Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Psychopatické osobnosti z historie: Ivan Hrozný, Alžběta Báthory a další

Redakce
Výskyt psychopatů v populaci se odhaduje asi na jedno procento. Někteří psychopati se zapsali i do světových dějin svou krutostí, bezcitností a tyranií. Patří mezi ně například krutý vládce Ivan Hrozný, krvežíznivá hraběnka Báthory či "bestie na císařském trůně" Caligula.
04. 03. 2022

Psychopat Caligula

O císaři Caligulovi se někdy také hovoří jako o „bestii na císařském trůně“. Na úplném počátku své vlády byl Caligula oblíbený. To se ale mělo brzy změnit. Propukla u něj totiž duševní choroba, a Caligula zcela propadl bludům. Věřil, že je bohem vyvolený a může si dělat, co si zamane. Nejprve prohlásil všechny římské ženy za své manželky a začal pořádat velkolepé orgie. Dokonce měl sex na veřejnosti i se svými vlastními sestrami. Obzvláště miloval jednu z nich – Drusillu, kterou prohlásil za bohyni. Vězně měl mučit obzvláště krutým způsobem a neváhal popravit kohokoliv, kdo se na něj jen křivě podíval. Nakonec byl zavražděn svými vlastními strážemi.

Tiberius, Caligula a další nejšílenější a nejkrutější římští císaři v historii

Vlad III. Drákula

Vlad III. Drákula, řečený též "Napichovač", byl valašský kníže známý svou krutostí. Jeho životní příběh se stal inspirací pro Stokerův román Drákula. Už v dětství byl Vlad III. Svědkem mučení a bití vězňů, přihlížel i zabití svého bratra. Tyto události měly formovat jeho psychopatickou osobnost. V 17 letech jeho otce zavraždili, a Drákula byl ze země vyhnán. Nároku na valašský trůn se však nevzdal. V roce 1456 na něj usedl, jelikož v Evropě panoval strach z Turků, a tak byl Drákula vnímán jako ten, kdo ochrání křesťanství. Tehdy začalo Vladovo řádění, s oblibou totiž nechal své nepřátele napichovat na kůl. Své oběti také upaloval a krutě mučil. Dodnes není úplně jasné, jak zemřel, spekuluje se o tom, že jej nechal zavraždit osmanský sultán nebo že zahynul v boji.

Krutý Ivan Hrozný

Ivan IV. si přízvisko "Hrozný" opravdu zasloužil. Vládl v 16. století v Rusku. Ačkoliv se zpočátku neprojevoval jako úplnýšílenec, vše se změnilo po smrti jeho milované manželky Anastázie, se kterou žil 13 let. Ivan Hrozný po její smrti začal být paranoidní a neuvěřitelně krutý. Zejména tvrdě zasáhl proti bojarům, jelikož věřil, že zapříčinili smrt jeho milované. Sám se zapojoval do mučení, vraždění a znásilňování. Je o něm známo, že týral i zvířata, a to prý už od dětství. Badatelé si nejsou jistí, zda na jeho šílené chování neměl vliv i syfilis, který měl údajně prodělat. Někteří z nich se domnívají, že spíše zdědil rysy psychopatické osobnosti po svých předcích. Předpokládá se, že psychopatie je z velké části dědičná, nebo jsou alespoň děděny určité předpoklady k ní. Příčinou výkyvu chování od normy je nedovyvinutí určité části mozku. Jedinec je tak k psychopatii už odmalička předurčen. Svůj hněv několikrát obrátil i vůči své rodině. Svého syna v afektu ubil a také zbil svou těhotnou snachu tak, že následně potratila.

Proslulý muž se železnou maskou: Vědci mají nové stopy o tom, kdo byl ve skutečnosti

Krvežíznivá Alžběta Báthoryová

Alžbětě Báthoryové dnes nikdo neřekne jinak než "krvavá hraběnka". Řadí se mezi nejhorší sériové vrahy v dějinách. Na svém hradě v Čachticích měla zavraždit 650 dívek. Trpěla totiž bludem, že když se v jejich krvi vykoupe, omládne. Podíl na tom, že se Alžběta Báthoryová úplně pomátla, měla i její osobní léčitelka a specialistka na černou magii Anna Darvuliová. Ta měla Báthoryové připravovat lektvary z přírodních drog, například odvar z makovic. Alžběta Báthoryová se na mučení dívek sama podílela, byla prý neuvěřitelně krutá – bičovala je, sešívala jim ústa či jim prostřihávala kůži. Jejímu řádění bylo konec až v roce 1610, když zemský správce odhalil, co se za zdmi hradu odehrává.Úvodní fotografie: Profimedia
Zdroje informací:
CRG.cz, Scoop Whoop, G.cz, Mzone.cz, Onlymen.cz, Stoplusjednicka.cz, Theses.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM