Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Největší hudební bitvy: Blur vs Oasis

Redakce
Tohle byla ve Velké Británii jedna z nejslavnějších šoubyznysových bitev celých 90. let a věnovala se jí tehdy i největší seriózní média. Psal se rok 1995 a Británie doslova žila britpopovou horečkou.
19. 05. 2021

Naděje ostrovní hudby

Skupiny Oasis i Blur byly na vrcholu zájmu. Média i fanoušci se hádali o to, zda budou novými The Beatles té doby dělničtí synci, bratři Gallagherové (tedy Oasis), nebo Damon Albarn se svojí partou z lepších rodin (tedy Blur). Dnes nám to může připadat legrační, je to však nutné vidět v kontextu doby. Začátek 90. let totiž nebyl pro britskou hudební scénu příliš slavný. Tzv. "druhá britská invaze" z 80. let byla dávno pryč, všechno válcoval grunge a do toho začal výrazně nastupovat hiphop. Tedy v obou případech žánry, které mají svůj původ v USA. Když ale Blur v roce 1994 vydali své album Parklife a Oasis desku Definitely Maybe, najednou se zdálo, že se britská hudba opět nadechuje k velkému globálnímu úspěchu.


Proč se rozpadli Oasis, Beatles nebo Pixies? Drogy, ženy, žárlivost, skok na palmu: Proč se rozpadly slavné kapely historie?


Za oceánem neuspěli, doma svedli singlovou bitvu

Ani jedna z těchto skupin, jak už dnes víme, sice nakonec za Atlantikem výrazně neuspěla, britpop zůstal fenoménem ostrovů, nicméně pošramocené sebevědomí britské nezávislé scény bylo napraveno. A s tím nabývala na významu i otázka, která ze dvou zmíněných kapel se stane lídrem scény. K rozhodující bitvě tak mělo dojít 14. srpna 1995, když vyšlo najevo, že obě skupiny mají čirou souhrou náhod v tento den vydat své nové singly. Blur vyslali do boje sarkastickou a veselou skladbu Country House, Oasis zase svoji rockovou vypalovačku Roll With It. Že se schyluje k bitvě dekády si jako první všiml hudební týdeník The New Musical Express, který o tom začal psát jako o boxerském mači a nazval to "Velký hitparádový duel". Brzo se přidala i velká celostátní média, včetně televize BBC, ale taky sázkové kanceláře.

Ego bratrů Gallagherů utrpělo

Výsledek vyšel najevo 20. srpna 1995. Píseň Country House byla od skupiny Blur takové přátelské pošťouchnutí jejich bývalého manažera Davea Balfea, který se vším praštil a odstěhoval se na venkov užívat si peněz, přírody a klidu. Klip k této písní režíroval dnes obrovsky slavný umělec Damian Hirst (spolužák Blur z vejšky) a hrál v něm i známý komik Keith Allen (otec Lily Allen). Oproti tomu Roll With It byla přímočará rocková píseň a současně první singl z chystané desky Oasis, která později vyšla pod jménem (What's The Story) Morning Glory. "Ta písnička je především o heslu 'srát na všechno'. Je to prostě klasickej rock'n'roll se vším všudy," řekl o ní Noel Gallagher. A jak to dopadlo? Skóre na prodané kusy bylo 274 tisíc ku 216 tisícům pro Blur. Kapela i její fanoušci slavili a ega bratří Gallagherových utrpěla nepříjemný políček. Následkem toho si obě skupiny začaly přes média vyměňovat posměšky a urážky (zejména Oasis se naváželi do Blur) a animozita mezi hudebníky přetrvává v různé míře prakticky až dodnes.

https://vimeo.com/296224695Foto: Profimedia.cz

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM