Expres Drive /
Celý playlist
Ostatní

Startuje Signal Festival

Redakce
Po roční pauze startuje Signal Festival a my jsme si na toto téma popovídali s jeho zakladatelem Martinem Poštou. V rozhovoru se mimo jiné dozvíte, jak se organizátoři vyrovnali s koronou, co letos návštěvníky festivalu čeká, jací umělci dorazí ze zahraničí a jaká instalace vznikla ve spolupráci s PlayStation.
13. 10. 2021

V loňském roce byl festival zrušený týden před jeho zahájením. Co to pro vás znamenalo a jak na to vzpomínáte?
Nebylo mi ani do zpěvu ani do tance, bylo to poměrně stresující a na druhou stranu úlevný, protože ta situace byla složitá a nikdo nevěděl, jak se chovat. My jsme paradoxně ten samý den, kdy nás ministr Prymula požádal o zrušení, obdrželi od hygieny povolení, že splňujeme všechny požadavky na opatření.

Podařilo se vám zachovat alespoň část tuzemského programu pro letošní ročník?
My jsme bohužel kamikadze a většinu instalací děláme přímo pro Signal Festival, což je komplikovanější a dražší, ale pro nás zábavnější. Takže velká většina děl, kromě jednoho, které jsme prezentovali dříve v rámci Dne Země na Výstavišti, bude nová. A toto dílo se nám tak líbilo, že jsme se rozhodli ho umístit zpátky do programu.

Letošní ročník se jmenuje Signal Festival Plan C. Co to znamená?
Loni byl Plán B, také je tu posloupnost v abecedě, zároveň je to plán korona, zároveň je to plán chaos, zároveň je to plán co dál… Snažili jsme se adaptovat na tu situaci, ten loňský rok pro nás byl dost příšerný a není nic staršího, než včerejší vyhláška, protože my jsme se každý týden adaptovali na různé změny v těch vyhláškách, protože jsme hodně navštěvovaný festival a museli jsme dávat pozor na to, co děláme.

Letošní ročník startuje již tento čtvrtek a potrvá do neděle. Zároveň bude rozšířen i o dobu, kdy není tma, protože v Karlíně vzniká trasa, kde se budou prezentovat díla prostřednictvím rozšířené reality a to pouze za světla do 19 hodiny. Mohl byste vysvětlit, co je to rozšířená realita?
Podstatnou částí té rozšířené reality je i naše aplikace a slouží k tomu, aby si člověk mohl ta umělecká díla užít. Před rokem nebo rokem a půl byla mánie kolem Pokemon Go, kdy každý sbíral na ulici Pokemony. A vlastně to je ten příklad rozšířené reality. A my jsme si říkali, co bude příští rok a co budeme dělat, aby po nás něco zůstalo, protože není větší frustrací, než rok něco připravovat a pak vám někdo řekne nazdar. Takže jsme si řekli, že uděláme instalaci v rozšířené realitě, spojili jsme s umělci, spojili jsme se Brainz Studios , kteří tu rozšířenou realitu pomohli vymyslet a umístili jsme QR kódy – nebo chcete-li markery – po trase v Karlíně. Vytvořili jsme fyzickou trasu a vy k tomu přijdete, načtete kód a jste součástí umělecké instalace. To dílo je vytvořené v 3D softwaru a Brainz Studios to dílo přenášejí do prostoru, který je přesně umístěný pod tím markerem. Potřebujete k tomu dobrý telefon a naší aplikaci. A také nezapomeňte sluchátka, protože součástí instalací je hudební doprovod od Michala Šupáka, všechna díla jsou unikátní, každé jiné a můžete je vidět již dnes.

Ta aplikace bude fungovat i po skončení Signal Festivalu?
Ano, je to něco jako náš dárek městu, všem návštěvníkům a všem, kteří na festival nemůžou přijít nebo nechtějí mezi davy lidí. My doufáme, že ta aplikace zůstane čtvrtou trasou Signal Festivalu po celý rok, a že v průběhu následujících let tam budeme ty instalace doplňovat. Takže se to bude rozšiřovat.

Jsou letos na festivalu výhradně čeští umělci?
Až na výjimky jsme se kvůli koroně rozhodli nezvat zahraniční hosty, takže z velké části na festivalu budou čeští umělci. Na Karlínském Náměstí bude projekce německého studia Weltraumgrafik a v Průmyslovém Paláci bude instalace španělského studia OnionLab, což jsou strašně šikovní kluci. Tato instalace navíc bude 270° po celé hale, je tam technika respektive projektory a světla za milion korun a navíc to bude hodně zábavné.

Vraťme se ještě k té rozšířené realitě, podle informací bude i nějaká instalace u Negrelliho viaduktu…
…jsou tam dvě hravé instalace a člověk v rámci nich může interagovat. Jedna z nich vznikla ve spolupráci s PlayStation a vy jako návštěvník objevujete portály do jiné reality – do postapokalyptické budoucnosti. V podstatě je to o tom, že příroda si bere zpátky to, co jsme jí jako lidé vzali.

signal onionlab-installation.jpg

Je Signal Festival zpoplatněný?
Tři, potažmo čtyři instalace jsou zpoplatněné a je to i z důvodu regulace vstupu, abychom měli přehled, kolik lidí se ve vnitřním prostoru pohybuje. Zároveň si myslíme, že umění nemá být zcela zadarmo, protože i umělci jsou lidi, kteří si potřebují vydělávat a my zprostředkováváme jejich umělecká díla. Cena je přátelská, 200 Kč na všechny instalace, bude se postupně zvedat s blížícím se festivalem až ke třem stovkám.

Jaké bude téma letošního roku, které byste rádi vytáhli?
My vlastně pokračujeme v plánu B, té udržitelnosti, akorát jsme do toho přimíchali ten chaos a koronu. Některá díla se zabývají, ve filozofické rovině, jakou formou ta korona zamíchala společností, myslím, že to bude mít ještě nedozírné následky.

A jak to bude s videomapingem, nedílnou součástí Signal Festivalu?
Letošní videomaping nebude úplně videomapingem, protože na Karlínském náměstí je připravena instalace s názvem Wind od německého studia Weltraumgrafik, který je sblížený s berlínskou techno scénou. Bude to spíše unikátní animace a posláním Signálu je přinášet ty jiné věci. A přestože videomaping je velmi populární, tak my si klademe otázku, jestli už to není trochu vyčpělý a jestli se tam dá ještě něco nového objevit. Zároveň je strašně složitý něčím překvapit.

A co děti, bude letos něco zajímavého připraveno i pro ně?
Letos jsme se snažili dělat instalace, které budou tematicky nosné a zároveň zábavné. Speciálně dětem jsme věnovali instalaci v rozšířené realitě, která má hlubší filozofický kontext, o různorodosti lidí ve společnosti.

Kam se festival přesune v příštím roce a další informace ze zákulisí Signal festivalu se dovíte v našem podcastu.

signal-13.jpg

Martin Pošta je zakladatelem několika významných kulturních akcí a dlouholetým manažerem v oblasti kultury. Vystudoval VŠE a FAMU, dlouhá léta pracoval na MFF Karlovy Vary, založil festival debutů Fresh Film Fest, prodejní přehlídku současného designu designSUPERMARKET a Signal Festival. Produkoval také videomappingové projekty skupiny The Macula.

Signal je festival digitální a kreativní kultury. Za 9 let v Praze přivítal více než 3 miliony diváků.
Program je tvořen renomovanými zahraničními i českými umělci z oblasti light designu, vizuálního a digitálního umění, umělé inteligence, ale i konceptuálního umění. Festival rád vzdělává sebe i návštěvníky. Spojuje historické kulisy milované Prahy s nejnovějšími technologiemi a současnými společenskými tématy.
Signal Festival je jedním z největších producentů současného umění u nás. Podporuje nejmladší české tvůrce, stál u vzniku více než sedmdesáti originálních instalací, které byly vytvořeny speciálně pro festival. Pořádá doprovodné programy pro děti, odbornou veřejnost i studenty. Spolupracuje s celou řadou zahraničních festivalů a kulturních institucí. Letos se uskuteční 14. – 17. října.

Více informací na SignalFestival.com

Kam dál? Vodácký spolek chce oživit slalomářskou dráhu na Štvanici umělou surfovací vlnou


Zdroj fotografií a informací: SignalFestival.com

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM