Ranní klub
Barbara Hacsi, Miloš Pokorný
Celý playlist
Poslouchat online
Ranní klub /
Celý playlist
Ostatní

Místo pepřového spreje střelná zbraň: Můžete se bránit s pistolí v ruce?

Redakce
Mnoho lidí si myslí, že použít palnou zbraň na svou obranu je téměř vyloučeno. Dají se zaslechnout i názory, že na použití pistole proti útočníkovi s nožem nebo třeba teleskopickým obuškem můžete zapomenout. Omyl!
06. 12. 2021

Zákon hovoří jasně

Zákon (konkrétně paragraf 29 Trestního zákoníku) hovoří jasně a to takto:

  1. Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací přímo hrozící nebo trvající útok na zájem chráněný trestním zákonem, není trestným činem.
  2. Nejde o nutnou obranu, byla-li obrana zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku.

Takže pokud vy (zájem chráněný trestním zákonem) použijete proti někomu zbraň, což je za normální situace trestný čin, nebude se jednat o trestný čin, pokud odvracíte útok takový, který splňuje specifika podle trestního zákoníku. Tomu se říká okolnosti vylučující protiprávnost činu. Druhý odstavec varuje, že obrana nesmí být zcela zjevně nepřiměřená. Také nezapomeňte na slova "přímo hrozící nebo trvající". Pro doplnění – v trestním právu je pojem "zbraň" definován jako cokoliv, čím je možno učinit útok proti tělu důraznějším. Tedy nůž, obušek, pistole, ale třeba i půllitr, láhev nebo třeba tyč. V našich končinách se každá nutná obrana posuzuje individuálně, takže se vyhodnocuje každý případ zvlášť. Zhodnotí se veškerá fakta, jako například co incidentu předcházelo, ale i třeba to, jakou měl útočník tělesnou konstituci, nebo jestli se dalo situaci zabránit jinak. Zkráceně řečeno by použití zbraně měla být úplně poslední varianta, ale rozhodně to není něco, čeho byste se měli, alespoň po té právní stránce, obávat, pokud se tedy budete držet toho, co nám říká zákon.

pexels-koolshooters-8105805.jpg

Foto: Pexels

Z vězně, který se díky policejní fotografii stal modelem, je milionář

Život nad majetkem

Dalším důležitým pravidlem je to, že váš život (ale i útočníkův) je nadřazen majetku. Takže pokud vám někdo ukradne kabelku, nebo vám ničí auto, těžko byste u soudu vysvětlovali použití pistole. Pojďme si to trochu shrnout a dát si pár příkladů. Váš život, popřípadě život další osoby, musí být přímo ohrožen, musí vám přímo hrozit nějaký útok, nebo už na vás útok musí být veden. Obrana ale nesmí být zcela zjevně nepřiměřená. Nelze mluvit o nutné obraně, pokud stokilový kolohnát použije pistoli proti osmdesátileté důchodkyni, se kterou se dostal v obchodě do křížku a která jej přetáhla francouzskou holí. Jiná situace ovšem bude, pokud dvoumetrový stokilový chlap napadne na ulici o polovinu lehčí a o půl metru menší dámu a ta použije na svou obranu pistoli. Útok také musí přímo hrozit, nebo trvat. Pokud vás už útočník nijak neohrožuje, nebo dokonce prchá, rozhodně by se už nejednalo o nutnou obranu!

pexels-karolina-grabowska-5202382.jpg

Foto: Pexels

Halle Berry přiznala, jaký nejnestydatější návrh dostala: Odmítla s tím, že praktika patří do filmů pro dospělé

Individuální posouzení

Jak už jsem zmínil, každá nutná obrana se vyhodnocuje zvlášť. Připravte se na maraton výslechů, soudních líčení, posuzování a otázek. Šance, že se dostanete do situace, kdy budete potřebovat použít zbraň, je sice poměrně malá, ale určitě se hodí být na ni připraven a zbraň nebo její použití opravdu není něco, čeho byste se měli obávat. České zákony jsou, co se týče nutné obrany, poměrně kvalitní a i kauzy z minulosti tento fakt potvrzují.

pexels-keira-burton-6147239.jpg

Foto: Pexels

Na závěr vám mohu jen poradit, že získáním zbrojního průkazu a nákupem zbraně by to rozhodně nemělo skončit. Správnou manipulaci, střelbu a jistotu se zbraní se naučíte jen důsledným a pravidelným cvičením. Začátečníkům také může pomoci některý z řady střeleckých kurzů či střeleckých instruktorů.

Úvodní foto: ProfimediaDiskuzeVstoupit do diskuze

Sdílejte

Další na Expres FM