Saturday Night Fever
DJ Jayyare
Celý playlist
Poslouchat online
Saturday Night Fever /
Celý playlist
Ostatní

Mercedes vyučuje efektivitu. Koncept slibuje tisícikilometrový dojezd

Redakce
Mercedes představil svůj nový koncept EQXX, jehož úkolem je zvýšit dojezd elektromobilu na úroveň, na kterou jsme zvyklí od spalovacích aut. Tedy žádných tři sta, čtyři sta kilometrů, ale rovnou pěkně kulatých tisíc! Zajímavé na tom je, že ve voze nenajdete napěchované spousty těžkých akumulátorů o kapacitě stovek kWh, ale baterku o kapacitě necelých 100 kWh zcela nové konstrukce.
11. 01. 2022

Vývoj se závodními týmy

Ve srovnání s produkčním vozem Mercedes EQS je nový koncept o polovinu menší a třicet procent lehčí, pracuje s napětím 900 V, takže se počítá s extrémně rychlým nabíjením. A to přesto, že Mercedes tvrdí, že toto auto se nabíjí zhruba dvakrát do měsíce. Nejen vyspělý akumulátor je ale zárukou rekordního dojezdu. Mercedes přepracoval celé pohonné ústrojí, a tak zatímco u běžného elektromobilu se na kola dostane zhruba 75 % vydané energie, u EQXX je to celých 95 %. Pohon pak obstarává nový elektromotor o výkonu 204 koňské síly, na jehož vývoji se podílely týmy Formule A a Formule E.

MB EQXX - MB.jpg

Čtěte také: Maybach představil šokující koncept dvoumístného luxusního kupé

Umělá kůže, bambusové koberečky

Dalším trikem je aerodynamika. Plochý a protáhlý vůz vypadá na fotkách jako opravdu velké auto, ve skutečnosti se svými rozměry blíží běžné třídě C. Protažený zadní převis, tzv. Kammova záď, pomáhá simulovat aerodynamický efekt kapky a výsledný součinitel odporu vzduchu má hodnotu Cx = 0,18, a to se bavíme o plnohodnotném čtyřmístném autě, které si ani nepotřebuje pomáhat kamerami místo zpětných zrcátek (což je příznivá zpráva). Navíc vypadá opravdu zajímavě. Interiér vozu je přesně tak futuristický, jak se od konceptu očekává – čtveřice samostatných skořepinových sedaček čalouněných bílou umělou kůží, koberečky z bambusových vláken a místo palubních přístrojů jeden dlouhý prohnutý displej, tvořící přední část palubní desky. Zatím jde pochopitelně o koncept, ale dá se předpokládat, že mnohá technická řešení ovlivní celou další generaci elektrických Mercedesů. Nová platforma MB.EA se očekává v roce 2024. Tak třeba se dočkáme i toho tisícikilometrového dojezdu.

MB EQXX int - MBČR.jpg

V aktuálním vydání Garáže se dále dozvíte o konci legendárního amerického osmiválce a jeho nástupci. Také o futuristickém elektrickém offroadu zatím neznámé americké značky. Dojde i na Citroën C5 Aircross s hybridním pohonným systémem. Více v našem podcastu.

Kam dál? Brutální koncept BMW se bude líbit i fanouškům obrněných vozůFoto: Mercedes-Benz AG

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM