Ostatní

Ženy pod 30, které jsou slyšet: Kylie Jenner, Selena Gomez i Greta Thunberg

Redakce
Historie MDŽ sahá do roku 1908. Právě tehdy vypukla stávka newyorských švadlen, které vyšly do ulic, aby bojovaly za rovnoprávnost, volební právo i lepší životní podmínky. Ať už se dnešní svátek rozhodnete slavit, nebo jej přejdete jen mávnutím ruky, podívejte se na novou generaci žen, která je v současné době nejvíce slyšet.
08. 03. 2022

Aby měly nejvýraznější představitelky jednadvacátého století velký dosah a vliv, musí mít silné sociální sítě. Komu stačí internetové připojení, aby mohl promluvit k milionovým davům, kdo dokáže svou moc využít ke konání dobra a která žena obstála ve světě byznysu?

Čtěte také: V Londýně chystají volno pro ženy v přechodu

Podnikatelka: Kylie Jenner (24)

Do povědomí veřejnosti se dostala už jako devítiletá holčička v roce 2007, když se spolu s rodiči a sourozenci stala hvězdou reality show Držte krok s Kardashians (2007–2021). Pořad u amerických diváků zabodoval, a tak si každý člen početného rodinného klanu vybudoval poměrně slušnou fanouškovskou základnu. V roce 2015 se Kylie Jenner navíc vrhla i do kosmetického průmyslu. Dnes patří její značky Kylie Cosmetics a Kylie Skin k top lídrům v beauty oblasti. Loni představila pečující řadu pro děti, a protože samotnou Kylie Jenner sleduje na Instagramu 315 milionů lidí, pořádný balík si vydělá i reklamou. Za promo v podobě jednoho příspěvku jí firmy platí šestimístné sumy (v amerických dolarech). Mladá miliardářka umí v byznysu chodit.

Zpěvačka a herečka: Selena Gomez (29)

Sláva dětské hvězdičky kanálu Disney Channel vystřelila ke hvězdám přímo raketovou rychlostí. Její cestu sleduje na Instagramu 300 milionů uživatelů a vliv na mladou generaci má ještě větší než fenomén dnešní doby – zpěvačka Billie Eilish (20). Seleně Gomez diagnostikovali v roce 2015 autoimunitní onemocnění lupus, kvůli němuž musela o dva roky později podstoupit transplantaci ledviny, kterou jí darovala její kamarádka. A tajemstvím není ani její pobyt v psychiatrické léčebně. Rozchod s Justinem Bieberem (28), se kterým randila v letech 2011–2018, nesla těžce, a když se pár měsíců nato oženil s modelkou Hailey Baldwin (25), nervově se zhroutila. Ze dna se jí podařilo odrazit, věnuje se kariéře a pravidelně přispívá na charitu.

Aktivistka: Greta Thunberg (19)

Celosvětovou pozornost získala v roce 2018. V pouhých patnácti letech začala protestovat proti globálnímu oteplování. Akci Školní stávka pro klima rozjela před švédským parlamentem. „Dělám to proto, že vy dospělí mi kradete budoucnost,“ řekla tehdy mladá aktivistka. Každý pátek neseděla ve školní lavici, ale stála na ulici a s heslem Fridays for future volala po změně. Její snaha nezůstala bez povšimnutí, následující rok už s Gretou Thunberg protestovalo téměř 1,5 milionu studentů po celé planetě.

Modelka: Halima Aden (22)

Modelingová branže si prochází v posledních letech výraznou proměnou. Na přehlídkových molech už se neobjevují jen vyzáblá těla, stejný prostor dostávají dívky plných křivek a tu a tam promenádu zpestří manekýnky s odstátýma ušima, srostlým obočím či holou hlavou. Výjimkou dnes nejsou ani transgender modelky, stereotypy bourá také muslimka Halima Aden. V plavkovém čísle magazínu Sport Illustrated se jako první žena objevila v burkinách a hidžábu. Svůj šátek nesundává ani při focení titulních stran.

Projekt: #mistokytkypomoc

Vlivných žen pod třicet let je určitě ještě mnohem víc, ale dnes, na Mezinárodní den žen, bychom si přáli, aby byly slyšet i naše kolegyně ze spřátelené redakce Proženy.cz. Rozhodly se apelovat na všechny muže, aby svým ženám tentokrát nekupovali květiny a jiné dary, ale peníze raději poslali na pomoc válkou zmítané Ukrajině na konto Člověka v tísni či na jinou organizaci. Sdílejte tuto myšlenku pod hashtagem #mistokytkypomoc a pošlete alespoň malou částku těm, kteří to nyní potřebují ze všech nejvíce. Kytky a bonboniéry udělají mnohem větší radost v lepších časech. Děkujeme všem, kteří se do projektu zapojí!


Kam posílat peníze, aby byly využity správně, kde jsou sběrná místa a co je zrovna potřeba, kde nabídnout možnost ubytování pro ukrajinské běžence? Ověřené informace najdete v tomto článku: Jak efektivně pomoci Ukrajině a co nedělat.

Zdroj úvodní fotografie: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM