Ostatní

Masaryčku bude řešit Křeček a v Butovicích ztroskotá loď

Redakce
Pražská Kostka je výběr toho nejzajímavějšího dění v metropoli. Pozveme vás na zajímavé procházky Prahou, přiblížíme vám příběh jak z kriminálky Las Vegas, a také si posvítíme na budoucí nejvyšší budovu v Česku.
13. 11. 2020

Praha 13 podepsala memorandum s developerskou firmou Trigema o plánované stavbě Top Tower u stanice metra Nové Butovice, která se má stát nejvyšší budovou v Čechách. Na návrhu 135 metrů vysoké budovy se podíleli sochař David Černý a architekt Tomáš Císař ze studia Black n ́Arch. O samotnou 125 metrů vysokou budovu má být „opřena" o deset metrů vyšší konstrukce znázorňující vrak lodi. Dohodu schválila rada městské části, její postup kritizoval opoziční zastupitelský klub Zelených a Pirátů. Podle memoranda městská část stavbu podpoří, výměnou za to má investor například zajistit revitalizaci okolí stavby nebo přispět radnici 30 milionů korun. Na vizualizaci se podívejte na tomto trochu divokém videu:

Máme tu listopad, jedenáctý měsíc v roce, a je čas na bilancování. Podíváme se na říjnové počasí v našem hlavním městě. Letošní říjen byl v pražském Klementinu teplejší než obvykle. S měsíčním průměrem 11,8 stupně Celsia se jen těsně nedostal mezi deset procent nejteplejších říjnů od roku 1775, kam sahají záznamy klementinských meteorologů. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav na svém informačním webu.

Ministr zahraničí a místopředseda ČSSD Tomáš Petříček navrhuje Praze a dalším městům, která mají na svém území rezidentní parkovací zóny, aby je po dobu nouzového stavu zneplatnila a mohli by v nich tedy zdarma parkovat i „přespolní. Prý se to na jaře při nouzovém stavu osvědčilo. Reakce Prahy? Takový krok neudělá, zkušenosti z jara podle vedení metropole nejsou dobré. Primátor Zdeněk Hřib řekl, že zrušení zón v první vlně komplikovalo například řidičům záchranných jednotek průjezd a že se kvůli tomu také částečně paralyzovala doprava v centru.

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček se z vlastní iniciativy bude zabývat postupem úřadů při povolování projektu Nová Masaryčka v Praze. Reaguje tak na informace z médií, které naznačují možné pochybení institucí v tom, že nedostatečně informovaly veřejnost. Projekt Central Business District Praha, neboli Nová Masaryčka, je plánovaný komplex multifunkčních objektů v okolí pražského Masarykova nádraží, který by měl být dokončený po roce 2025. Určité pochybnosti vyvolaly zprávy z médií, které naznačují, že stavební úřad zřejmě neinformoval o zahájení územního řízení, ani o vydání územního rozhodnutí na své úřední desce.

Policisté pátrají po svědcích konfliktu dvou mužů, který se stal v neděli 1. listopadu před desátou hodinou večerní na křižovatce ulic Žitná a Štěpánská. Šlo o konflikt mezi dvěma muži v autech, kteří se začali hádat, vystoupili z vozů, jeden druhého bodl do břicha a z místa nehody ujel. Celý konflikt odstartovala banální hádka řidiče vozidla Škoda jedoucího po ulici Wilsonova a spolujezdce souběžně jedoucího auta značky Hyundai. Muži si přes otevřená okénka nadávali a vzájemně se uráželi až na křižovatku ulic Žitná a Štěpánská, kde obě vozidla zastavila na červenou, muži vystoupili z aut a pokračovali v konfliktu. Když se k sobě přiblížili na dosah, řidič škodovky bodl druhého do oblasti břicha, nasedl do auta a z místa činu odjel. Zraněného muže převezl jeho kolega do nemocnice, kde byl okamžitě operován. Pokud byste se náhodou stali svědky této události, neváhejte zavolat na 158. Třeba to pomůžete rozlousknout. To jsou tedy příběhy, co?

Hlavní město ve spolupráci s pražskými domy dětí a mládeže reagovalo na rostoucí technické problémy, které mnohdy komplikují dálkové vzdělávání dětí. Vytvořilo webovou stránku www.pomocskolam.cz, prostřednictvím které mohou jak učitelé, tak i žáci nově požádat o technickou pomoc. K dispozici jsou odborníci hned na několik komunikačních platforem, které děti při výuce používají. Ti jsou připraveni po telefonu, respektive prostřednictvím jednoduchého elektronického formuláře, popsaný problém s funkčním připojením do konferenčních videohovorů co nejrychleji vyřešit. Takže už si nemusíte nad technikou lámat hlavu.

Prague City Tourism se stará o Pražany i v této těžké době a nabízí procházky po těch nejzajímavějších místech Prahy. Například trasa z Bubenče do Troji vás zavede do čtvrti noblesních vil, které překvapí svou rozmanitostí nejen co do tvarů, ale i co do příběhů jejich slavných vlastníků a stavitelů. Poté trasa pokračuje k romantickému Místodržitelskému letohrádku, kde můžete načerpat podzimní atmosféru v pestře se zabarvující Stromovce. Mrkněte se na prague.eu/prochazky, tam kromě všech tras naleznete i jednu, kterou Prague City Tourism připravilo s Pražskou organizací vozíčkářů pro ty z vás, kteří máte pohybové omezení ať už formou vozíčku, berlí, nebo třeba jen dětského kočárku. Trasy obsahují všechny praktické informace o bezbariérových přístupech a náročnosti terénu. Jsou koncipovány tak, aby vedly hlavně po zpevněných asfaltových cestách o dostatečné šíři a minimálním sklonu. Tedy ještě jednou: prague.eu/prochazky

FOTO: oficiální stránky Masaryčka spojuje, 7. 11. 2020

Diskuze
Máme nové diskuze!
Sdílejte

Další na Expres FM