Ranní klub /
Celý playlist
Ostatní

Největší hudební bitvy: Nirvana vs Guns N' Roses

Redakce
Jen málo hudebních skupin změnilo hudební scénu tak, jako právě tyto dvě v 90. letech minulého století. I proto patří jejich roztržka k těm nejznámějším z celé dekády. Nicméně, nejednalo se "nenávist na první pohled", jak by se mohlo pro rozdílnost obou skupin a hlavně jejich frontmanů zdát.
02. 06. 2021


Axl chtěl Nirvanu na turné

Axl Rose byl dokonce nadšeným fanouškem Nirvany a kšiltovku s jejich logem na sobě měl krátce na hlavně i ve videu ke slavné skladbě Don't Cry. Jejich náklonnost však nebyla vzájemná. Kurt Cobain se v médiích vůči v té době slavnějším Guns N' Roses často vymezoval a dokonce je označil za kapelu, která "naprosto nemá co říct". Axl si to však překvapivě nebral osobně a Nirvaně přesto nabídl, aby s nimi vyrazila na obří turné s Metallikou, kde by byla v roli předskokana. "Axl tehdy volal Kurtovi v jednom kuse. Jednou jsme takhle šli po letišti a Kurt povídá 'Do prdele, ten Axl mi snad nikdy nepřestane volat'," vzpomínal na to později Dave Grohl. Nabídka nicméně zůstala oslyšena, což už ale Axl tak v klidu nebral.

"Sklapni, děvko"

V roce 1992 veřejně nazval Kurta a jeho ženu Courtney Love smažkami a dokonce si přisadil na téma tehdy rozšířené pověry, že jejich dcera Frances Bean se narodila postižená v důsledku toho, že Courtney v těhotenství užívala heroin. "Kurt a jeho zasraná žena jsou feťáci a jestli se kvůli tomu jejich dítě narodilo postižené, měli by oba skonči v base," řekl tehdy Axl doslova (Frances Bean však postižená není, pozn red.). Když se pak Axl se svojí partnerkou Stephanie Seymour potkali s Kurtem a Courtney v zákulisí udílení MTV Video Music Awards 1992, zeptala se Courtney Axla uštěpačně, jestli by nechtěl jít Frances Bean, kterou zrovna chovala na klíně, za kmotra. "Zavři hubu té svojí děvce, nebo si to s tebou vyřídím venku," měl tehdy vztekle křiknout Axl na Kurta. Načež se Kurt otočil na Courtney a s ironií, klidně řekl: "Sklapni, děvko," čemuž se začali oba smát. K roztržce však došlo toho večera i mezi basákem Nirvany Kristem Novoselicem a basákem Guns Duffem McKaganem.

Čtěte také: Největší hudební bitvy: Blur vs Oasis

Sekyra je zakopaná

Jejich vzájemné mediální útoky pokračovaly až do roku 1994, nicméně krátce před svojí sebevraždou Cobain náhodou seděl v letadle vedle Duffa McKagana, cestou do Seattleu, ze kterého oba pocházeli. Celý let si prý povídali o jejich společných přátelích a nic nepřipomínalo jejich někdejší nevraživost. Když se pak Cobain o několik dní později zastřelil, jedním z prvních, kdo volal Daveu Grohlovi, aby mu vyjádřil upřímnou soustrast, prý byl bubeník Guns N' Roses, Matt Sorrum. V roce 2010 se pak Slash a Dave Grohl potkali na pódiu, aby doprovodili Lemmyho Kilmistera z Motörhead na udílení ceny za celoživotní dílo ve skladbě Ace Of Spades. O šest let později si pak Axl po operaci nohy vypůjčil od Grohla jeho koncertní křeslo, na němž vystupoval, když měl během turné Foo Fighters zlomenou nohu. Lepší důkaz toho, že sekyra je mezi těmito skupinami navždy zakopaná, bychom asi těžko hledali.

https://vimeo.com/287190813


Kam dál? Největší hudební bitvy: Justin Bieber vs JusticeFoto: Profimedia.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM