Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Vědci rozluštili záhadu Zóny ticha: Co skrývá místo, kde se rychle vybíjejí baterky, kompasy vymykají kontrole a lidé se téměř neslyší?

Redakce
Na severu slunného Mexika leží místo, kterému se přezdívá mexický Bermudský trojúhelník nebo také Zóna ticha (Zona del silencio). Oblast, která se oficiálně nazývá Trino Vertex se nachází v přírodní rezervaci zvané Mapimí. Za jeho zvláštními přezdívkami jsou nevysvětlitelné a neuvěřitelně záhadné jevy, které se na tomto místě vyskytují a děsí laiky i odborníky. Teď se ale zdá, že vědci mají pro tajemné události spjaté s tímto místem, jakými jsou například havárie rakety, ztráty radiových i všech satelitních signálů či neschopnost lidí vzájemně se tu slyšet, konečně alespoň nějaké vysvětlení. Souvisí tyto záhady s UFO, jak se někteří jedinci domnívají?
30. 12. 2021

V místě zvaném Trino Vertex, které je známé i jako Zóna ticha není o podivné jevy nouze. A to ani v případě tamní fauny a flóry. V mexické poušti uvnitř rezervace Mapimí se totiž vyskytují nejen nevysvětlitelné úkazy, ale také zvláštně vypadající rostliny a živočichové, kteří jinde na světě nežijí. Zahlédnout tu můžete třeba zajímavou pouštní želvu nebo kaktus fialové barvy. Potkat je ale v tomto místě v porovnání s ostatními záhadnými jevy už asi ani nikoho nezaskočí. Jen málokomu je totiž jasné, proč se v mexické poušti uvnitř přírodní rezervace záhadně rychle vybíjejí baterie, nefungují kompasy nebo rozbíjejí hodinky. To ale není zdaleka vše. Údajně tu můžete vidět také malé mužíčky, záhadná světla nebo spatřit, jak z nebe prší meteorické roje. Nedávná vědecká zjištění teď však alespoň částečně uklidňují všechny, kteří se domnívali, že za zdůvodněním tajemných až magických událostí v oblasti Zona del silencio stojí UFO.

closeup-shot-person-holding-compass.jpg

Foto: Freepik

Ďábel, který kradl hlasy?

Mezi první zmínky o Zóně ticha patří příběhy z 16. a 17. století z poznámek španělských misionářů. Údajně měli obyvatelé žijící poblíž této pouštní oblasti varovat misionáře ze Španělska, že se v místě skrývá ďábel, který krade všem příchozím hlasy. Vyprávění o dalších nevysvětlitelných událostech spjatých s tímto místem pak pochází z 19. století. Mexičtí farmáři totiž zaznamenali, že se s jejich zatoulanými ovcemi děje něco zvláštního. Když se zbloudilé ovce vrátily zpět ke stádu, nedokázaly ho následovat a měly se motat jako opilé. Chovatelé skotu tento tajemný fakt ohlásili místním úřadům. Ze stejné doby pochází také historka o teplých a černých kamenech, které padaly z oblohy a zabíjely ovce.

Tajemná místa v Česku a jejich temná historie

Mužíčci v lesklých skafandrech

Kromě toho, že mnoho pilotů zaznamenalo podobně jako Francisco Sarabia v roce 1930, že při přeletu nad Trino Vertex v letadle vynechává rádio, vyskytují se v této oblasti i daleko větší a vědecky jen těžko zdůvodnitelné záhady. Podle lidí se totiž v tamní poušti objevují v noci tajemná světla, a navíc je v ní možné potkat malé mužíčky v lesklých skafandrech. Ti prý pomáhají zpátky na cestu turistům, kteří do této oblasti zabloudí vinou nečekaně rozbitých a nefunkčních přístrojů, jako jsou kompasy, hodinky či elektronika. Údajně se s nimi v roce 1975 setkal také archeolog Ernesto Diaz, kterému tito tajemní malí mužíčci pomohli vyprostit auto uvízlé v poušti. Toto tvrzení mu prý dosvědčili i tamní obyvatelé, kteří zároveň vyprávěli o tom, že je mužíčci v lesklých skafandrech občas prosí neplynulou španělštinou o vodu.

Zběsilá raketa

Zona del silencio je spojovaná také se záhadnou a dodnes nevysvětlenou nehodou americké rakety, která k tomuto tajemnému místu přitáhla značnou pozornost veřejnosti. V červenci roku 1970 totiž americká armáda vyslala zkušební raketu Athena z raketové základny v Utahu. Na tom by nebylo nic podivného, kdyby raketa z ničeho nic značně nezměnila svůj směr. Původně měla totiž dopadnout do Tichého oceánu, ale při přeletu nad severním Mexikem se nečekané vymkla kontrole. Nepokračovala po své trajektorii, jako tomu většinou bývá, ale sama od sebe zamířila přímo do oblasti takzvané Zóny ticha, pouště v přírodní rezervaci Mapimí. Dopadla v místě, kde se setkávají hranice tří mexických států ̶ Chihuahua, Coahuila a Durango. Aby bylo vůbec možné trosky rakety vyzvednout a odvézt, museli vojáci v místě vybudovat silniční komunikaci. Proč z ničeho nic raketa tak záhadně změnila svůj směr i cíl dopadu, se ale armádě ani vědcům dodnes nepodařilo zjistit.

Pět záhadných historických artefaktů

Může za vše silné magnetické pole?

Po sérii nevysvětlitelných jevů, úkazů a záhad v pouštní oblasti Trino Vertex na severu Mexika, vědci konečně přicházejí s možným vysvětlením. Domnívají se, že za výkyvy elektronických přístrojů, výpadky signálu i dalšími tajemnými úkazy stojí nadměrně silné elektromagnetické pole, které se v celé oblasti rezervace Mapimí nachází. Odborníci zde nalezli také vysoký obsah magnetitu, železa a uranu. To ale příliš nevysvětluje výskyt malých mužíčků, nočních světel či meteorický déšť. Kdo ví, možná, že teorie o UFO a mimozemských obyvatelích, kteří vystavěli podzemní mimozemský komplex se zásobárnou neznámé energie, kam přilétají vesmírné lodě spolu za svými malými „pumpaři“ „tankovat“, ještě nejsou zcela mimo mísu.


Zdroj foto: Cryptocône, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Zdroje: national-geographic.cz; dotyk.czDiskuzeVstoupit do diskuze

Sdílejte

Další na Expres FM