Ostatní

Nebezpeční psychopati: Naučte se je rozpoznat. Víte, které dva osobnostní rysy mívají nejčastěji?

Redakce
Průzkumy uvádí, že výskyt psychopatů ve společnosti činí zhruba 4 %. Psychopati jsou nebezpeční hlavně tím, že je velmi těžké je rozpoznat. Mohou s vámi manipulovat, aniž byste to kdy zjistili. Naučte se, jakých 22 základních rysů mají, abyste je snadno identifikovali.
18. 06. 2021

Jak poznáte psychopata?

Rozpoznat psychopata bývá těžké, tito lidé umí velmi dobře maskovat své pravé já. Řada lidí si psychopata představuje jako podivína, který žije v ústraní, ale to nemusí být vždy pravda. Ba naopak, spousta psychopatů se díky své dravosti dostane do vedoucích pozic a bývají velmi úspěšní. Pomoci s jejich odhalením vám může seznam, který vytvořil kriminální psycholog Robert Hare. Ten své poznatky nasbíral během praxe ve věznici. V jeho seznamu figuruje 22 kritérií. Ke každému z nich se přiřadí číselná hodnota od 0 do 2. Nula znamená, že to na daného člověka vůbec nepasuje, jednička, že se to na něj vztahuje jen částečně a dvojka, že to úplně sedí. Níže najdete seznam vlastností typických pro psychopaty.

Tři nejsilnější manipulativní techniky: Díky nim vždy získáte vše, po čem toužíte

Seznam poznávacích znamení psychopata

 1. Úlisnost a povrchní šarm
 2. Předchozí diagnóza psychopatie
 3. Egocentrismus a přehnané sebevědomí
 4. Snadno se začne nudit a má nízkou frustrační toleranci
 5. Patologické lhaní a podvádění
 6. Nedostatek upřímnosti
 7. Nedostatek pocitu lítosti a viny
 8. Nedostatečné prožívání emocí
 9. Nedostatek empatie a bezohlednost
 10. Parazituje na ostatních
 11. Vznětlivost a neschopnost ovládat se
 12. Promiskuita
 13. Problémy s chováním od útlého věku
 14. Absence realistických dlouhodobých plánů
 15. Výbušnost
 16. Nezodpovědné chování v roli rodiče
 17. Vysoký počet manželství
 18. Kriminalita v dospívání
 19. Špatné chování v době probace
 20. Neschopnost převzít odpovědnost za své činy
 21. Spáchání mnoha druhů přestupků
 22. Drogová a alkoholová závislost

Získejte život, jaký chcete, díky jednoduchým psychologickým trikům

Šarm a inteligence jako nejsilnější zbraně psychopatů

Šarm a inteligence jsou poznávacím znamením psychopatů. Psychopati mnohdy bývají okouzlující inteligentní lidé, nebo se jim alespoň zdají být. Cílem psychopata je manipulovat s vámi tak, abyste poslechli jeho rozkazy. Aby toho dosáhli, musí mít jisté charisma a přesvědčivost. K tomu, aby dovedli používat manipulativní techniky, je potřeba, aby měli alespoň určitý stupeň inteligence. Je potřeba naplánovat myšlenkové hry, vybrat si tu nejlepší oběť, umět si vymýšlet věrohodné příběhy, dobře lhát a dávat si pozor, aby nebyli odhaleni. To však nutně neznamená, že by psychopati svou inteligencí většinu lidí převyšovali, různé výzkumy ukazují, že zas až tak inteligentní většinou nejsou. Avšak bravurně zvládají přesvědčit o své inteligenci okolí. V průzkumech je lidé hodnotili jako „vysoce inteligentní“ a „velmi sociálně zdatné“.

11 věcí, které spolehlivě odradí každou ženu

Zaměřte se na řeč

Psychologové tvrdí, že psychopata lze identifikovat i dle mluvy. Na rozdíl od ostatních lidí jejich komunikace vykazuje určité rozpoznatelné znaky. Často mají tendenci vytvářet složité přesvědčivé lži, kterými se snaží posluchače okouzlit. Pamatujte, že pokud něco zní příliš dobře, než aby to byla pravda, je dost možné, že to pravda skutečně není. Pro lháře je typická mnohomluvnost, o lži se vás budou snažit přesvědčit mnohem vehementněji, než kdyby říkali pravdu. Také chce být psychopat tím, kdo konverzaci kontroluje. Psychopati mají tendenci koktat, pokud nakousnete téma, které jim není příjemné. Rovněž se budou snažit stočit směr konverzace jinam, uhýbání od tématu je pro ně typické. Mají tendenci generalizovat a i přes omezené množství informací se vás budou snažit přesvědčit o tom, že jejich názor je ten správný.

Foto: PexelsDiskuzeMáme nové diskuze!

Sdílejte


Další na Expres FM