Ostatní

Smrt, deprese, změna managementu: Co vše stojí za novým albem Tears For Fears

Redakce
Pokud patříte mezi milovníky hudby let osmdesátých, jistě znáte i kapelu Tears For Fears. V této době totiž platila za jednu z nejúspěšnějších kapel vůbec, v rámci turné vyprodávala ty největší stadiony po celém světě a její hity jako Mad World, Shout, Everybody Wants To Rule The World, Sowing The Seeds Of Love nebo Woman In Chains hrála rádia v těch nejvyšších možných rotacích. V únoru příštího roku kapela vydá novou desku, přičemž půjde o první studiové album po dlouhých sedmnácti letech. Podívejme se však, co tomu všemu předcházelo.
18. 10. 2021

Čekání na to nejlepší

Porod desky The Tipping Point rozhodně nebyl jednoduchý. Kapela sice už několik posledních let společně (leč ne zrovna pravidelně) koncertovala, ale nový materiál, s kterým by pánové Roland Orzabal a Curt Smith byli naprosto spokojeni, stále k dispozici nebyl. Některé zdroje dokonce uvádějí, že album bylo již několik let hotové, ale nakonec se oba rozhodli začít znovu, a to úplně od začátku.

Vzniku desky totiž předcházelo několik turbulencí a smutných událostí. V pořadí teprve páté album The Tipping Point mělo původně vyjít u Warner Music, což Orzabal vypustil do médií v roce 2017, kdy bylo hotových asi pět či šest písní. Tehdy se údajně ohradilo vydavatelství Universal Music, které vlastní drtivou většinu katalogu této kapely a poslední léta nevynechá jediného výročí, kdy by fanouškům nepřipomnělo napěchovanými reedicemi doposud vydaná úspěšná alba. Nové album tak nakonec vyjde u labelu Concord Music, který spadá pod ochranná křídla právě Universal Music.

Čtěte také: Nejočekávanější comeback milénia je konečně tu!

Nečekaná tragédie

Kapela se rozhodla, že alespoň část nových písní představí během koncertování, aby zjistila, jak na ně budou fanoušci reagovat. V roce 2017, kdy vyšlo i její výběrové album Rule the World: The Greatest Hits, ohlásila na jaro 2018 turné po Velké Británii, na které měla Tears For Fears doprovodit další legenda, zpěvačka Alison Moyet (známá jako polovina dua Yazoo). Do plánů však zasáhl osud. Naprosto nečekaně zemřela manželka Rolanda Orzabala a kapela byla nucena turné zrušit z nepředvídatelných zdravotních důvodů. "Bylo to opravdu špatné. Víte, celý život jsem měl štěstí v tom, že se mi nic zlého nestalo. Ale po smrti ženy se pokazilo vlastně úplně vše, co mohlo. Člověk si myslí, že může pokračovat dál, bez ohledu na to, co ho potká. Ale nikdy neví, jak na to zareaguje tělo," dodal tehdy pro deník The Sun Orzabal, kterému nakonec z depresí pomohla až série terapeutických sezení. Návrat na koncertní pódia se tak uskutečnil až v roce 2019.

Posledním zásadním bodem, který ovlivnil obsah nové desky, byla změna managementu, ke které duo přikročilo v roce 2020. Tehdy oba pánové znovu zvažovali, kam se má celý jejich projekt ubírat. Orzabal v této souvislosti uvedl, že s čím více skladateli a producenty oba se Smithem spolupracovali, tím míň to celé, co vznikalo, znělo jako Tears For Fears. Oba se tak rozhodli velkou část písní přetočit, aby byli s výsledkem naprosto spokojeni. V nových písních tak fanoušci najdou odkazy vlastně na vše, čím si oba členové v posledních letech prošli. "Než vše s tímhle albem začalo jít správným směrem, muselo se vše nejprve pokazit. Trvalo to roky. Ale našli jsme rovnováhu a celé to funguje opravdu dobře," dodávají oba členové.

A vzhledem k tomu, že album je po více než sedmi letech práce konečně hotové a před pár dny odstartovala možnost si desku předobjednat v mnoha různých formátech (včetně barevných vinylů nebo super deluxe edic s bonusovými songy), Tears For Fears si za nynější podobou desky opravdu stojí. Novinka The Tipping Point, jež bude v prodeji od 25. února 2022, nabídne v základní verzi deset písní a jejímu vydání předchází stejnojmenný singl, který zní brilantně. Posuďte sami.

Kam dál? Ve dvou se to lépe táhne
Foto: TFF Promo / Frank Ockenfels

Diskuze
Máme nové diskuze!
Sdílejte

Další na Expres FM