Ranní klub
Barbara Hacsi, Miloš Pokorný
Celý playlist
Poslouchat online
Ranní klub /
Celý playlist
Ostatní

Southpaw po 10 letech potěšili fanoušky novou deskou, singlem a klipem

Redakce
Pražská indie kapela Southpaw vedená hyperaktivním Jiřím Burianem se po 10 letech vrací s novým albem I’m Really Gonna Miss These Songs When I’m Dead a zároveň vypouští do světa singl a klip. Jaké jsou reakce fanoušků Kapitána Dema na novinku od Southpaw? Kdy a kde se uskuteční první koncerty? Jak těžké bylo najít nové spoluhráče? To nám Jiří Burian prozradil v rozhovoru pro Expres FM.
12. 08. 2021

Jiří Burian byl v posledních letech roztříštěn do nejrůznějších projektů – asi nejznámější je jeho alter ego Kapitán Demo. Mimo jiné je polovinou projektu Republic Of Two, producentsky se podílel na tvorbě Emmy Smetana nebo Bereniky Kohoutové. V době pandemie si pak udělal radost sólovou deskou.

Před deseti lety jste používali pseudonymy – Jiří Burian byl Gregory Finn a Karel Havlíček Karzi. Už jsi zase, v rámci Southpaw, Gregory Finn, nebo zůstaneš u Jiřího Buriana?
Myslím, že zůstaneme u našich civilních jmen, přeci jen už nám není 18 a navíc to máme napsaný v občankách.

Kdo byli a jsou Southpaw, a co pro tebe ta kapela znamenala a znamená?
Southpaw vznikli v roce 1996, měli jsme rádi emotivní kytarový songy v žánru indie, byla to pro mne zásadní kapela mého dospívání a je hrozně hezký se teď vrátit zpět a přenést tu emoci zpátky do našich songů.

Za těch deset let se změnila hudba i vy, prošli jste řadou projektů. Jak se Southpaw liší zvukově po tak dlouhé době?
My jsme chtěli, aby se skladby zvukově moc nelišily, samozřejmě je tam nějaký progres, Southpaw se vždycky snažili znít současně a vyvíjet se. Teď nám šlo o silný songy, to album jsme dělali zhruba 10 let. Stojíme si každou věcí, každá je silná, není tam žádná vata. Chtěli bychom, aby si lidi album užívali s námi, poslechli si ho celý, aby je bavilo stejně jako nás.


Čtěte také: Jakou desku by si Jiří Burian, Tereza Černochová nebo Jan P. Muchow vzali na pustý ostrov?


Vracíte se v obměněné nebo omlazené sestavě – z té původní jste tam zbyli pouze Ty a Karel Havlíček. Dali jste si inzerát na sociální sítě, že hledáte zbylé muzikanty. Kolik se vám přihlásilo lidí a koho jste si nakonec vybrali?

Již před dvěma lety jsme začali spolupracovat s kytaristou Martinem Starým, který na Southpaw vyrůstal, měl k tomu velký vztah a dal do toho hodně energie, síly a vášně. Hledali jsme rytmiku, protože náš bubeník s basákem jsou už trochu někde jinde a časově vytížení. Našli jsme Honzu Mišáka z No Distance Paradise. A jako posledního jsme hledali bubeníka a to byla největší peripetie, protože najít dobrého bubeníka je hrozně těžký. Nakonec jsme našli Petra Hataše z The.Switch a teď už máme celou kapelu po kupě.

Kdy a kde vás uvidíme naživo?
To určitě neřeknu, to se nechte překvapit, my to sami nevíme a ani to neřešíme, my teď máme cíl do toho jít mediálně, desku dostat mezi lidi, mezitím si připravovat koncertní set na křest a v následujících dnech budeme řešit koncerty i samotný křest.

Máš nějaké signály od lidí, kteří neznali Southpaw, ale chodí na Kapitán Dema?
Já to nesdílím na komunikačních kanálech Kapitána Dema, který jsou mocný, nechávám to žít vlastním životem, ať si to ty lidi najdou sami. Mám už spoustu reakcí z různých stran a jsou moc krásný. Především od lidí, kteří na Southpaw vyrůstali a prošli s námi určité období svého života.


Kam dál: Anketa mezi českými hudebníky: Kde by právě teď chtěli hrát? A co je naučila pandemie?


Foto: Southpaw

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM