Víkend na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Největší festivalové taháky roku 2022

Redakce
Festivalová sezóna je před námi! Doufejme, že žádné omezení letos nezabrání tomu, aby proběhla v plánovaném rozsahu. Přinášíme přehled těch nejzajímavějších festivalů a jejich hvězd, na které se můžete v Česku a na Slovensku v nadcházejících měsících těšit.
05. 05. 2022

Rock For People (15. – 18. června, Hradec Králové)

Komu se stýskalo po areálu hradeckého letiště, bude mít možnost se na něj letos vrátit při dalším ročníku festivalu Rock For People. Na ten coby hlavní hvězdy dorazí například skotští kytaroví hrdinové Biffy Clyro, angličtí Idles, označování za dost možná nejdůležitější punkovou skupinou současnosti, anglická dvojice Royal Blood, dánská indiepopová hvězda Mø, ale především americká trojice Green Day. I ta byla do Hradce ohlášena už na ročník 2020 a mimo jiné i jejich zásluhou byl tento ročník festivalu vyprodán už v předprodeji.

Lockdown však měl s fanoušky této skupiny trochu jiné plány a tak k jejich vystoupení proběhne až nyní. Ačkoliv asi není nutné Green Day nějak složitě představovat, dodejme alespoň, že tahle skupina za svoji kariéru získala pět cen Grammy, je uvedená do rock'n'rollové síně slávy a od vydání svého debutu Dookie v roce 1994 celosvětově prodala přes sedmdesát milionů desek. Tu poslední, nazvanou Fathers Of All Motherfuckers, s sebou přiveze i do Hradce.

rockforpeople.cz

Na festivaly se můžete naladit v klubech: Největší koncertní taháky letošního jara

Metronome (23. – 25. června, Praha)

Jednu z nejzajímavějších přehlídek velkých jmen zahraniční hudební scény ještě v závěru školního roku přinese stále relativní nováček mezi českými letními festivaly, pražský Metronome, který se uskuteční v areálu holešovického Výstaviště. Velká část z jeho hlavních hvězd přitom byla mezi headlinery už ohlášeného ročníku 2020, který byl kvůli tehdejší první vlně covidu zrušen. Letošní červen tak nabídne možnost po osmadvaceti letech opět vidět v Česku naživo amerického hudebního chameleona Becka. Naposledy hrál v roce 1994 v tehdejším klubu Belmondo. Od té doby se však Beck stal jednou z největších hudebních hvězd planety a především zvládl přibližně šestkrát změnit hudební styl.

Tradičně silné publikum však v Česku má také anglické elektronické duo Underworld, které tu hrálo již několikrát, ale vždy s obrovským ohlasem. Totéž platí pro australského srdcerváče Nicka Cavea, který se do Prahy vrací, aby nahradil svůj kvůli pandemii zrušený koncert v O2 Areně. Metronome však bude také ve znamení návratu dvou legend české scény. Na pódia se tu po dlouhodobé pauze vrátí Dan Bárta se skupinou Alice a také si zde svoji koncertní premiéru odbyde znovuobnovená electroclashová parta Moimir Papalescu & The Nihilists.

metronome.cz

Pohoda (7. – 9. července, Trenčín)

Svého hlavního headlinera, jímž je Nick Cave & The Bad Seeds, má slovenská Pohoda společného právě s českým Metronome. Jinak je ale line-up dost odlišný a ten, kdo se vydá na oba festivaly, rozhodně neprohloupí. Na letišti u Trenčína totiž v druhém červencovém týdnu zahrají mimo jiné britští The Libertines, které jejich ústřední dvojice Pete Doherty a Carl Barat dala před osmi lety znovu dohromady.

Těšit se můžete i na vystoupení australského elektronického producenta Flume, který je jednou z hvězd současné taneční scény, či britské indie popové hvězdy Metronomy, anglického rappera Slowthai, který míchá grime z punkem, nebo praotce rapu Grandmastera Flashe. I lokální scéna však bude mít na Pohodě svoje žně. Vypíchnout chceme například chystaný společný koncert dlouholetého spolupracovníka Mekyho Žbirky Laca Lučeniče s českou skupinou Midi Lidi, v programu pojmenovaném Nemoderný chalan, kterým uctí právě loni zesnulého československého hudebníka.

pohodafestival.sk

Psali jsme: Meky Forever

Colours Of Ostrava (13. – 16. července, Ostrava)

V červenci se snad v plné parádě konečně rozjede i další vyhlášená hudební přehlídka, která dalece přesahuje hranice české festivalové scény. A tím je Colours Of Ostrava, která se už pár let koná v impozantních prostorách bývalých vítkovických železáren. Tam letos bude k vidění například lasvegaská indie pop rocková skupina The Killers, která se před bezmála dvaceti lety proslavila zejména svým nesmrtelným hitem Mr. Brightside a v loňském roce pak vydala velmi povedenou novou desku Imploding The Mirage.

Velkou událostí však bude také vystoupení norského neofolkového dua Kings Of Convenience, které u nás zatím hrálo jen jednou, a to před sedmi lety v pražském MeetFactory. Těšit se však lze i na vstoupení americké rockové písničkářky LP, skupiny Twenty One Pilots, nizozemského tanečního producenta Martina Garrixe či skotských indie rockerů Franz Ferdinand.

colours.cz

LP exkluzivně: Ať si lidi prostě užívají svůj život a nevrací se ke špatným věcem

Beseda u bigbítu ( 5. – 6. srpna, Tasov na Moravě)

Navzdory lehce ironickému názvu si z téhle moravské hudební přehlídky dávno nikdo nedělá legraci. Beseda u bigbítu, která probíhá v krásném lesíku poblíž Tasova na Moravě, je naopak mezi hudebními znalci považována za jeden z nejprogresivnějších domácích festivalů. A několik zde vystupujících umělců o pár let později hrálo na podstatně větších festivalech a pódiích. Tohle v letošním roce platí zejména pro vycházející hvězdy současné anglické alternativní hvězdy Black Country, New Road, kteří už byli ohlášeni na předloňský zrušený ročník. Mezitím vyrostli do takové pozice, že je na podobně velkých akcích dnes už jen tak neuvidíte.

Tasov platí i za prestižní přehlídku toho nejzajímavějšího ze současné domácí alternativní scény. A z ní tu budete moci vidět například písničkářku Amelii Siba, "folklór neexistujících národů" hrající Dva, freakfolkaře Kittchena, producenta Olivera Torra nebo rapperku Hellwana.

besedaubigbitu.cz

Amelie Siba: Mé texty vycházejí z deníku. V češtině psát neumím

Mladí a nadějní: 9 zajímavých čerstvých jmen české hudby

Grape (12. – 13. srpna, Trenčín)

Do tak trochu bratrovražedného boje se pustil velký slovenský festival, a to Grape. Ten se v letošním roce rozhodl přemístit místo svého konání na letiště v Trenčíně, což je přesně areál, ve kterém už více než dvacet let bydlí konkurenční Pohoda, která tento areál pro zkultivovala a také proslavila. Grape se zde bude konat přesně měsíc po Pohodě, nicméně z hlediska line-upu si až tak moc nekonkurují.

Grape totiž coby hvězdy festivalu představuje anglickou synthpopovou skupinu Years & Years, kterou(coby jediný stálý člen) vede zpěvák a herec Olly Alexander (známý i ze seriálu Byl by to hřích / It's a sin). V programu jej pak doplní například francouzský barokně popový umělec Woodkid, anglická indie rocková parta The Vaccines nebo vycházející hvězdy evropské nezávislé scény, švédské Diiv. Řada dalších jmen z line-upu však teprve čeká na své odhalení.

grapefestival.sk

Let It Roll (4. – 6. srpna, Milovice)

Ani na pravověrné fanoušky elektronické taneční hudby, konkrétně drum'n'bassu nebude letos zapomenuto. Na letiště v Milovicích se totiž vrací festival Let It Roll, jedna z největších přehlídek této hudby v celé střední Evropě. Letos je to symbolicky přesně dvacet let poté, co se tento festival uskutečnil poprvé. A rovněž symbolické je, že sem letos dorazí i jedna z největších globálních hvězd této hudby, australská skupina Pendulum, která má v Česku tradičně řadu zapálených fanoušků. Dalšími jmény v line-upu jsou pak Sub Focus, Wilkinson nebo Hybrid Minds.

letitroll.cz

Hrady CZ (15. 7 – 3. 9., lokace po celém Česku)

Samostatnou kapitolou české festivalové mapy je akce Hrady CZ. Ta se koná v různých termínech od července do začátku září po různých hradech po celém území ČR. Letos těch zastávek bude celkem osm a v line-upu najdeme výhradně české interprety. Přičemž obsazení programu zůstává na všech zastávkách prakticky totožné. V letošním roce tak budete moci zavítat na hrady jako Točník, Švihov, Bouzov nebo Bezděz (festivalový areál není přímo na hradech samotných, ale poblíž). K vidění a hlavně slyšení budou Anna K., Chinaski, Divokej Bill, Pokáč, Mirai, Tomáš Klus nebo Mig 21.

hradycz.cz

Kam dál? Jaro inspiruje: Písně o nejkrásnějším ročním období


Úvodní foto: Zdeno Hanout / Colours Of Ostrava

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM