Nejlepší hudba ve městě /
Celý playlist
Ostatní

Legendární milenci Bonnie a Clyde: Láska na první pohled a společná smrt

Redakce
Pravděpodobně nejslavnější a nejvíce romantizovaní zločinci v americké historii. Existuje jen málo párů, které se dostaly na titulky stejným způsobem jako Bonnie Parker a Clyde Barrow. Oba zločinci jsou známí řadou bankovních loupeží, vražd a únosů, ke kterým došlo v letech 1932 až 1934, kdy vrcholila Velká hospodářská krize.
02. 05. 2022

Chudý farmář…

Clyde Barrow se narodil roku 1909 v chudé farmářské rodině v Texasu. V dětství miloval hudbu, doma rád hrál na starou kytaru a dokonce se naučil na saxofon. Měl dalších šest sourozenců, kdy už jako teenager se se svým bratrem dopouštěl drobné kriminální činnosti. Právě jeho starší bratr Marvin ho poprvé přivedl na scestí. Clyde měl sice velkou část svého života legální zaměstnání, povětšinou pracoval jako dělník, ale i přesto si přivydělával zpočátku drobnými krádežemi, postupem času začal vykrádat sejfy, obchody nebo krást auta. V té době se poprvé setkal s Bonnie a mělo se jednat o lásku na první pohled. Chvíli na to v roce 1930 ve svých 21 letech byl Clyde poprvé umístěn do věznice, odkud si s Bonnie velice často dopisoval. Ve věznici také spáchal svou první vraždu – zabil spoluvězně, který ho měl zneužívat. Za to však nikdy nebyl potrestán, protože čin na sebe vzal jiný vězeň, který již byl odsouzen na doživotí. Roku 1932 byl Clyde po přímluvě své matky a také příslibu, že bude sekat latinu, propuštěn na svobodu. Vězení jej však poznamenalo a rozhodl se, že už se tam nikdy nevrátí, i kdyby měl raději zemřít.

…a talentovaná dívka

Bonnie Parkerová měla dva sourozence a narodila se roku 1910 rovněž v Texasu. V dětství byla nadaná a kreativní, vystupovala ve školních soutěžích a talentových show, zpívala hity z Broadwaye, pořádala rozhovory s politiky. Nic nenasvědčovalo tomu, že by se drobná a pohledná Bonnie někdy měla dát na dráhu zločinu. Ve svých šestnácti letech se provdala za Roye Thorntona, ale už o necelé tři roky později se manželé přestali stýkat. Formálně se však nikdy nerozvedli a Bonnie měla svůj snubní prsten až do své smrti. Po seznámení s Clydem se rychle přidala k jeho malému gangu a účastnila se drobných krádeží a vloupání. Po Clydově uvěznění si milenci dopisovali a Bonnie dokonce Clydovi propašovala do věznice zbraň, díky které se mu na krátkou chvíli podařilo z vězení utéct. Nakonec byl Clyde po dvou letech propuštěn a pár se znovu shledal a zůstal spolu až do smrti.

Nejmocnější mafiánští bossové všech dob jsou slavní i dlouho po smrti

Nepřátelé lidu

Bonnie a Clyde a jejich gang jsou často vykreslováni jako bankovní lupiči, ale faktem je, že za čtyři roky svého kriminálního působení na americkém Středozápadě vykradli asi jen patnáct bank , většinou s velmi malou kořistí. Gang se naopak raději zaměřoval na malé obchody a venkovské čerpací stanice, protože to bylo méně rizikové a i útěk byl snazší. K útěku a přesunu používali nejčastěji vozidla značky Ford, pro které měl Clyde slabost a dokonce osobně napsal dopis Henrymu Fordovi, ve kterém vyzdvihoval přednosti a technickou dokonalost vozidel. O pravosti dopisu se několikrát spekulovalo, ale jeho vášeň pro značku Ford byla nezpochybnitelná. Za léta svého řádění měl gang na svědomí několik mrtvých obchodníků a policistů , proto se jejich dopadení stalo prioritou, na které se podílela i FBI. Vzhledem k častým loupežím byly úřady schopny sledovat pohyby gangu a dne 23. května 1934 byla policií pod vedením texaského rangera Franka Hamera připravena past. Policisté ukryti v křovích podél dálnice poblíž Sailes v Louisianě zahájili bez vyzvání palbu po dvojici projíždějící v kradeném Fordu. Bylo vypáleno přibližně 150 ran a Bonnie s Clydem byli na místě mrtví.

Kam dál? Celebrity, které předpověděly svou smrt: Z těchto příběhů mrazí!


Úvodní foto: Profimedia
Zdroj:
Britannica

Diskuze
Vstoupit do diskuze
Sdílejte

Další na Expres FM