Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Vyzyvatel Trumpa přetížil Muskův Twitter: Oba jsou teď terčem posměchu

Avatar photo Pierre Beneš
26. 05. 2023

Už příští rok si Amerika bude hledat nového prezidenta. A to má dopad například na to, jak fungují sociální sítě, které hojně používáme i u nás. V dnešním rozhovoru podcastu Stopáž probereme, jak vypadalo první online oznámení kandidatury, nebo jakým směrem se vydal Twitter. Hostem podcastu je amerikanista z Ostravské univerzity Jan Beneš.


V noci ze středy na čtvrtek jsme byli svědky absolutní online katastrofy, kdy se Ron DeSantis, jeden z prezidentských kandidátů, pokoušel na Twitteru zahájit svoji kampaň. Jak velký průšvih to v americké politice je? Jak spuštění kampaně tradičně vypadá?

Určitě nebývá online. Tahle varianta byla dost neobvyklá. Můžeme říct, že to byl docela fresh nápad, byla to zajímavá, inovativní strategie. A ten průšvih s technickými problémy byl spíš na straně Elona Muska než guvernéra DeSantise. Ten jakoby s tím počítal a měl i záložní variantu, která mu vyšla. O hodinu později měl živý rozhovor na Fox News v nejprestižnějším prime time slotu, kde opravdu cílil na to svoje republikánské publikum. Ale samozřejmě je to první dojem, na který už nemáte druhý pokus. Samozřejmě to schytal jak od Joe Bidena, tak od Donalda Trumpa. Ale má ještě spoustu měsíců k tomu, aby to opravil.

Kdo jsou největší DeSantisovi podporovatelé? 

Politicky to zatím není úplně zřejmé. Pár zákonodárců z amerického Kongresu, ale nikdo se za něj výrazně zatím nepostavil, lidé si stále ještě svojí podporu kandidátům hlídají. Co je ale zajímavé, je právě to zahájení kampaně na Twitteru. Ukazuje se, že Ron DeSantis má zastánce i odpůrce, ale hlavně donory v Sillicon Valley. Mezi všemi různými technologickými moguly, investory. To včerejší vystoupení moderoval David Sachs, což je jakýsi mentor Elona Muska, velmi významný investor, který má i vlastní velmi populární a vlivný podcast All In. A stejně tak za DeSantisem stojí Peter Thiel, další výzmaný miliardář a libertarián. Všichni tři – Musk, Thiel a Sachs se znají z doby kdy působili v PayPalu, velmi úspěšné firmě. Takže DeSantis za sebou má lidi s obrovskými zdroji a velkým politickým i finančním vlivem. Otázka je k čemu to je, a co mu to přinese. Ještě dodám, že DeSantis má aktuálně připraveno na kampaň nějakých 110 miliónů dolaru, což je skutečně velké číslo. 

Jan Beneš na Médiu

Celý rozhovor si můžete poslechnout v úvodním přehrávači. Uslyšíte ukázku z nepovedeného startu kampaně, nebo se dozvíte proč se hlavní konzervativní hvězdy přesouvají z klasické televize na Twitter. Podcast Stopáž si můžete poslechnout i na Podcasty.cz, v aplikaci Seznamu a nebo ve vašem oblíbeném podcastovém přehrávači.

Soud řeší, jestli YouTube může za smrt Američanky: Rozsudek může proměnit internet, jak ho dnes známe

Pierre Beneš / 24. 02. 2023

Není všechno eko, co se třídí: Váš průvodce greenwashingem

Pierre Beneš / 19. 05. 2023

Úvodní foto: Profimedia 

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM