Ostatní

Umění pod otevřeným nebem: Nenechte si ujít letní scény českých divadel!

Redakce
Odpočiňte si na chvíli od televizních obrazovek a vydejte se posbírat kulturní zážitky za hranice vlastního obýváku. Česká divadla už pro vás připravují představení pod otevřeným nebem, a protože vstupenky na letní premiéry rychle mizí, je nejvyšší čas ukořistit pár lístků, než budou definitivně vyprodané. Na co se můžete těšit?
11. 05. 2022

Předpověď počasí dává jasně najevo, že léto už je za rohem. Nepropásněte šanci a naplánujte si program s předstihem. Tuzemská divadla mají v repertoáru dechberoucí inscenace, ze kterých si vybere opravdu každý.

Máte raději hudbu? Máme pro vás největší festivalové taháky roku 2022

Shakespearovské slavnosti

Poprvé se pořádala v roce 1990, ale až o osm let později se stala každoroční akcí, kterou si v létě nenechají ujít desítky tisíc návštěvníků. Divadelní přehlídka vznikla z iniciativy prezidenta Václava Havla. Protože kulisy Pražského hradu skýtají nevšední zážitek už samy o sobě, toužil je zpřístupnit veřejnosti. A nutno uznat, že spolu s představením nabízí nezapomenutelný kulturní zážitek. Letní shakespearovské slavnosti už dnes nejsou jen tahákem hlavního města, můžete na ně vyrazit do Brna, Ostravy i Bratislavy. Festival letos potrvá od 28. června do 2. září a hrát se budou ty největší klasiky z pera významného dramatika. Těšte se na Macbetha, Sen noci svatojánské i Veselé paničky windsorské. Chybět však nebudou ani inscenace z minulých let jako například Hamlet, Bouře či Zimní pohádka.

Dejvické divadlo na vzduchu

V areálu Home of AV se loni otevřela nová letní scéna a Dejvické divadlo ji otestovalo jako první. Prostor o kapacitě 442 sedících osob ve Voděrádkách u Říčan vznikl ze starého statku a za jeho návrhem stojí architekt Petr Hájek. Pokud se rozhodnete navštívit některé z představení, jež si pro vás Dejvické divadlo přichystalo v týdnu od 22. do 29. června, nemusíte se děsit ani nepříznivého počasí. Ve foyer s mobilní střechou pro vás budou připravená sedadla s vyhřívanými podsedáky i tepelné zářiče. Na programu jsou hry Každý má svou pravdu, Vzkříšení, Vražda krále Gonzaga a Ucpanej systém, ve kterých září takové hvězdy jako Ivan Trojan, Martin Myšička, Simona Babčáková, Klára Melíšková, Veronika Khek Kubařová a další.

Divadlo Bolka Polívky

Představení pod otevřeným nebem má Divadlo Bolka Polívky v plánu už posedmé. Představí se v brněnském amfiteátru Kraví hora (11. 6. – 14. 8.), v mikulovském amfiteátru (5. – 9. 7.) a v zámeckém prostředí Slavkova (12. – 13. 7). Divákům představí inscenace jak z vlastní produkce, tak z repertoáru spřátelených divadel. Vstupenky seženete na vystoupení Šašek a syn, Rebelky, Proslov, Podivné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho, Pozemšťan, DNA, Shirley Valentine nebo třeba Balada pro banditu. Kromě samotného Bolka Polívky můžete na jevišti vidět jeho děti Annu a Vladimíra nebo herecké kolegy Pavla Lišku či Jaromíra Barina Tichého.

Letní scéna Musea Kampa

Od poloviny března herci poctivě zkoušejí nový divadelní recitál k příležitosti osmdesátých narozenin legendární české zpěvačky Marty Kubišové. Významné kulatiny oslaví až prvního listopadu, avšak připomenout si její životní příběh budou moct diváci už 9. června při premiéře inscenace Marta. V hlavní roli se představí Berenika Kohoutová v alternaci s Hanou Holišovou a nebude chybět ani Sara Sandeva, Zuzana Stavná, Jan Cina nebo Denis Šafařík. Během letního programu na sezonu 2022 nepřijdete ani o představení Werich, Meda a koncerty muzikantů v čele s Lenkou Filipovou či Václavem Neckářem.

Geisslers Hofcomoedianten

Bohatou zábavu si pro své fanoušky připravil také nezávislý divadelní soubor, který slaví dvacet let od svého vzniku. Inspiraci čerpá z dob baroka a propojení s moderním světem mu jde skvěle. Léto s Geisslers se ponese v duchu kočování, takže si jejich repertoár budete moct vychutnat po celém Česku. A co všechno v něm nesmí chybět? Velkolepá hudební inscenace Krása střídá nádheru, nově-barokní opera na antické téma Římská Lukrécie, kabaret se zvířecími maskami a loutkami RAUT, opera v rytmu diska Pudl a Pudr či populární pouliční představení Jedem s medem.

Kam dál? Tomáš Hanák: Jsem staromilec a moderní době nerozumím


Úvodní foto: Geisslers Hofcomoedianten

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM