Ranní klub /
Celý playlist
Rozhovory

Arthur Kačer: Kaskadér se ze mě stal díky Belmondovi, točit pro Netflix je obrovský zážitek

Avatar photo Miloš Pokorný
27. 10. 2022

Ranní klub navštívil bývalý reportér Expresradia, současný kaskadér, MMA zápasník a dobrodruh Arthur Kačer. Začínal na Strahově, kde rádio před 20 lety startovalo. S Milošem Pokorným společně zavzpomínali, bavili se ale také o jeho kaskadérské kariéře nebo reality show ze světa zápasů MMA.

Martin Kačer, zvaný Arthur, byl u začátků Expresrádia, kdy jako reportér navštěvoval různé akce. Legendární je zejména jeho rozhovor s režisérem Jiřím Menzelem, kterého se po projekci střihového dokumentu (na které nebyl, ale měl být) zeptal, jak se mu pracovalo s herci.  

Další díly (1004)

Jak ses tehdy dostal do rádia?
Bylo to díky člověku jménem Petr Bürger, mám pocit, že dřív dělal s mojí sestrou, ta přišla s tím, že začal dělat zprávy v novém rádiu a shánějí někoho schopného a inteligentního na pozici reportéra.

Jak si teď aktuálně vedeš? 
Teď se celkově cítím fajn. Už je mi 42 a mám takový velký předěl, rozhodl jsem se, že se budu stěhovat z města a víc k takovému tradičnímu způsobu života. 

Pojďme se podívat na to, co děláš v současnosti. Začněme u kaskadérství. Jak často se tomu věnuješ a jak ses k tomu dostal?
Mým oblíbencem je Jean Paul Belmondo. Myslím si, že to byl obrovský divočák, a mám ho v srdci. Vždycky mě šíleně bavilo, co je to za chlapa a jak doopravdy umí žít, jak překonává strach a bolest. Vlastně to byl jeden z důvodů, proč jsem do toho kaskadérství šel. Film mě zajímal a cítil jsem, že sám sebe opravdu posunu, že strachy jdou překonat v hlavě, stačí je neposlouchat. Takže za mým kaskadérstvím je Belmondo a chuť se sebou dělat a růst, abych byl silnější muž. 

Celý rozhovor najdete ve videu

Jak probíhá přijímací rituál u kaskadérů?
Funguje to tak, že přijdeš na trénink. Já to měl ještě tak, že jsem si řekl, že chci dělat u filmu. Tak jsem se zapsal do agentury a šel jsem dělat kompars. Tam jsem potkal Davea, mulata ze Slovenska, a on říkal „ty sportuješ, přijď na trénink kaskadérů“. Tak jsem šel do Karlína na trénink. A pak chodíš a předvádíš se. Když se líbíš koordinátorům – musíš jim sedět, mít stejnou postavu a hezky sebou bouchnout – oni si tě vybírají do projektů. Takže základ je chodit na tréninky a bouchnout sebou o zem. 

Co byly tvé první produkce, které jsi točil? 
Hodně se tady točí pro Netflix a zahraniční produkce. A točili jsme seriál s pracovním názvem Shadowplay pro Netflix. Hlavní herec byl Taylor Kitsch, béčková hollywoodská hvězda, je podobně starý jako já a jsem mu podobný, takže jsem ho půl roku dubloval. To byl obrovský zážitek, už jenom catering a samotná produkce, ten obrovský cirkus. Vždy na pár minut jsem si užil, co je to být hvězda. 

Jak je to třeba s pojistkou u kaskadéra? 
Film je zajímavý v tom, že tam panuje úžasná atmosféra, protože všichni jdou k tomu jednomu cíli, ale vyžaduje se od tebe 100% profesionalita. Pokud se stane, že se kaskadér zraní, hodí se do karavanu a je tam za něj sedm dalších. 

Co scény s ohněm? Hořel jsi někdy?
Zkoušel jsem si hoření. Ale teď už díky technice a všem proprietám je hoření bezpečná záležitost. V 60. letech bylo kaskadérství úplně jiné. Fakt to byli tvrdí chlapi. Málo kaskadérů by risklo běžet po vlaku v 70km rychlosti nebo být fakt na letadle. Teď se hodně pracuje s tím, že nikdo nechce, aby se něco stalo. 

Teď se podíváme na tvoji poslední aktivitu, a to je reality show, která se týká MMA. Jak ses k MMA dostal? 
MMA jsem začal dělat v roce 2015, kdy to ještě nebyl mainstream. Byl jsem v nějakých věcech přecitlivělý a potřeboval jsem kultivovat svoji mužskou energii. Dozvěděl jsem se o MMA, začal si kupovat bojové časopisy a přišlo mi to šílené sexy, zajímavá věc, kde můžu tu svoji energii pustit a být tím, kdo jsem, v rámci nějakých mantinelů, protože tam je rozhodčí a klec. Tohle je věc, kdy sám sebe kultivuješ, svoje morální vlastnosti. Já jsem po tom, co jsem tam začal chodit, zjistil, že ti chlapi jsou super a že tam můžu navázat hluboká přátelství. Nám prostě chybí rozbít si držku. 

K samotné reality show. Proč ses tam přihlásil?
Chtěl jsem se posunout ještě dál v tom fightu. Je to taková velká energie, která tě táhne, takže jsem se přihlásil do reality show. Jsem tam dědek, mně je 42 a tam jsou 17–20letí kluci, kteří mají od malička rádi fight. Musím ale říct, že je to super parta. Je to úžasná zkušenost, dokonalá. Chci bojovat do budoucna, chci se kultivovat v bojovém umění, ale ne že bych se chtěl rvát s někým, abych dokázal, že jsem větší král nebo samec. Takže nějaká amatérská liga bez kamer, jde hlavně o to jít cestou bojovníka.

Bořek Slezáček: Rádio mi zachránilo život, teď píšu scénáře i knihu 

Miloš Pokorný / 18. 10. 2022

Tereza Tobiášová: Moderátorkou jsem chtěla být od 14, auto rozebrat neumím, ale rozumím pojmům

Miloš Pokorný / 19. 10. 2022

Foto: Expres FM / Vašek Mašinda

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM