Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Největší rebelky ze světa módy: Marie Antoinetta, Marlene Dietrich i disneyovská myška

Redakce
Včera to bylo 30 let, co se otevřely brány prvním návštěvníkům pařížského Disneylandu. A tak si zábavní park vymyslel pro fanoušky vskutku originální dárek. Svého maskota, roztomilou myšku Minnie převlékl z puntíkatých šatů do kalhotového kostýmu. Proč se nový outfit znelíbil dnešní společnosti a kdo další čelil módním předsudkům?
13. 04. 2022

Než se ženy probojovaly k dnešnímu šatníku, chvíli to trvalo. Skandální šaty bez krinolíny, dlouhé nohavice i sexy bikiny musely ustát ostrou kritiku, posměšky i negativní recenze. Nad podobnými kousky se teď už nikdo nepozastavuje, zato převlek disneyovské myšky vyvolal absurdní pozdvižení.

Přestože se jednadvacáté století nese v duchu módní anarchie, návrháři boří snad všechny stereotypy a může se zdát, že ve fashion branži už nemohou ničím překvapit, opak je pravdou. O poslední aférku se postarala designérka Stella McCartney (50), když oblékla Minnie Mouse do kalhotového kostýmu. Pohádková postavička prý postrádá ženskost, ale zdaleka nepatří mezi jediné rebelky.

Čtěte také: Ta, která krade muže od roku 1928, i stoletá módní ikona. Prorazily na stará kolena a internet je miluje

Minnie v kalhotách

Je paradoxem, že v době, kdy se stírají rozdíly mezi pohlavími a v pánských kolekcích naleznete romantické šaty, otřásá společností kalhotový komplet animované myšky. Nový look pro ni vytvořila britská návrhářka Stella McCartney na počest 30. výročí vzniku pařížského Disneylandu a má představovat symbol pokroku pro novou generaci. V modrém outfitu se v zábavním parku Minnie předvedla poprvé letos v březnu, a i když je změna vzhledu pouze dočasná, kritika na adresu designérky zaznívá ze všech stran. Ikonické červené šaty s puntíky, které Minnie propůjčily dívčí vzhled, se holt veřejnosti líbily víc než "mužné" nohavice.

profimedia-0657119824.jpg

Minnie Mouse rozpoutala na sociálních sítích bouřlivé diskuze. Na vině je její nový outfit. Co si o něm myslíte vy?

Je jejich pohádkový život jen náhoda? Tyhle celebrity se až nápadně podobají animovaným postavám Disneyho filmů

Královna nohavic

Třicátá léta dvacátého století patřila herečce Marlene Dietrich (†90). I ona se rozhodla jít proti proudu a do své garderoby také zařadila kalhotové kostýmy. Jejich slávu má na svědomí právě ona, přestože ze strany konzervativní společnosti čelila četným předsudkům.

profimedia-0147462976.jpg

Bisexuální herečka byla hrdou nositelkou nohavic v době, kdy v dámských kolekcích běžné rozhodně nebyly

Sexy plavky

A jednoduché to neměly ani bikiny. Když je Louis Réard (†88) měl v roce 1946 představit veřejnosti na přehlídce v Paříži, nenašel žádnou modelku, která by se nestyděla titěrné plavky obléknout. Role se nakonec ujala striptérka Micheline Bernardini (94). Bikiny vzbudily takový rozruch, že byly v některých státech Evropy raději zakázány.

Královské faux pas

Dala by se považovat za největší rebelku konce 18. století. Pozdvižení u francouzského dvora způsobil v roce 1783 její obraz v lehkých mušelínových šatech, který musel být stažen z výstavy. Neformální oděv Marie Antoinetty (†1793) budil totiž dojem, že si oblékla spodní košilku. Po Velké francouzské revoluci (1789–99) se však podobný styl dostal do čela módních trendů a honosné róby s krinolínou začaly dámy postupně odkládat.

profimedia-0296969392.jpg

Šaty s volánky, které francouzská královna oblékla, evokovaly spíš než model do společnosti noční košilku či negližé

Kam dál? Trendy ve spodním prádle: Vykukující boxerky, tanga v bokovkách i bezešvé soupravy


Zdroj fotografií: Profimedia.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM