Ostatní

Rozvodem k nové desce: Fleetwood Mac - Rumours

Redakce
Náš letní rozvodový seriál se tentokrát zaměřuje na jedno z nejúspěšnějších alb hudební historie. Ačkoliv to může být příjemný výsledek, motivem ke vzniku desky byly události veskrze smutná, partnerské problémy všech členů kapely Fleetwood Mac.
30. 07. 2021


Album britské skupiny Fleetwood Mac z roku 1977 je s více než čtyřiceti miliony prodaných kopií dodnes mezi deseti nejprodávanějšími alby všech dob (aktuálně v tomto žebříčku okupuje deváté místo). Současně je to ale také doslova ultimátní rozchodové album, na němž se manželská dvojice Johna a Christine McVieových rozhodla na veřejnosti vyprat své špinavé prádlo. On byl basákem kapely, ona byla její klávesistkou a autorkou některých písní.Čtěte také: Legendární Boss přetavil frustraci v mistrovské dílo


Nahrávání desky předcházelo šestiměsíční světové turné kapely, během nějž se pár po osmiletém manželství rozvedl a úplně spolu přestal komunikovat o čemkoliv osobním, bavili se prý pouze o věcech nezbytných pro chod kapely. Do toho kytarista Lindsey Buckingham a hlavní zpěvačka a autorka kapely Stevie Nicks v té době střídavě měli a neměli vztah a často se kvůli tomu hádali. A rovněž i jejich hádky ustaly jedině v době, kdy skupina pracovala na nových písních, pak spolu byli schopní komunikovat. A aby toho nebylo málo, lídr kapely, Mick Fleetwood, v té době zjistil, že jeho žena, s níž má dvě děti, měla v době jeho nepřítomnosti, kdy byl na turné, románek s jeho nejlepším přítelem.


Psali jsme: Zpěvák Coldplay se z rozpadu vztahu s Gwyneth Paltrow vyzpíval na skvělé desce


A přesně v této atmosféře skupina skládala a nahrávala album Rumours. Kdo by čekal, že výsledek bude depresivní změť, chaos a zmar, mýlil by se. Deska je přesný opak, zní lehce, sofistikovaně, a i když je na ní přítomná jistá melancholie, jsou tam krásné a legendární hity, jako třeba skladba Dreams. V té době byla navíc na kapelu upřena velká pozornost tisku, kvůli čemuž v médiích vyšla spousta nepřesných informací o jednotlivých členech. Například Christine McVie měla být podle bulvárů v nemocnici s vážnou chorobou a Stevie Nicks připsali mateřství Buckinhamovy dcery jenom proto, že byly společně všichni tři vyfotografování (dcera však pocházela z jeho předchozího vztahu). A kromě toho se kapele donášely různé zvěsti o tom, co se povídá o milostném dění uvnitř kapely. A to dalo albu Rumours (tedy Pověry nebo spíš Drby) název, píseň tohoto jména na ní nenajdeme.

Kam dál? Letenský hudebník se místo žalu pustil do práceFoto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM