Dopoledne na Expres FM /
Celý playlist
Ostatní

Nejlepší česká alba roku 2021

Redakce
Konec roku svádí k tvorbě různých žebříčků. Nezůstáváme stranou a nabízíme přehled nejlepších (nebo spíš nejzajímavějších) alb uplynulého roku. Vybrali jsme deset letošních desek, na která vám doporučujeme zaměřit pozornost.
11. 01. 2022

Amelie Siba – Love Cowboys

Se svojí loňskou deskou Dye My Hair získala tahle pražská písničkářka a zpěvačka cenu Apollo za album roku 2020. Letos v létě pak vydala nové album s názvem Love Cowboys, se kterou má šanci tenhle úspěch zopakovat (byť získat tuhle cenu dvakrát se zatím nikomu nepodařilo). Pokud se však lekáte, že z alba, z jehož obalu na vás kouká Amelie ze hřbetu koně a se stetsonem na hlavě, na vás vybafne houkavé country o potlachu v osadě, bojíte se zbytečně.

Amelie pokračuje tam, kde její předešlá deska skončila. A na novince přináší další dávku nádherně snových písní s křehkými melodiemi, které jsou ovšem tentokrát v aranžích často doprovázeny jemnými smyčci či lehkými syntezátory, což je změna oproti elektrické kytaře, na níž se Amelie doprovázela minule. A bez nadsázky, i když je mezi širší veřejností Amelie stále spíše neznámou hudebnicí, s novou deskou se může klidně postavit proti novinkám Billie Eilish nebo Lany Del Rey a i v této konkurenci obstojí.

Amelie Siba: Mé texty vycházejí z deníku. V češtině psát neumím

Annet X – Až vyrostu, chci být Aneta Charitonová

Anetu Charitonovou, jak zní celé jméno této dva a dvacetileté zpěvačky s ruskými kořeny, jste mohli zaregistrovat na společném turné s Benem Cristovao, s nímž před pěti lety nazpíval i duet Taktomabyt. Aneta však vykročila vlastní cestou a za těch pět let si vybudovala vlastní kariéru, která se momentálně zhmotnila do její debutové desky s dlouhým názvem v titulku. A úspěch se dostavil. Jako předskokany si je na své koncerty vybralo i momentálně v undergroundu velmi uznávané rapové trio 58G, deska samotná pak byla, stejně jako v případě Amelie Siba, nominována na desku roku na cenách Apollo 2021. A navíc pak byla skladba s názvem Bylo nebylo z této desky v těchto cenách nominovaná i v kategorii Singl roku. Annet X je v každém případě talent, jaký se na české popové, soulové či r’n’b scéně dlouho neobjevil.

Midi Lidi – Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád

Skupina Midi Lidi v letošním roce vydala hned dvě alba. Tu v nadpisu tohoto odstavce a pak desku s názvem Heal the world, konečně! Vtipné je, že obě alba skupina vydala bez předchozího ohlášení v rozmezí dvou dnů po sobě, čímž fanouškům pořádně zamotala hlavu. Desky jsou ale přece jenom trochu odlišné a můžete si vybrat, která z nich vám vyhovuje více.

Na obou najdete charakteristický tikající elektronický zvuk Midi Lidí spojený s vtipnými a existenciálními (někdy vtipně existenciálními) texty frontmana, herce a režiséra Petra Marka. Jedním z největších hitů z obou alb je pak skladba s názvem Láska není švédský stůl z desky Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád, která si taky vysloužila na cenách Apollo nominaci na Singl roku 2021.

Orion – Teritorium III.

Rapoví pionýři PSH za sebou mají náročný rok. Už jeho začátkem ohlásili, že po patnácti letech rozpouštějí svoji letadlovou loď, vydavatelství Bigg Boss, s níž se po celý rok loučili různými způsoby, včetně obnoveného vydání jejich debutu Repertoár po dvaceti letech na vinylu.

A jeden z posledních releasů tohoto vydavatelství je i třetí sólovka Papa Oriho, který si nedávno postavil i vlastní kapelu Gruppo Salsicia. Teritorium III. je ale Orion, jak ho známe. Starý pardál české rapové scény, který se na desce nechal doprovázet hudebníky – jako je klávesista Ondřej Pivec či zmínění Gruppo Salsicia – a kolegy rappery, mezi kterými nechybí Maniak, Nik Tendo nebo Strapo. Stavili se však i kolegové z PSH Vladimir 518 a producent Mike Trafik.

Orion: Pustím si beat, otevřu pivo a přes noc napíšu song

Bert & Friends – 2050 (Live At Strahov)

Jedno z nejpozoruhodnějších nových jmen na české hudební scéně zní Albert Romanutti, což je frontman skupiny Bert & Friends. Tu jedni až nekriticky zbožňují, druzí naprosto nechápou, co na nich ti první vidí. Ať už ale máte pro jejich dada pop pochopení či nikoliv, rozhodně musíte souhlasit, že jsou v poslední době nepřehlédnutelní. A v letošním roce konečně vydali svoji první dlouhohrající desku. I když, jak se to vezme. Album 2050 (Live At Strahov) je tak trochu rozhlasovou hrou, která předstírá, že skupina vystupuje na vyprodaném Strahovském stadionu v polovině tohoto století, kdy si lístek na ně koupilo 340 tisíc platících návštěvníků. Album tak obsahuje falešný jásot obří masy lidi, prokládající jednotlivé písně, což působí jako zajímavý paradox v době, kdy živé koncerty opět prakticky přestaly existovat.

Albert Romanutti: Věci musí dávat krásný smysl

David Stypka & Bandjeez – Dýchej

Tohle je nesmírně smutný příběh, ale i takové patří k životu. David Stypka, jak nepochybně víte, v začátku letošního roku podlehl Covidu v kombinaci s komplikacemi po rakovině slinivky. Zbyly po něm však nazpívané, ale nedokončené písně, kterých se chopili jeho bývalí spoluhráči s doprovodné kapely Bandjeez a producent Martin Ledvina, se kterým David v posledních letech úzce spolupracoval.

Pokud byste však čekali desku nesnesitelně ponurou a smutnou, mýlíte se. Album Dýchej je o životě a naději. A nejspíš i tím zaujalo hudební kritiky, kteří tuto desku rovněž nominovali na cenu Apollo 2021 v kategorii Album roku.

Smutný přehled: Kdo opustil svět hudby v roce 2021?

Vladimír Mišík – Noční obraz

Legendární český blues-pop-rockový bard se před dvěma lety vrátil s úžasnou deskou Jednou tě potkám, se kterou posbíral hned celou náruč cen Anděl. A i když to někteří považovali za jeho album na rozloučenou (Mišík totiž kvůli zdravotním komplikacím několikrát zmiňoval možnost ukončení kariéry), není tomu tak.

V letošním roce vydal desku, která je podle mnohých dokonce ještě lepší než ta předchozí. Vyšla opět v produkci jeho současného dvorního producenta Petra Ostrouchova a je na ní i několik hvězdných hostů, například slavný sbor The Blind Boys Of Alabama, Robert Křesťan, Lenka Dusilová nebo Ondřej Pivec. A jednu z písní pro Mišíka napsal před svojí smrtí David Stypka.

Vladimír Mišík: Rozhodnutí ukončit koncertování bylo těžké

Viktor Sheen – Příběhy a sny

Rapper Viktor Sheen je skutečně neuvěřitelný úkaz. Je to totiž hudebník, který v podstatě sám už několik za sebou jdoucích let drtí všechny digitální hitparády v Česku. Absolutního extrému pak dosáhl letos na podzim, kdy jeho písně z nového alba Příběhy a sny obsadily krátce po svém zveřejnění všech prvních patnáct příček hitparády digitálních singlů v Česku podle IFPI. Ano, čtete správně Viktor Sheen v této hitparádě v jeden okamžik s různými písněmi obsazoval první až patnáctou příčku.

A pokud se chcete ptát, jak je tento žebříček relevantní, pak věřte, že je skutečným odrazem toho, co si lidi dnes pouštějí na streamovacích službách, tedy ne to, co jim servírují rádia nebo televize. Už tím je – odhlédnuto od všeho ostatního – tahle deska jedním z největších fenoménu české hudby tohoto roku. S tím, zda vás osobně Viktor Sheen baví či nikoliv, to vlastně nesouvisí ani okrajově.

Mladí a nadějní: 9 zajímavých čerstvých jmen české hudby

Roman Holý – Strážce klidu, Vol. 1

Náš přední funkmaster, producent, skladatel a kapelník J.A.R. a Monkey Business se vždycky dušoval, že nikdy nenatočí sólové album a také nikdy nebude zpívat sólově (doprovodné vokály zpíval často u obou svých kapel). Nepočítal však s tím, že přijde pandemie, která toto jeho předsevzetí obrátí v prach. Roman Holý nemožností koncertovat a stýkat se na pódiu s kolegy muzikanty i fanoušky nesmírně trpěl, přičemž přiznává, že v té době zažil i několik osobních krizí.

A jako autoterapii si naordinoval svoji první sólovku. Na tu složil hudbu a nazpíval ji, přičemž o texty požádal mimo jiné i několik svých kolegů a kamarádů, mezi nimi například Nikolu Mucha nebo Radka Pastrňáka. Strážce klidu, Vol. 1 je zábavná deska, která má jasný názor a směr, ačkoliv se vlastně nebere přehnaně vážně. Uvidíme, zda někdy dojde i na Vol. 2. Ale pokud tahle vlna Covidu není definitivně poslední, je to dost dobře možné.

něco něco – Útržky

Ani domácí nezávislá kytarová scéna nezůstane v této rubrice opomenuta. Poroty cen Anděl i Vinyla se totiž shodly v tom, že o cenu album roku by se měla ucházet druhá deska hudební i partnerské dvojice, kterou tvoří Alžběta Trusinová a Tomáš Tkáč. Ti spolu začali hrát teprve v roce 2019, ale zájem vzbudili už svým loňským debutem Začíná. Pokud máte rádi hudbu, která odkazuje na zahraniční kapely na pomezí dance punku a jemné elektroniky jako Metronomy, LCD Soundsystem a mnoho jim podobných, něco něco by vás navzdory svému nejednoznačnému názvu mohou velmi příjemně překvapit.

Kam dál? Nejlepší zahraniční alba roku 2021
Titulní foto: Animal Music / Zuzana Bönish

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM