Ostatní

Popcorn & deka: Vyrazte s komičkou do Vietnamu, Koreje nebo jiné dimenze

Petr Šilha
29. 07. 2022

Za letních večerů se mladí lidé scházejí venku, aby v západu slunce očekávali záři tisíců hvězd nad hlavami, které jakoby symbolizovaly ty nekonečné možnosti, které všem mladým lidem nabízí budoucnost. Všem, kromě vás, protože vy zase sedíte doma, přikováni k pohovce a přemýšlíte, co si pustit na streamovacích službách.

My vás za promarněný život soudit nebudeme: Tady máte pár tipů! Díky dvěma můžete dokonce můžete pohovku opustit a usadit se s kyblíkem popcornu do pohodlných křesel v nejbližším biografu. 

 

Alchymie duše (Alchemy Of Souls) 

V tomto korejském seriálu (všichni od uvedení Hry na oliheň čili Squid Game totiž víme, že na korejské seriály se vyplatí dívat) se křehká dívka stává služebnicí Jang Uka – mladíka šlechtického rodu. Rozhodně ale zapomeňte na Pavla Trávníčka v příliš přiléhavých gatích, jak po lese nahání mladého lovce, tady totiž veškerá podobnost s Popelkou končí! Dívka je ve skutečnosti mocná válečnice a kouzelnice, která se v nevyrovnaném souboji rozhodla na poslední chvilku zachránit svou duši tím, že ji přemístí do nového těla. Mladík její tajemství odhaluje a žádá jí, aby ho naučila tajným bojovým uměním. Nechte se okouzlit velkolepou výpravou, žhavou romancí a akčními scénami, nabitými vybroušenými bojovými sekvencemi a magickými souboji s kouzly tak mocnými, že by Harry Potterovi hrůzou vypadla kouzelnická hůlka z ruky! 

Kde: Netflix
Kdo:
Jae-Wook Lee, Jung So-Min, Min-Hyun Hwang

Úžasná paní Maiselová (Marvelous Ms. Maisel)

Píše se rok 1958 a jsme v New Yorku. Midge Maisel je dokonalou hospodyňkou a vzornou manželkou. Dokonce vstává uprostřed noci, aby se upravila, a byla pro svého milovaného manžela dokonalá již od samého jitra. Dost ji tedy šokuje, když jí muž jednoho večera sdělí, že se zamiloval do sekretářky a odchází od rodiny. 

Midge se s tím jen těžko dokáže vyrovnat, šílená vzteky a zlostí bloudí po nočním městě, až skončí v zapadlém podniku, kde spontánně vystoupí jako stand up komička. V podstatě si jen dělá srandu ze svého zpackaného života, lidem se ale natolik líbí, že jí tleskají ve stoje. Midge objevuje novou lásku: Komedii.  Brzy ale zjistí, že je těžké plnit si sen, který je v rozporu s očekáváním většinové společnosti. Seriál má už čtyři série, posbíral 20 cen Emmy a kromě naprosto okouzlující Rachel Brosnaha v hlavní roli se dočkáte i skvělých vedlejších postav, které si naprosto zamilujete. 

Kde: Amazon Prime
Kdo: Rachel Brosnahan, Alex Borstein, Michael Zegan

Všechno, všude, najednou (Everything, Everywhere, All At Once)

Divoká akční podívaná začíná poměrně klidně: Žena ve středních letech vede prádelnu. Její život je veskrze průměrný. Nerozumí si se svým mužem, nechápe svou dceru, a berní úřad jí hrozí zavřením. A jakoby to nestačilo, z ničeho nic se objeví její manžel z jiné reality a tvrdí jí, že ona jediná je z milionů svých já z alternativních vesmírů vyvolená a může díky přeskakováním mezi dimenzemi zastavit zlo, které postupně pohlcuje veškerou existenci napříč realitami. Dokáže majitelka zachránit vesmír, usmířit si berňák, napravit vztah se svým mužem a udobřit se s dcerou? 

Kde: Kino
Kdo: Michelle Yeoh, Ke Huy Quan, Stephanie Hsu, James Hong, Jamie Lee Curtis

Rodiče (Breeders)

Když někdo řekne, že být rodičem je jako jízda na horské dráze, dotkne se jen špičky ledovce těch neskutečných emocionálních turbulencí, vedle kterých je jízda na Kingda Ka jen takovým odpoledním posezením v babiččině houpacím křesle. Pro svoje děti byste byli ochotni zemřít, ale někdy je máte chuť zabít. Každý den v srdci cítíte to neskutečné štěstí, že jste se stali rodiči, ale zároveň vás každou chvilkou ochromí hrůza z toho, aby se malým ratolestem nic nestalo. Sníte o večeři v krásné restauraci nebo kulturní akci, ale největší radost v životě vám stejně udělají první krůčky vašeho miminka. Tyhle rozpory krásně představuje seriál Breeders, sledující mladou rodinu potýkající se se všemi klasickými starostmi a radostmi, které rodičovství nabízí. Pokud máte doma křiklouna, co už několik dní nespal, zkoukněte pár dílů. Zjistíte, že nejste sami. 

Kde: HBO Max
Kdo: Martin Freeman, Daisy Haggard, Alun Armstrong

Apokalypsa (Apocalypse Now!)

Málokomu se podařilo vykreslit tu nevysvětlitelnou hrůznost a přízračnou šílenost, jakou je válka, jako filmu Apokalypsa, ve kterém se ideály jako čest a boj za spravedlnost rozkládají v mazlavém válečném bahně, v kouřících troskách lidské důstojnosti. Kapitán Willard se vydává za války ve Vietnamu do srdce divoké džungle, aby dopadl šíleného plukovníka Kurtze, který v temných hvozdech neprobádané vegetace utvořil vlastní kultickou armádu složenou z domorodců, a vede válečné výpady jako proti Vietkongu, tak proti příslušníkům americké armády. 

Na světě není mnoho filmů, jejichž vývoj by provázely takové komplikace, jako klasické dílo Francise Forda Coppoly. Martin Sheen, který hraje hlavní roli, dostal během natáčení infarkt a musel se doslova doplazit svépomocí z džungle k lékaři. Také hodně pil a rozešel se s manželkou. Marlon Brando, který ztvárnil plukovníka Kurtze, dorazil na plac neuvěřitelně tlustý a režisér ho kvůli nadváze nikdy ve filmu nezabral celého. Sám Coppola během natáčení málem přišel o život a vzteky rozmlátil čtyři ze svých pěti oscarových sošek. 

Kde: Kino
Kdo: Martin Sheen, Marlon Brando, Robert Duvall

Úvodní foto: Profimedia

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM