Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Příběh hvězdy z éry zlatého věku Hollywoodu, která se nebála jít pro úspěch do extrémů

Redakce
Hollywoodská hvězda 30. a 40. let minulého století Hedy Lamarr kdysi chodila s Charliem Chaplinem a byla považována za nejkrásnější ženu na světě. Kromě toho vytvořila zařízení, které by z ní dnes udělalo miliardářku!
28. 12. 2021

Z jeviště k tyranovi

Hedy Lamarr se narodila ve Vídni roku 1914 jako Hedwig Eva Maria Keisler. Její rodiče byli vzdělaní a inteligentní lidé židovského původu, kdy její otec byl bankovní ředitel a matka klavíristka. Od raného věku Hedy projevovala zájem o divadlo a svět filmu a chodila na klavír a balet. V roce 1933 si jí na jevišti jednoho vídeňského divadla všimnul tehdy nejbohatší muž Rakouska Friedrich Mandl. Byl tak neodbytný, že mladá Hedy nakonec souhlasila s tím, že se za něj provdá, přestože s tím její rodiče nesouhlasili. To se stalo její osudovou chybou. Manželství se pro ní stalo vězením, kdy žárlivý manžel jí zakazoval hrát ve filmech, špehoval ji, poslouchal její telefonáty a držel ji pod zámkem. Ven z domu směla jen v doprovodu jeho služebné a dával jí k dispozici pouze minimální finanční prostředky. Její šperky dokonce uzamknul do trezoru. Byl natolik žárlivý, že začal pátrat po každé kopii jakéhokoli filmu, ve kterém Hedy hrála. Nakonec Hedy sebrala odvahu a rozhodla se od žárlivého manžela utéct. Za tím účelem požádala o pomoc jednoho britského důstojníka policie, který souhlasil, že jí pomůže. Jenže Mandl si během špehování její rozhovor s policistou nahrál, a když pak načapal herečku, jak si balí kufry, zapnul jí vinylový rekordér s nahrávkou. Tehdy se dívka rozhodla pro extrémní řešení. Přestrojila se za služebnou, vzala si zpět všechny své šperky a utekla do Londýna.

Má IQ 136, stylizuje se do oživlé panenky a natáčí videa pro dospělé

Od týrané ženy po hvězdu

Hedy Lamarr měla štěstí, jelikož ředitel filmové společnosti Metro-Goldwyn-Mayer Louis Mayer se v době jejího útěku v Londýně nacházel také. Hedy si s ním tak pomocí agenta domluvila schůzku a Mayer jí poté nabídl smlouvu na šest měsíců s platbou 125 dolarů týdně. Hedy však tuto nabídku odmítla s tím, že její talent má daleko větší cenu. Později toho však začala Hedy litovat, když si uvědomila, že se tak mohla stát hollywoodskou hvězdou. Bylo příliš pozdě, Mayer se vracel zpět do Spojených států a všechny letenky na tento let byly už vyprodány. Tehdy se Hedy rozhodla opět vydávat za někoho jiného a vplížila se na palubu jako chůva čtrnáctiletého cestujícího. Mayer byl tak ohromen hereččinou smělostí a reakcí lidí na palubě na její krásu, že jí nabídl smlouvu na sedm let s platbou 550 dolarů týdně.

Jak by dnes vypadaly historické osobnosti? Napoleon splývá s davem, Shakespeare do seriálu!

Hollywoodská diva

Mayer pak dívce nabídl, aby přijala umělecké jméno Hedy Lammar na počest herečky němého filmu Barbary La Marr, kterou obdivovala jeho žena. Poté jí dal jednu z hlavních rolí ve filmu Alžír z roku 1938 a začal tehdy neznámou herečku propagovat mezi diváky jako velmi oblíbenou rakouskou herečku a „nejkrásnější ženu světa“. Nakonec svým označením nešlápl vedle, jelikož diváci byli její krásou ohromeni. Tímto okamžikem si Hedy získala obraz krásky exotického původu a dále excelovala například ve filmu Samson a Dalila z roku 1949.

Dětské hollywoodské hvězdy vyrostly: Jak dnes vypadají a co dělají Karlík nebo Matilda?

Skrytá vášeň, která by jí vydělala miliardy

Jako dítě Hedy nadšeně poslouchala svého otce, který jí vysvětloval, jak věci fungují. V 5 letech pak bez pomoci rozebrala a znovu sestavila hrací skříňku. Později její zvídavá mysl vstřebala všechny informace, které zaslechla na setkáních vědců organizovaných jejím prvním manželem Friedrichem Mandlem. Dokonce sama udělala několik skutečných objevů. Na jedné slavnostní večeři roku 1940 potkala Hedy muže, který sdílel její vášeň pro vědu. Spolu se skladatelem Georgem Antheilem pak vyvinuli zařízení, které si nechali patentovat jako „tajné komunikační zařízení“. Tenkrát však předběhli svou dobu a nápad byl zamítnut. O desítek let později byly na základě původního konceptu Hedy a George vyvinuty Wi-Fi a Bluetooth.

Zdroj: National Woman's History Museum

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM