Ostatní

Přísná pravidla pro členy královských rodin a jak se liší různě po světě

Redakce
Být princezna či jiný člen královské rodiny líčí pohádky jako skvělý a snadný život plný slavnostních rób, krásných šatů a blyštivých šperků. Jenže tento život není ve skutečnosti tak sladký, jak ho líčí pohádky, ale vyžaduje dodržování přísných pravidel a tradic, které existují po desetiletí až staletí. V současné době existuje 26 monarchií, kdy každá královská rodina má svá pravidla a hodnoty.
17. 12. 2021

Sňatek s prostým občanem

Historicky bylo zcela nepřijatelné, aby si člen královské rodiny vzal „obyčejného“ člověka. V dnešní době se toto pravidlo však v mnoha monarchistických zemích změnilo. Příkladem je třeba Kate Middleton, která sňatkem s princem Williamem získala titul vévodkyně z Cambridge, přestože byla před svatbou „obyčejná“. V Japonsku však člen císařské rodiny nemůže uzavřít sňatek s prostým občanem, aniž by se vzdal svého titulu. To se stalo princezně Mako.

Sourozenci slavných celebrit, kteří jsou úspěšní mnohdy i bez záře reflektorů

Sňatek s osobou stejného pohlaví

Vzhledem k tomu, že stále více zemí legalizuje sňatky osob stejného pohlaví, přizpůsobují se nové době i některé královské rodiny. Nizozemsko je první zemí, kde byly roku 2001 legalizovány sňatky homosexuálů, přesto se pravidla pro členy královské rodiny, kteří vstupují do vztahů s osobami stejného pohlaví, změnila teprve nedávno. Předtím to nebylo možné, aniž by se nevzdali svého královského postavení.

Je jejich pohádkový život jen náhoda? Tyhle celebrity se až nápadně podobají animovaným postavám Disneyho filmů

Dotýkání se prostého občana

Ve skutečnosti je zakázáno, aby se prostý občan dotýkal členů britské královské rodiny, pokud mu nejprve nebyla podána ruka. Toto pravidlo se však neustále porušuje, jelikož královská rodina se nadšeně zdraví s celebritami či dokonce fanoušky. Toto pravidlo se netýká španělské královské rodiny, kde je běžný polibek na tvář při pozdravu.

Madonna zveřejnila odvážnou fotografii sebe a dcery: Lourdes vypadá jako její mladší kopie

Práce v běžném zaměstnání

Není žádným tajemstvím, že členové britské královské rodiny nesmějí mít mimo svůj královský titul žádné zaměstnání. Meghan Markle se tak například musela vzdát své kariéry herečky, když se zasnoubila s princem Harrym. Totéž se stalo i Grace Kelly, která si po získání titulu monacké princezny ve filmu již nikdy nezahrála. V Nizozemsku však mohou členové královské rodiny bez problémů pracovat v běžných zaměstnáních. Král Willem-Alexander pracuje jako pilot, jeho bratr, princ Constantijn, a jeho žena mají také zaměstnání. Ve Švédsku nabídli manželovi princezny Madeleine královský titul, ten jej ale odmítl, jelikož by se musel vzdát své kariéry.

Účast v politice

Členové britské královské rodiny se nesmějí zapojovat do politiky ani sdílet svůj názor na cokoliv, co s politikou souvisí. Stejné pravidlo existuje i v mnoha dalších zemích, jako je například Norsko, kde si královská rodina zachovává tradiční roli „loutek“. V Thajsku roku 2019 oznámila princezna Ubol svou kandidaturu na post premiéra, byla však rychle diskvalifikována, jelikož její mladší bratr, který je thajským králem, shledal její kandidaturu jako nevhodnou. Naproti tomu v Bruneji je sultán zároveň předsedou vlády, ve Španělsku se zas vévodkyně Luisa Isabel Álvarez de Toledo silně angažovala v politickém aktivismu.

Úvodní foto: Profimedia

Zdroje: The Hill, PureWow, People

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM