Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Stres z maturity či přijímaček: Jak se ho zbavit a proč dělat mezi učením pauzy na výlet?

Redakce
Je obsahem nočních můr, důvodem k panice a strašákem těch, kteří přípravě nevěnovali maximum. Jenže respekt z ní mají i věční jedničkáři. Jak zvládnout maturitní zkoušku, aniž byste upadli do deprese, a proč se vyhnout energetickým drinkům velkým obloukem?
22. 04. 2022

Psychika člověka je vrtkavá záležitost a velký stres jí nesvědčí. Pokud se však naučíte ulevit svojí mysli a nebudete se v případě nouze bát požádat o pomoc, máte z půlky vyhráno. Přijímačky na vysněnou školu, maturita i další důležité zkoušky či testy dokážou rozhodit i vyrovnaného jedince. Na co se tedy zaměřit, abyste si udrželi čistou hlavu? Zkuste tipy od terapeutky emoční psychologie Anny Paškové.

Čtěte také: Úzkosti a panické ataky trápí čím dál víc mladých lidí. Podíl na tom má i válka na Ukrajině, říká psycholožka

Mezi učením dělejte pauzy

Ne nadarmo se říká, že štěstí přeje připraveným. A nechávat učení na poslední chvíli opravdu není moudrým tahem. Čas zde hraje významnou roli, a pokud ho příliš nemáte, snáze propadnete panice. Když budete vědět, že jste pro studium udělali maximum, eliminujete tím i samotný stres ze zkoušky. "Důležitý je také kvalitní spánek a pobyt na čerstvém vzduchu. Zajděte si na procházku nebo si zacvičte, aby se vám prokrvil mozek. Zároveň omezte sociální sítě a nekonečný přísun informací, které zahlcují mysl i paměť. Tu je potřeba šetřit třeba právě pro maturitní otázky," vysvětluje Anna Pašková.

23.jpg

Terapeutka emoční psychologie Anna Pašková se pravidelně potkává s mnoha klienty i ve věku 15–18 let. Nejčastěji je trápí sociální úzkosti z velkého množství lidí ve škole i z prezentace před třídou a mají strach, že nezvládnou učivo, zklamou rodiče a z neúspěchu obecně

Pozor na energy drinky

Čím rychleji se blíží termín zkoušky, tím větší můžete mít pocit, že nic neumíte. V touze dostat do hlavy co nejvíce informací pak někteří vystresovaní studenti tráví nad učivem i 18 hodin denně. Aby se udrželi bdělí, sahají po nejrůznějších povzbuzovadlech. Podobné řešení vám ovšem nezaručí ideální výsledky. "Člověk díky nim sice zůstane dlouho vzhůru, ale jeho organismu moc dobře nedělají. Ten, kdo má náběh na úzkost nebo jí dokonce již trpí, by se měl energetickým nápojům i kofeinu vyhýbat, protože jejich konzumace úzkostné stavy jen zhoršuje, stejně jako nikotin a alkohol," varuje Anna Pašková.

Kdy vyhledat odbornou pomoc?

S úzkostmi u mladých lidí se terapeutka setkává velmi často. Ačkoliv uklidňuje, že stres je nedílnou součástí života a strach z důležité události jako například maturita či jiná důležitá zkouška je naprosto v pořádku, je třeba mít se na pozoru. Nesmí totiž trvat příliš dlouho a překlopit se do úzkostného strachu. "Ten pak ovládá nejen mysl, ale i tělo. Dochází k nepříjemným fyzickým projevům, mezi něž spadá bušení srdce, pocit, že nemůžete dýchat, motání hlavy, silné pocení i pocit na zvracení. Jakmile k podobným situacím, které zatěžují váš život, dochází často, je nutné vyhledat odborníka, aby zjistil, které negativní emoce ve vás převládají," říká Anna Pašková.

Dejte učení stopku včas

Mnoho studentů leží ještě pár minut před zkouškou v učebních materiálech a snaží se nahnat to, co doposud nestihli. Tahle taktika ovšem nefunguje u každého. Berte také v potaz, že mozek si před dnem D potřebuje odpočinout a načerpat síly. "Je stará známá věc, že si mozek dobře pamatuje věci, které si před spaním zopakujete. Na druhou stranu je dobré, dopřát si den před zkouškou či maturitou volno a věnovat se jiným činnostem. Výlet a čerstvý vzduch jsou dokonalým antistresorem. I meditace spolu s hlubokým dýcháním působí pro myšlení přímo ozdravně. Říká se, že dvacet minut meditace je jako dvě hodiny kvalitního spánku," tvrdí Anna Pašková.

Stres po zkoušce

Snažte si uvědomit, že pokud zkoušku neuděláte, svět se nezboří. Vždy budete mít možnost výsledek napravit v náhradním termínu. I přesto se však u některých jedinců může dostavit šok. "Pokud se maturita či přijímačky nezdaří ani přes studentovu extrémní snahu, stres, učení a tlak ze strany okolí, může dojít i k tomu, že se sesype. Může upadnout do deprese či dostat panický záchvat, a to i v případě pozitivního výsledku. Tělo se po dlouhodobém stresu může dostat do úzkostného či depresivního stavu," upozorňuje Anna Pašková. Pak není na škodu vyhledat psychologickou pomoc.

Kamarád neuspěl, co teď?

Je rovněž možné, že se ocitnete v situaci, kdy bude potřebovat pomoc váš spolužák, který zkoušku nezvládl. Pokud bude chtít, vyslechněte ho. Buďte jedno velké ucho a jeho oporou. „Rozhodně ho ale nelitujte a nedávejte mu žádné nevyžádané rady či moudra. Je dobré ho podpořit a být mu nablízku,“ uzavírá Anna Pašková.

Kam dál? Somnolog Martin Pretl: Nejčastější spánkovou poruchou je nespavost. Podstatou je většinou stres



Úvodní foto: Profimedia



Diskuze



Vstoupit do diskuze

Sdílejte





Další na Expres FM