebou, tak bych neměnil. Před námi je teď ten titulový zápas a za ty dva roky jsme udělali progres, vyzápasili jsme se k tomu vrcholu.

Je to standardní doba, tedy dva roky k titulovému zápasu?
Dva roky, ať je ta doba jaká chce, jsou určitě nestandardní. Je to jedinečné. Když se na to takhle podívám, tak mi to přišlo jako takové wow pro moje ego. Držel jsem se toho, co jsme si řekli na začátku vstupu do UFC, jít nejkratší cestou k titulu.

Tobě se za ty dva zápasy povedla neskutečná věc. Jednak si za ně měl bonus, že to byly nejlepší zápasy toho večera. A hlavně ani jeden z těch dvou soupeřů nebyl schopný jít potom na vyhlášení vítězů. To se nestává běžně, že?
Mně osobně je to fuk. Já tam jdu hlavně kvůli tomu, abych ukázal to nejlepší, abych šel tou nejkratší a nejpříjemnější cestou k výkonu. Abych ukázal prostě the best performance. Tečka.

Ty jsi upustil od své přezdívky Denisa a teď už používáš zkratku BJP. Jak často se tě v UFC ptají, co to znamená?
Na stránkách UFC mám napsané Jiří BJP Procházka, ale docela mi to zamítají. Oni si totiž někde zjistili, jak v angličtině vysvětluju, co to znamená. Já jsem jim pak začal tvrdit, že to je Best Jiri Prochazka.
Tak schválně! Uvidíme, jestli tě takhle 11. června uvede Bruce Buffer do ringu.

Yemi A.D.: Být černý na libereckém sídlišti bylo super. Nejlíp tančíme, když se nikdo nedívá

V zápase je důležitá naprostá sebejistota

Na streamovací platformě Voyo je možné vidět dokument o tobě. Jaké to bylo nechat se sledovat kamerami?
To bylo ještě v pohodě, protože už je to nějakou dobu nazpátek. Ale za ten čas se u mě otočilo více štábů. Ptali se mě na otázky, jako co jsme v tom dokumentu probírali a já už jsem si na to vůbec nepamatoval. Od té doby jsme totiž natáčeli tolik jiných věcí.

Ten film je zajímavý tím, že se točil jenom čtyři dny. To muselo být velmi intenzivní, jaký z toho máš pocity? Ty jsi to viděl poprvé až na plátně, jestli se nepletu.
Je to tak. Posílali mi to, abych se na to podíval předem pro kontrolu, ale já jsem chtěl, aby se na to spíš podívala moje rodina, kamarádi a manažer, ať řeknou sami, jestli je to v pohodě, nebo ne. Mně totiž nenáleží, abych se díval na film o sobě a ještě ho kontroloval. To už by bylo moc samolibé.

Ten snímek se jmenuje Cesta bojovníka, dotýká se i citlivých témat, zmiňuješ, že ses vždycky rád rval. Jak se teď díváš na svá mladistvá léta? Udělal bys něco jinak?
Jedno bez druhého by nemohlo vzniknout. I v té době jsem měl nějaká pravidla, i když třeba trošku pokřivená. I pro ten boj na ulici jsem měl pravidla, protože jsem to bral jako souboj.

Video s rozhovorem

Kulturistka Věra Mikulcová: Z hejtrů si nic nedělám, jsou mi k smíchu

Reprezentuji Česko

Už 11. června tě čeká v Singapuru titulový zápas s Brazilcem Gloverem Teixeirou. Když se ti podaří vyhrát, dostaneš Česko na zápasnickou mapu. Cítíš zodpovědnost i vůči jiným českým zápasníkům a bojovému umění u nás?
To je taky jedna z těch myšlenek a cílů, které jsem si zadal. Reprezentuji Česko, už jenom tím, když nastupuji s vlajkou za zády, teď už je to nejvíc sledovaná MMA scéna. Já tam jdu vždycky s tím, že jdu za nás, za Čechy.

Ten zápas v Singapuru začíná už v poledne. Je to pro tebe nezvyk?
Brzy ráno už bude začínat celý galavečer, já jdu poslední. Budu mít čas na uspořádání věcí včetně jídla. Na tohle už jsem si navykl. Tady jde hlavně o to, že v Thajsku, kam odlétáme dokončit přípravu, budu muset všechny tréninky uzpůsobovat tomu času, ve kterém se bude zápasit.

Takže to pro tebe není žádná novinka? Jsi na tuhle aklimatizaci zvyklý?
Poprvé budu opravdu zápasit v poledne. Ale v prvním zápase v UFC, který jsem měl v Abu Dhabí, jsem zápasil místního času zhruba kolem čtvrté ráno. Určitě je lepší zápasit kolem poledne.

Ty máš za sebou už více než třicítku zápasů. Je něco, co by tě ještě dokázalo překvapit?
Můžeš si říkat, už tě nic nepřekvapí a pak to přijde. Proto radši zůstávám otevřený novým vjemům, což je nejlepší věc. Jdu s vírou v sebe, že správně zareaguji, ať se děje cokoliv.

Jak se připravuje na životní zápas? A je pro něj brazilský soupeř překvapením? A stíhá i nějakou zábavu?
To si můžete poslechnout v našem podcastu.

BJP mikrofon.jpg

Jiří Procházka

Jiří Procházka je český bojovník ve smíšených bojových uměních (MMA). Je nejlepším Čechem v prestižní organizaci UFC, kde se po dvou skvělých knockoutech v příštím zápase utká o titul polotěžké divize. Trénuje v klubu Jetsaam Gym Brno pod vedením trenéra Martina Karaivanova a Jaroslava Hovězáka. Je absolventem bakalářského studia Speciální edukace bezpečnostních složek, které vystudoval na fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity.

Už 11. června v Singapuru může dosáhnout na triumf nejvyšší – vybojovat pás šampiona v polotěžké váze v nejprestižnější světové organizaci UFC.

Co znamená zkratka BJP? Best Jiří Prcházka, nebo Bomby jak pi**?

Kam dál? Dominik Hašek: Český hokej si kritiku zaslouží, chci pro něj něco udělat


Foto: Expres FM / Petr Novák

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM