Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

V Londýně chystají volno pro ženy v přechodu

Redakce
Chystá se revoluční novinka – volno pro ženy, které si prochází přechodem. Menopauza je spojená s řadou nepříjemných příznaků, kterými se ženy trápí. Proto vznikl návrh, aby tyto ženy měly právo vzít si více volna, jeho konkrétní podoba zatím není jasná, není ani jisté, zda návrh nakonec bude realizován. Už teď však sklidil řadu ovací i kritiky.
07. 05. 2021

Prosadí ho jako první na světě starosta Londýna?

Londýnský starosta Sadiq Khan chce na své radnici prosadit revoluční novinku – volno pro ženy, které si prochází přechodem. To má být součástí transformace starého systému fungování radnice a dle jeho slov by mělo být pro ženy přínosem, protože dle něj nejsou starší ženy dostatečně podporovány svými zaměstnavateli. Jeho plán zatím ještě nebyl schválen, v této době probíhají jednání s odbory i se zástupci londýnské radnice. Pokud by schéma bylo schváleno, očekává se, že by časem bylo rozšířeno a "menopauzové volno" by si tak mohly vybrat desítky tisíc londýnských žen. Sadiq Khan dle svých slov chce jít v tomto ohledu příkladem celému světu a doufá, že se jeho nápad uchytí ve všech zemích. Volno v době menoupauzy je součástí jeho předvolební kampaně. "Budeme mít přední světovou politiku, co se týče menopauzy – žádné jiné město, nebo stát na světě nebude mít takovou politiku jako my, pokud budu zvolen znovu," prohlásil odvážně Sadiq Khan.

Co se děje s ženským tělem v přechodu?

Cílem volna v době menopauzy je usnadnit ženám jejich život v tomto období. Každá žena má svou vlastní zkušenost s přechodem, některé ho zvládají dobře, ale jiné trpí řadou nepříjemných příznaků, uvádí se, že těchto žen je kolem 60 %. Mezi nejčastější příznaky patří návaly horka, noční pocení, vaginální suchost a nepohodlí během sexu, přerušovaný spánek, snížení libida, problémy se soustředěním a změny nálady. Tyto příznaky však mohou přetrvávat roky, proto je otázkou, kolik volna by měly ženy dostávat. Sadiq Khan zatím nespecifikoval žádné konkrétní období.

Menopauzu zatím dokáže posunout jen 30 minut trvající operace, při níž se odebere část tkáně z vaječníků, ta se zmrazí, a až u ženy nastoupí menopauza, vrací se tkáň zpátky do těla. Tuto unikátní operaci provádí zatím jako jediná společnost ProFam, sídlící ve Velké Británii. Takto lze posunout začátek menopauzy až o 20 let. Tato novinka má také potenciál prodloužit dobu plodnosti u žen, ale dle lékařů byla spíše vyvinuta s cílem odložit menopauzu.

Nápad sklidil ovace i kritiku

Nápad zavést dovolenou pro ženy v přechodu lidi rozděluje. Na sociálních sítích se názory různí. Jedni tvrdí, že je to dobrý nápad a vítají to, druzí to považují za nespravedlivé, nebo zbytečné. Řada žen zmínila, že to odporuje myšlence rovnosti pohlaví. Někteří lidé zmínili, že pokud by se nápad realizoval i v soukromém sektoru, mohla by to být zátěž zejména pro malé podniky. Někteří myšlenku hájili s tím, že pokud jsou zdravotní problémy týkající se menopauzy skutečně závažné, mělo by ženám být umožněno vzít si placené volno z práce, protože některé příznaky by mohly být pro ženy značně vysilující, po psychické i fyzické stránce. Druzí oponovali, že od toho jsou zde "sick days". Problematika byla diskutována i v pořadu Loose Women v britské televizi ITV, kde anglická novinářka a moderátorka Jane Moore vyjádřila své obavy. Dle ní by to mohlo ženám uškodit v pracovním životě.

Foto: Profimedia.cz



Diskuze



Vstoupit do diskuze

Sdílejte





Další na Expres FM