Ostatní

Sexuální kultura starověkého Říma: Děsivá léčba impotence, bolestivé holení, nápoje lásky i nymfomanka, která spala s 25 muži v jeden den!

Redakce
Starověk Řím je z hlediska sexuální kultury často vnímán jako dekadentní doba plná sexuálního dobrodružství. Britská autorka LJ Trafford se rozhodla do hloubky prozkoumat toto téma a poznatky sepsala do své nové knihy. Přečtěte si, jak se tehdy léčila impotence, proč byli lidé posedlí holením, jaké lektvary lásky si míchali a kdo byla nymfomanka, která spala s 25 muži najednou.
07. 08. 2021

Tehdejší léčba impotence by se vám nelíbila

Impotencí trpěli muži odjakživa, nevyhýbala se samozřejmě ani Římanům. Ti si našli velmi zajímavé způsoby, kterými podle nich šlo tuto dysfunkci léčit. Například věřili, že vám potenci zajistí velmi netradiční amulet vyrobený z pravého laloku supích plic, který u sebe budete nosit zabalení v jestřábí kůži, mělo to působit jako stimulant. Alternativně také používali kohoutí varlata, píše ve své knize autorka. Pravděpodobně nejméně hroznou variantou na posílení erekce byla holubí vejce. Jejich žloutky si Římané míchali s vepřovým sádlem, což ani sice asi nebyla lahůdka, alespoň jste však u sebe nenosili tlející plíce mrtvého ptáka.

Příliš bizarní, aby to byla pravda? Tyhle dokumenty mají bohužel reálný základ

Holení tehdy bolelo

Pokud jste si mysleli, že se staří Římané neholili, tak jste na velkém omylu. Holení bylo vnímáno jako základ péče o sebe, samozřejmě teď je řeč o vyšší vrstvě společnosti. Měli hned několik metod, kterými si chloupky odstraňovali. Tou nejbolestivější variantou byla návštěva lázní, kde se vás ujal „trhač“, který chloupek po chloupku vše vytrhával. Radši si ani nepředstavovat, kolik bolesti a ztraceného času tato procedura obnášela. Rovněž starověcí Římané pracovali i s jakousi depilací voskem, kdy namísto něj používali pryskyřici. Tato metoda byla rychlejší a zároveň umožňovala chloupky vytrhnout i s jejich kořínky. Nicméně jednu část těla si Římané vyholovat nenechali, tou bylo pubické ochlupení. Žena, která by si jej nechala odstranit, by byla považována ze neatraktivní.

Nápoje lásky byly velmi populární

Římané tehdy hojně využívali nápojů lásky, které jim měly zaručit, že se do nich jejich protějšek zamiluje. K dispozici bylo hned několik magických receptur, které prý uměly divy. Například takové snědení zajíce vám prý zajistilo zvýšenou atraktivitu až na dobu devíti dní! Pokud bylo potřeba silnější kouzlo, míchaly se lektvary složené z olivových ratolestí, řepy a olivového oleje. Vše bylo provázeno odříkáním zaklínadla. Jedním z nejkomplikovanějších kouzel pak bylo připoutání jednoho milence k druhému. To se dělalo za pomoci dvou odlitých voskových figurín, které byly popsány a následně propíchnuty jehlami. Poté se vepsalo slova do tabulky, proneslo se zaklínadlo a celá tato kompozice se za západu slunce musela umístit vedle hrobu toho, kdo násilně zemřel, vedle se ještě musely položit sezónní květiny. Závěrem programu se pak odříkala formule dlouhá 1000 slov. Nezbývá než doufat, že celé toto martyrium neabsolvovali Římané zbytečně a kouzlo alespoň fungovalo.

magic-1129363_1920.jpg

Valeria Messalina – největší nymfomanka své doby

Valeria Messalina si ve své době získala přezdívku „nejhorší žena Říma“. Narodila se do císařské rodiny a nechvalně proslula jako cizoložnice. Říká se, že za svůj život se vyspala se stovkami mužů. Ve svých 20 letech se provdala za svého bratrance Claudia, který byl o 27 let starší. Claudius se stal císařem po atentátu na Caligulu v roce 41 n.l. Valeria Messalina svého manžela vytrvale podváděla, prý měla neukojitelný sexuální apetit. Nebála se dokonce potrestat muže, kteří se zdráhali mít s ní pohlavní styk! Později se prý uchýlila ještě k divnějším praktikám, autorka v knize píše: „Cassius Dio uvádí, že císařovna nutila jiné ženy k cizoložství, zatímco jejich manželé přihlíželi. Plinius starší říká, že Messalina kdysi soutěžila s proslulou prostitutkou o to, s kolika muži se vyspí za jeden den. Císařovna zvítězila tím, že se vyspala s 25 různými muži. Juvenal tvrdí, že se v místním nevěstinci usadila jako prostitutka s přezdívkou Vlčí dívka a na konci dne stále neměla dost!“ Nutno dodat, že příběhy o milencích Messaliny jsou doloženy historickými prameny, kdežto informace o tom, že měla údajně i „šlapat“ se zakládají na spekulacích a drbech, i když by se po tom všem asi nikdo nedivil, kdyby to byla pravda. Příběh Messaliny však nemá šťastný konec, platí, že tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Messalina si údajně během císařovy nepřítomnosti vzít „nejlépe vypadajícího muže ve starověkém Římě“ jménem Gaius Silius. Poté, co se císař vrátil, měl nechat dvojici popravit.

Messaline.jpg

Šokující zpověď letušky: Co se ve skutečnosti odehrává na palubě soukromých letadel, mají stevardky sex s boháči?


Titulní foto: Profimedia
Ostatní foto: Pixabay.com, Wikipedia Commons
Zdroj:
Daily Mail

Diskuze
Máme nové diskuze!
Sdílejte

Další na Expres FM