Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Světový den marihuany: Co znamená kód 420 a kdo z celebrit ji propaguje?

Redakce
Je nejkontroverznějším obyvatelem světa flóry, ale také má dlouhou řadu stoupenců. A nejsou to jen zapálení nadšenci botaniky, kteří s ní mají co do činění. Rostlinu s charakteristickými vroubkovanými listy obdivují teenageři i hollywoodské celebrity. Proč připadá mezinárodní den marihuany na dvacátého dubna, kvůli čemu se bude slavit odpoledne a komu nesmí nikdy chybět joint v ruce?
20. 04. 2022

Kalendář je plný významných událostí i dat. Dnešní den se k nim přidal v roce 2000. Od té chvíle si každý rok milovníci konopí připomínají svou vášeň k THC. Kam sahá původ tohoto „svátku“ a kdo vyslal do světa tajný signál s označením 420, který svolává uživatele marihuany na kuřácký rituál?

Čtěte také: Těmto slavným hvězdám drogy zničily kariéru

Weed day

Ačkoliv může kouření marihuany přinést nemocným úlevu od bolesti a výtažky z konopí mají příznivé dopady na lidské zdraví, většina lidí si konzumaci trávy oblíbila především pro její psychotropní účinky. Časté užívání ale vede k četným rizikům, přesto se řadí v mnoha zemích k těm nejrozšířenějším drogám vůbec. Dnešní den je známý jako Světový den marihuany a nebyl vybrán náhodou. V USA i jiných anglicky mluvících zemích se v datu uvádí nejprve měsíc a až poté den. Místo 20.4. píší tedy 4.20. Co tedy vlastně znamená číslo 420?

Fenomén 420

Existuje mnoho historek a legend, které se vážou k marihuanovému fenoménu 420 nebo také 4:20 či 4/20. Tím nejpravděpodobnějším je příběh pětice studentů z počátku sedmdesátých let. Chodili do školy San Rafael v Kalifornii, kouřili trávu, a protože se pravidelně scházeli u zdi (anglicky wall), říkali si Waldos. Jednoho dne se skupince kamarádů dostala do rukou zašifrovaná mapa k pokladu. Ukazovala cestu k poli s konopím a zrovna bylo období sklizně. Waldos se dohodli, že se sejdou po škole v 16:20 (tedy ve 4:20 odpoledne). Po poli pátrali dlouhé týdny a nikdy jej nenašli. Zkratku 420 však používali pokaždé, když si chtěli zahulit. Číselný kód se brzy rozšířil i za brány kampusu a za hranice země.

Zkušenosti s marihuanou mají i mnohé celebrity. Do kterých byste to vůbec neřekli a kdo se podle vás s jointem v ruce už narodil?

Kirsten Dunst (39)

V roce 2007 se hvězda z filmů o Spidermanovi dostala na titulní stránky magazínů kvůli svému prohlášení. Kirsten Dunst se nechala slyšet, že marihuanu má ráda, a pokud by ji kouřilo víc lidí, svět by byl rozhodně lepším místem. Otec hereččiny kamarádky je navíc prý největší konzument trávy na světě a je génius, pracuje jako astronom.

Lady Gaga (36)

Nejen kvůli chronickým bolestem kouří marihuanu i Lady Gaga. Svým fanouškům se svěřila, že ji užívá k nejrůznějším účelům. Pomáhá jí zvládat stres a zvyšuje kreativitu, což zpěvačka oceňuje hlavně při skládání písniček.

Megan Fox (35)

Další osobností, která se zálibou v marihuaně netají, je Megan Fox. Nechápe americké zákony, které drogu zakazují, a doufá, že bude ve Státech legální. Pak bude stát prý první ve frontě, aby si koupila několik jointů.

Snoop Dogg (50)

Populární rapper kouří trávu ve velkém. Nestydí se o tom mluvit ani zpívat a se zapáleným jointem ho můžete vidět snad častěji než bez něj. Nevadí mu dokonce ani to, že lásku k marihuaně po něm zdědily i jeho děti. A protože už jsou dospělé, jejich otec je v zálibě plně podporuje.

Nezapomeňte ale, že v České republice je marihuana legální pouze na lékařský předpis!

Kam dál? Drogy: Poznáte jejich uživatele ve vašem okolí?


Úvodní fotografie: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM