Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Ošuňtělé boty, vytahané kalhoty i igelitky aneb Trend, který vychází z looku bezdomovce

Redakce
Je druhem umění i způsobem, jak mluvit beze slov. To ale neznamená, že najdete společnou řeč. Módě je někdy těžké porozumět. Zatímco některé trendy si okamžitě zamiluje celý svět, jiné na svůj moment slávy čekají mnoho let. Co se stane, když návrhářům dojde inspirace a okopírují šatník bezdomovce? Vnikne styl homeless chic!
19. 04. 2022

Předražené kolekce připomínají garderobu lidí bez domova, ale koupě záměrně špinavých tenisek či vytahaných tepláků od luxusních značek dokáže zamávat s rozpočtem každého, kdo nepochází z milionářské rodiny. Je předstíraná chudoba novým hitem dnešní doby? Které značky na ní rejžují a kdo patří mezi její věrné vyznavače?

Čtěte také: Trendy ve spodním prádle: Vykukující boxerky, tanga v bokovkách i bezešvé soupravy

Počátky bizarního trendu

Abychom to uvedli na pravou míru, styl homeless chic není výmyslem dneška. V roce 2000 jej na přehlídkovém mole pod značkou Dior představil John Galliano (61). K vytvoření kontroverzních kompletů, kterým nechyběly ani doplňky v podobě promáčknutého kuchyňského náčiní či miniaturních lahviček od whiskey, návrháře inspirovali bezdomovci, jež pozoroval při běhání podél řeky Seiny. Módní show se neobešla bez kritiky. Britský designér se proto později vyjádřil, že rozhodně neměl v úmyslu dělat z bídy divadlo.

Negativní recenze neodradily od práce ani Vivienne Westwood (81), která šla ve stopách svého kolegy. V roce 2010 způsobila prostřednictvím pánské kolekce na milánském týdnu módy veřejnosti další šok. Manekýny procházející se po kartonových krabicích v nepadnoucích outfitech značná část publika nepřijala, stejně jako igelitové tašky a nákupní vozíky, jež byly součástí celé bláznivé exhibice.

1 homeless.jpg

Tyhle snímky nepocházejí z ulic vyloučené čtvrti, ale z Fashion Weeku v Miláně. Návrhářka Vivienne Westwood vsadila v roce 2010 na styl vagabundů

Tvařte se smutně, zněl rozkaz

Jenže módní branže je plná odvážlivců, a tak se v roce 2017 pokusily homeless chic normalizovat hned dva brandy. Návrhář Daisuke Obana (48) přemýšlel při vytváření kolekce pro japonskou streetwearovou značku N.Hollywood o tom, jak se svět mění. A ne vždy je to k lepšímu. Inspiraci čerpal na svých cestách po Americe. Vynalézavost lidí bez domova ho fascinovala. Designéra zaujalo například to, k čemu všemu jim slouží igelitová taška. Nejenže v ní mohou přenášet své věci, ale během deště se dá použít i jako nepromokavý obal na boty. Na newyorský týden módy tedy vyslal modely, kteří předvedli nejen vrstvené oblečení, ale také ponurou tvář. Smutný výraz a sklopené oči dokreslovaly depresivní atmosféru dokonale.

Jde to i jinak

To americká značka Gypsy Sport vsadila na optimismus a veselou náladu. Přehlídka proběhla za zvuků deště, hřmění a troubení aut, které zněly z reproduktorů. Pouliční hudebník Larry Wright (46) bubnoval na kbelíky, modelky tancovaly a jedna z nich si dokonce půjčila od hosta telefon, aby si fotila selfíčka, zatímco se procházela po mole. Přestože oděvy rovněž odkazovaly na komunitu žijící na ulici, show byla nabitá energií a vysílala pozitivní vibrace.

Použité jen na oko

Proč má podobná móda a falešně obnošené kousky úspěch u lidí, kteří se nenachází v tíživé životní situaci, je ovšem záhadou. Jsou snad unaveni z dokonalosti a pozlátka luxusních značek, kterých se na druhou stranu nechtějí vzdát? Přitahuje je zašlý vzhled či laciný design, nebo jen touží po něčem neokoukaném? Tenisky Golden Goose, které by vám babička pravděpodobně vyhodila do popelnice, vypadají značně použitě naschvál. Stejně jako boty značky Gucci. A z obou párů se stal takový hit, že za něj zákazníci neváhají zaplatit nemalou finanční částku.

2 homeless.jpg

Zleva: Tenisky Gucci, 18.350 Kč; tenisky Golden Goose (prodává My Theresa), 14.550 Kč

Rasistické kalhoty a ikeácká taška

Také v kolekcích značky Balenciaga můžete pravidelně narazit na roztodivné kousky, jejichž skutečnou cenu byste uhodli pouze za předpokladu, pokud byste si všimli, že pochází z dílny španělského tvůrce. Vytahané tepláky s všitými trenkami patří do starší kolekce a protože spadlé kalhoty nosili v devadesátých letech příslušníci amerických černošských gangů a byly zakázané, označili je uživatelé sociálních sítí za rasistické. Modrou koženou tašku připomínající tu ze známého řetězce s nábytkem představila Balenciaga v roce 2017 a prodávala ji za téměř 50 000 českých korun.

3 homeless.jpg

Zleva: Tepláky Balenciaga (prodává Farfetch), 24.533 Kč; nákupní taška Balenciaga se už neprodává, stála kolem 49.000 Kč

Hvězdní propagátoři

Jestliže jste nabyli dojmu, že kreace ve stylu homeless chic ve skříni nikdo nemá, vyvedeme vás z omylu. Je totiž oblíbenou volbou hollywoodských celebrit. Ve vytahaných kalhotách, svetrech s příliš dlouhými rukávy a obřích mikinách tráví nejen volný čas, ale občas tak vyrazí i na večírek. Kdo se nerad souká do těsného oblečení a komu nesmí v sandálech nikdy chybět ponožky?

Justin Bieber (28)

profimedia-0648225968.jpg

Známý zpěvák je typickým představitelem tohoto trendu. Na letošních Oscarech se objevil v o několik čísel větším obleku a na vánoční bohoslužbu vyrazil pro změnu v plandavých džínách

Kanye West (44)

profimedia-0666044290.jpg

Potkat amerického rappera na ulici, pravděpodobně byste jej minuli. Kdo by mohl čekat, že v nenápadném černém outfitu se schovává hvězda jeho formátu? Mikinu Balenciaga a gumové pantofle oblékl na cestu do nahrávacího studia

Shia LaBeouf (35)

profimedia-0664119874.jpg

Za jednoho z největších příznivců trendu homeless chic je považována hvězda filmové série Transformers. Roztrhané kraťasy klidně zkombinuje se zimní bundou, a přestože na snímku má na nohou farmářky, je velkým fandou sandálů, do kterých věčně nosí ponožky. Zdaleka tedy nejde jen o poznávací znamení našich krajanů

Slick Woods (25)

profimedia-0484418292.jpg

Než se dostala k modelingu, strávila část života na ulici. Její netradiční vzhled ale ve fashion branži zaujal, koneckonců zakázek má víc než dost. S porodními bolestmi absolvovala přehlídku pro Rihannu (34), tak není divu, že se stala centrem pozornosti

Kam dál? Budou vychrtlé modelky brzy minulostí? Další známá firma je nahradila kráskami z lidu


Zdroj fotografií: Profimedia, Instagram a archiv firem

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM