Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Tyto nápoje ničí vaše srdce: Které škodí stejně jako alkohol?

Redakce
O škodlivém vlivu nadměrného pití alkoholu na vaše srdce už jste jistě slyšeli, to je známá věc. Avšak alkohol není jediný nápoj, který škodí našemu srdci. Tipnete si, konzumace kterých nápojů může vést ke zvýšení krevního tlaku, kardiomyopatii a dalším onemocněním srdce? Překvapí vás, které to jsou.
07. 05. 2021

Sycené ochucené nápoje

Pozor na sycené ochucené nápoje a limonády. Hrají všemi barvami a vypadají lákavě, avšak obsahují často značné množství cukru. Podle studie, která byla publikována ve vědeckém časopise JAMA, byla zaznamenána vyšší úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění u zkoumané skupiny osob, které razantně zvýšily svůj příjem cukru. Byla zjištěna přímá souvislost mezi srdečním onemocněním a pitím slazených sycených nápojů. A jaká denní dávka cukru už může naše srdce ohrozit? Dle American Hear Association je to 340 g cukru denně. Po takové konzumaci totiž dochází k snižování "dobrého cholesterolu", naopak se zvyšuje hladina tuků v krvi a množství triglyceridů, což může vést k srdečním onemocněním.

cola.jpg

Foto: Unsplash.com

Energy drinky

Řada lidí si energy drinky oblíbila jako svého pomocníka v boji proti únavě. Studie publikovaná ve vědeckém časopise Food and Chemical Toxicology před jejich častým pitím však varuje. Výzkumníci v laboratoři zkoumali lidské srdeční buňky, které vystavili působení vybraných energy drinků. Zjistili, že nadměrná konzumace těchto nápojů může vést k nepravidelnému srdečnímu rytmu, kardiomyopatii (onemocnění srdečního svalu, které srdci ztěžuje možnost pumpovat krev), zvýšenému krevnímu tlaku a dalším chorobám srdce. Přes to všechno se v USA prodají ročně energy drinky za neuvěřitelných cca 53 miliard dolarů.

Specialista na biomedicínu Ivan Rusyn působící na univerzitě v Texasu k tomu říká: "Protože spotřeba těchto nápojů není regulovaná a jsou široce dostupné pro všechny věkové skupiny a potenciál nepříznivých účinků na zdraví je u těchto produktů předmětem obav, bylo potřeba to zkoumat. Konzumace energetických nápojů je skutečně spojována s celou řadou nepříznivých účinků na zdraví člověka, mnoho z nich se týká srdce." Zároveň však zdůrazňuje potřebu dalších studií. Výzkumy provedené na lidech totiž stále zůstávají neprůkazné a existuje jen málo studií a poznatků o tom, co složky obsažené v energy drincích dělají s lidským tělem. Ivan Rusyn rovněž doufá, že do budoucna se změní značení na obalech energy drinků a jejich složení bude pečlivě zkoumáno příslušnými orgány.

Sportovní nápoje

Sportovní nápoje si lidé asociují se zdravým pitím, konzumují je příležitostní i vrcholoví sportovci. Po intenzivním tréninku by nás měly znovu nabudit a doplnit tolik potřebné elektrolyty. Avšak co se týče srdce, tak tomu rozhodně neprospívají. Některé z nich obsahují rafinované uhlohydráty, jejichž účinek na zdraví žen zkoumali vědci. V americkém vědeckém časopise vyšla studie, ve které vědci dospěli k závěru, že konzumace složek, které obsahují některé sportovní nápoje, zvyšuje riziko srdečních onemocnění u žen. Určité sportovní nápoje také obsahují i značné množství cukru. Studie publikovaná v prestižním časopise Circulation zjistila, že pokud snížíte množství cukru ve své stravě, budou lepší vaše hodnoty krevního tlaku a celkově se zlepší zdraví vašeho srdce. Takže až budete příště potřebovat v posilovně doplnit energii, raději sáhněte po kokosové vodě, nebo čerstvém ovoci.

pexels-cottonbro-4754006.jpg

Foto: Pexels.com
Titulní foto: Profimedia.czDiskuzeVstoupit do diskuze

Sdílejte

Další na Expres FM