Večerní show
Radek Honc, Vladimír Pavlík
Celý playlist
Poslouchat online
Večerní show /
Celý playlist
Ostatní

Upřímná a opravdová Tracy Chapman

Redakce
EXPRES OLD(S)COOL: Tracy Chapman - Fast Car (1988) | Americká zpěvačka Tracy Chapman slaví narozeniny. Její skladba Fast Car, která je jednou z nejmilovanějších balad 80. let, vděčí za svůj fantastický úspěch ztracenému playeru Stevieho Wondera.
30. 03. 2021

Narodila se před sedmapadesáti lety v Clevelandu v Ohiu. Matka na sociální podpoře, která své dvě dcery vychovávala bez přítomnosti jejich otce, koupila zamlklé tříleté holčičce ukulele a v jejích osmi kytaru, kterou malá Tracy od té doby nedala z ruky. Ve škole byla bita a šikanována bílými spolužáky a všechny své tehdejší pocity následně promítla do jednoduchých upřímných písní s hlubokým osobním, sociálním a politickým sdělením.

Akustická skladba Fast Car se stala v roce 1988 jejím prvním hitem. Příběh dívky, které život po boku nezaměstnaného muže, který pije, nevyšel tak, jak si představovala, a touží po úniku, vyšel na jejím eponymním debutovém albu v dubnu roku 1988. O dva měsíce později se na londýnském stadionu Wembley konal velký koncert k 70. narozeninám vězněného Nelsona Mandely, který byl živě přenášen do sedmašedesáti zemí světa. Tracy Chapman se na pódiu objevila s třípísňovým setem ve tři hodiny odpoledne jako mladý talent, který měl rozehřát publikum před vystoupeními Bee Gees, George Michaela, Stinga nebo UB 40.

Technici Stevieho Wondera, který do Británie přiletěl z Ameriky a měl být překvapením programu, ale ztratili přístroj s přednahranými hudebními podklady. A tak Stevie s pláčem odešel z pódiové rampy do zákulisí a necelé tři hodiny po svém prvním vystoupení vyplnila vzniklou mezeru právě Tracy se svou kytarou a písněmi Fast Car a Talkin´ Bout a Revolution. A tak se doslova přes noc stala mezinárodní hvězdou. Stevie Wonder si nakonec vypůjčil techniku od Whitney Houston a Tracy za svou debutovou desku získala šest nominací na Grammy, z nichž tři proměnila.Foto: Profimedia.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM